Haberler

‘Felaket tellallığının sonucu hepimiz için ağır olur’


15 Ağustos 2011

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, kriz açıklamalarından perakende sektörünün rahatsız olduğunu söyledi. Kısa bir süre öncesine kadar Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olarak nitelendirildiğini hatırlatan Aygün, birbiri ardına gelen ‘kriz’ söyleminin tüm Türkiye için acı sonuçlar doğuracağını belirtti.  Aygün, ‘Bunun vebali ağır olur, hiçbir sorunun olmadığı ekonomilerde bile harcamaların bir anda kesilmesi acı neticeler doğurur. Bu sonuçları düşünmeden yapılan açıklamalar karşısında tüm tarafları düşünmeye çağırıyoruz” dedi.

Organize perakende sektörünün ekonominin emniyet sibobu olduğunun altını çizen Aygün, “Ekonomide harcamaların kesilmesine neden olan açıklamalar, canlının yaşam damarını kesmeye benzer. Ekonomi çarklarının dönmesi için harcamaların sürmesi gerek. Tüketiciler harcamaları için bazı tedbirler alabilirler. Ancak kriz bölgesi olarak nitelenen Avrupa’da bile bu durum henüz gerçekleşmemişken, panik yaratan bu tür açıklamaların ardından zorunlu harcamalar bile erteleme noktasına geliniyor. Bu çok tehlikeli” dedi.

80 milyar dolarlık bir ciro, 51 bin 250 çalışan

80 milyar dolarlık bir ciroyu temsil eden sektörün yasal boşluklar nedeniyle sorun yaşadığını hatırlatan Aygün, “Bunların üzerine kriz tellallığı yapan açıklamalar hepimizi zor durumda bırakır. 12 bölge derneğinin üye olduğu federasyonumuzun 273 üyesi, 2 bin 425 şubesi var. 51 bin 250 kişiyi istihdam ediyoruz” dedi.

Aygün, “Ramazan öncesi gelenekselleşen zam furyasına karşı durmak için elimizi taşın altına koyduk ve Ramazan boyunca zam olmayacağını geçtiğimiz günlerde açıkladık. Ekonominin dönmesi için tüm tarafları sorumlu davranmaya çağırıyoruz” diye konuştu.