Haberler

300 markanın yeni ürün ve hizmetleri ilk kez YZB’de tanıtılacak


03 Eylül 2021

Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) Konferansı ve Fuarı için geri sayım başladı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından bu yıl 12’nci kez düzenlenecek olan YZB, “Gelecek” ana temasıyla 15-16 Eylül 2021 tarihlerinde kapılarını aralayacak. Gıda ve perakende sektörünün yıldız markaları ile binlerce sektör paydaşını bir araya getirecek organizasyonda 300 marka yeni ürün ve hizmetlerini ilk kez tanıtacak.

Organize gıda perakendesinin en büyük fuar ve konferans organizasyonu olan YZB, koronavirüs pandemisi nedeniyle bir yıllık aranın ardından dolu dolu bir içerik ile kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu yıl “Gelecek” ana temasıyla 15-16 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan YZB, organize gıda perakendesinin zincir market temsilcileri ile sektörün önde gelen ulusal ve çok uluslu markalarını 12’nci kez bir araya getirecek. Focus Fuar ve Kongre Yönetimi tarafından organize edilen YZB, bu yıl Coca-Cola İçecek, Evyap, Jacobs Douwe Egberts (JDE), Sütaş ve Yonca ana sponsorluğunda yapılacak. Dev buluşmada şirketler yeni ürün ve hizmetlerini binlerce sektör profesyoneline tanıtacak.

İki gün sürecek organizasyonda, tüketici taleplerindeki değişim, perakende sektörünün geleceği, sektör liderleri, çalışanları ve tüketicileri bekleyen gelecek masaya yatırılacak. Gıda ve perakende sektöründeki yeni teknolojiler, dünyamızı tehdit eden başlıklar, gelecekte küresel çapta atılması gereken adımlar, beslenme alışkanlıklarındaki değişimin tarım ve gıdaya etkisine kadar sağlıklı bir gelecek için atılması gereken tüm adımların konuşulacağı YZB 2021’de, Türkiye ve dünya ekonomisinin geleceği de katılımcılarla paylaşılacak.

İlki 2013 yılında düzenlenen YZB’nin her yıl sektörün geleceğine dönük yol haritalarının çizilmesinde ev sahipliği yaptığını belirten TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, “Organize gıda perakendesinin zincir market temsilcileri ile sektörün önde gelen ulusal ve çok uluslu markalarıyla bir yıllık koronavirüs ayrılığının ardından üst düzey önlemlerle yine YZB’de bir araya geleceğimiz için mutluyuz. Türkiye ekonomisine, istihdama, tedarikçilerine, tüketicilerine, bulundukları şehirlere değer katanlar; market raflarında karşılaşacağımız yeni ürünleri, ekipmanları, teknolojileri, hizmetleri tanıtacak. Üretici, yerel zincir ve tüketici üçgeninin köprüsü YZB’de bu yıl geleceğimizi konuşacağız. Tüm paydaşımızla elimizdekileri daha iyi değerlendirmenin yollarını, ülkemize değer katmanın yeni yöntemlerini görüşeceğiz. Sektör duayenlerinin yapacağı sunumlar, sektör temsilcileriyle gerçekleştireceğimiz toplantılarla kendimize yeni bir yol haritası çizeceğiz. YZB’yi 12 yıldır destekleyen tüm markalarımıza teşekkür ederiz. Tüm paydaşlarımızı geleceğimizi şekillendirmek, ülkemize ve tüketicilerimize değer katmak için bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Etkinliğin katılımcıları arasında yer alacak olan perakende sektörünün öncü şirket temsilcileri ise konferans ve fuarın açılışı öncesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

SEKTÖRÜN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYOR

Türkiye pazarında 20 yıldır kendi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Haribo’nun Türkiye’ye ve gelişim potansiyeline inandıklarını belirten Türkiye Satış Direktörü B. Ege Ermeç, hem jelli şeker kategorisinin hem de tüm tatlı atıştırmalık kategorisinin gelişimi ve büyümesi için yatırıma tüm hızıyla devam ettiklerini belirterek; “Önümüzdeki dönemde tüketicilerimizin ihtiyaç ve beğenilerine göre ürün geliştirmeye ve bu ürünleri pazara sunmaya devam edeceğiz. YZB’nin tüm paydaşları bir araya getirerek öncelikle ticari ilişkilere temel olan ilişkileri geliştirdiğini, bu sayede de birçok fırsatın önünün açılmasına vesile olduğunu, böylece de ticaretin ve sektörün gelişimine önemli katkı sağladığını düşünüyoruz” dedi.

