Başkan’ın Mesajı

Değerli Meslektaşlarım,

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), 2006 yılından bu yana, yerel perakendeciliği geliştirmek, güçlendirmek ve rekabet gücünü daha da yukarıya çekmek için Türkiye’nin dört bir yanındaki 14 Perakendeciler Derneği (PERDER), 335 üyesi, 3 bin 882 perakende satış noktasında 70 bine yakın personeliyle çalışmalarını sürdürüyor.

Sadece yerel perakendeciliğin değil, sektörün gelişmesi için de mevcut sorunlar karşısında tek ses, tek yürek ve tek dil olarak hareket edip çözüm geliştiren TPF, hayata geçirdiği projelerle üreticisine, tedarikçisine, tüketicisine, sektöre ve Türkiye’ye pek çok alanda değer katmaya devam ediyor.

Edirne’den Ardahan’a tüm bölgelerde müşterilerine birebir dokunan, sorunlarını ve taleplerini ilk ağızdan dinleyerek hızlı çözüm önerileri geliştiren TPF; rekabetin her geçen gün arttığı sektörümüzde odağına, sayısal büyüme söylemlerini değil, müşterileri ve iş ortaklarını alarak eğitim, istihdam seferberliği, hizmet, kalite, verimlilik ve çevre konularında birçok proje gerçekleştirdik. Sektör sorunları için gündeme taşıdığımız öneriler, vatandaşlarımızın alım gücünü artırmaya yönelik yürüttüğümüz çalışmalar, yerel üreticimiz ve yöresel ürünlerimiz için düzenlediğimiz kampanyalar, üreticilerimiz ile tedarikçilerimize yönelik düzenlediğimiz toplantılar ile geride bıraktığımız 13 yılda sektörümüz için el birliği ile birçok başarı hikayesine imza attık.

Ulusal düşünüp yerel hareket eden yerel zincirler olarak; ortak hedeflerimiz ve benimsediğimiz vizyon sayesinde toplam market gruplarındaki satış payımız yüzde 33,7, gıdadaki satış payımız yüzde 9,5’a, toplam market gruplarındaki istihdamımız ise yüzde 34,8’e ulaştı. Toplam 38 milyar TL cirosu bulunan yerel zincirlerin Cumhuriyetimizin 100’üncü yılındaki hedefi ise 70 milyar TL ciroya ulaşmak…

Bu önemli hedefe yine hep birlikte ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Sektörümüzün itibarını artırmak, daha fazla değer katmak, sorunlarına ivedi çözüm bulmak için her türlü iş birliği teklifine ve bizimle büyümeyi hedefleyen tüm iş ortaklarımıza kapımız her zaman açık.

Tüketici tercihlerine göre şekillenen sektörümüzde yeni ihtiyaçları birlikte belirleyebilmek, ‘daha iyisi nasıl mümkün olur?’ sorusunun yanıtını birlikte bulabilmek ve sektörümüz adına daha iyi bir gelecek inşa edebilmek dileğimle.

Saygılarımla;

Ömer DÜZGÜN

 TPF Yönetim Kurulu Başkanı