İŞ BİRLİKLERİNİ KUVVETLENDİRECEK

Arı ürünlerinin dünyada hak ettiği yeri alması için bilimsel projelerle inovatif ve yenilikçi ürünler üzerine çalışan Altıparmak Gıda – Balparmak, YZB 2021’in destek sponsorları arasında yer aldı. Sektöre yön veren YZB’de yenilikler ve sektördeki gelişmeler hakkında paylaşımda bulunacaklarını belirten Altıparmak Gıda – Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak şöyle konuştu, “Ar-Ge merkezimizde, en az 100 parametrede analiz ettiğimiz balı, doğallığından emin olduktan sonra tüketicilerimize ulaştırıyoruz. Bunun yanı sıra doğal balın hangi bitki ve yörelerden geldiğinin belirlenmesine yönelik, içerdiği polenleri analiz edilerek orijini de tespit edilebiliyor. Tüm bu bilgileri ürün ambalajlarımızın üzerinde bulunan priospot teknolojimiz ile tüketicinin bilgisine sunuyoruz. İş birliklerinin kuvvetlendirilebileceği ve yeni iş birliklerinin oluşabileceği YZB’de, ürünlerimizdeki geliştirmeleri paydaşlarımıza tanıtacağız.”

SEKTÖRÜN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ TEMSİL EDİYOR

Tek kullanımlık ve piknik ürünlerinde sektörün önemli aktörleri arasında yer alan Ece Piknik Ürünleri Genel Müdürü Nuri Doğan, YZB’nin sektörel gelişimlere ve ihtiyaçlara göre bilgi alışverişinde bulunmak için büyük katkı sağladığını belirterek; “İki yıl önce kağıt bardak ve kağıt tabak üretiminde inovatif ürünleriyle yer edinmiş üretim tesisini gurubumuza katarken, Dilovası’ndaki fabrikamızda da, hem plastik hem de kağıt gurubunda makine yatırımlarımıza devam ettik. Türkiye’nin en inovatif markası olma yolunda üretim kapasitemizi yüzde 60 artırdığımız 2021’de hedefimiz ihracatımızı yüzde 100 artırmak. Perakende pazarının çok önemli bir bölümünü temsil eden yerel zincirler, YZB ile üretici firmaları, sektör temsilcileri bir araya getiriyor. Bu yılki YZB’nin destek sponsorları arasında yer almaktan mutluyuz” açıklamasını yaptı.

SEKTÖRE DEĞER KATACAK PROJELERLE KATILIYORUZ

YZB’nin tematik sponsorları arasında yer alan ve çeyrek asırdır patlayan şeker üretiminde dünya markaları arasında yer almayı başaran Hleks Gıda Genel Müdürü Uğur Kaya, “Büyümeyi ve gelişmeyi kendine ilke edinen Hleks olarak, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına çok değer veriyoruz. Geleceğimize yatırım yaparak fazla tüketiciye yeni ürünler ile ulaşmayı hedefliyoruz. Yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket olan Hleks Gıda, Türkiye’den 6 kıtaya, 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Sektörün gelişimine yen veren bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan Yerel Zincirler Buluşuyor 2021 Konferansı ve Fuarı’nda, perakende sektörüne değer katacak projelerimizle, Tematik Sponsor olarak yer almaktan son derece mutluyuz” dedi.

MARKALARIN SAĞLIKLI ADIMLARLA YÜKSELİŞİNE ORTAKLIK EDİYOR

Üreticilerle perakendecileri bir araya getiren YZB’nin; sektörün sorunlarının ele alındığı ve yol haritalarının çizildiği geniş katılımlı bir organizasyon olması sebebiyle 12 yıldır markalara değer kattığını belirten Kebir Türkiye Satış Müdürü Yakup Karadeniz; “Kuruluşumuzdan bugüne, geçirdiğimiz yarım asrı aşkın süre boyunca doğallıktan ve tazelikten ödün vermeden ustalığı tecrübeyi ve son teknolojiyi harmanlayarak tereyağı, peynir, kaşar, yoğurt ve yöresel birçok ürünü sofralara ulaştırıyoruz. Birçok firmanın ve markanın sağlıklı adımlar ile yükselişine ortaklık eden YZB’nin; Türk mutfağının mihenk taşı olan Kebir markasına gösterdiği ilgi ve alaka son derece onur ve mutluluk verici” açıklamasını yaptı.

KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Temelleri 1974 yılında atılan ve bugün 30’un üzerinde ülkede Türk kalitesini dünyaya tanıtan Kopaş Kozmetik Genel Müdürü Gökhan Özkurt ise şöyle konuştu; “Bulunduğumuz sektörlerde tüketicilerimize kaliteli ürünler sunarken, perakendeciye de değer katmaya ve onlarla kol kola büyümeye devam ediyoruz. Dalin gibi Türkiye’nin en güçlü markalarından biriyle bebek bakım sektöründe lider olan Kopaş Kozmetik, portföyündeki Goon bebek bezi ve Humana mama ve anne çaylarının yanı sıra kendi sektöründe Türkiye’nin lider markası olan Bèbèdor markasını da ürün portföyüne katarak güçlü adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Bebek bakımının yanı sıra Sesu ve XO markalarımız ile de kozmetik pazarındaki güçlü konumumuzu artırıyoruz. Geçmişte olduğu gibi 2021’de de yerel zincirlere yakın bir konumda bulunacak ve onlara katma değeri olan ürünleri sunmaya devam edeceğiz.”