Haberler

Almanya PERDER’in ilk adımı EuroShop Fuarı’nda atıldı


27 Şubat 2014

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Euroshop Fuarı’ndan yüzü gülerek döndü. 65 kişilik bir heyetle fuara katılan TPF, yeni iş bağlantılarına imza atarken, Almanya PERDER’in kurulması yönünde de önemli bir adım attı.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde üç yılda bir düzenlenen EuroShop Fuarı’na 65 kişilik heyetle katılan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Almanya PERDER’in kurulumu için ilk adımlarını attı.

TPF Başkan Yardımcısı Mustafa Altunbilek, fuar sonrası yaptığı açıklamada,  Almanya PERDER’in kuruluşu ile ilgili ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Bir çok firma ‘perakende’ şemsiyesinde, ortak noktada buluştu. Kendi projelerini anlattılar, teknolojilerini geliştirmek adına notlar aldılar. Gerek ülke başkanları gerek yönetim kurulu başkanlarıyla tanışma fırsatı bulduk. Bizim için dolu dolu üç günlük iş gezisi oldu” dedi.

Almanya’daki perakende sektörünü yakından inceleme fırsatı bulduklarını da ifade eden Altunbilek, şunları kaydetti: “Kore, Japonya, Malezya,  Fransa, İngiltere,  Amerika, Rusya ağırlıklı gördüğümüz ülkelerdi. Discount marketlerdeki liderlere baktık. Süpermarketler gibi farklı konseptleri bir arada gördük ve inceledik. Almanya’da unlu mamullerin üretimi ve işletmeciliği gelişmiş bir alan. Türkiye’deki perakendecilerimizin yan perakende noktalarının içinde unlu mamullerle ilgili çalışma yapmak istemelerinden dolayı bu konuya eğildik. Fuara gelen ve bu işi düşünen perakendeciler için faydalı görüşmeler yapıldı.”

Leverkusen, Düsseldorf ve Köln’de yaşayan Türk marketçileri de ziyaret ettiklerini dile getiren Altunbilek,  “50 yıldır Almanya’da yaşayan Türkler 12-13 milyar Euro ciroya ve10 bin perakende noktasına sahip durumda” diye konuştu.

Mart ayında Türk perakendecileri Almanya’da buluşacak

TPF Üyelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özhan da Almanya PERDER’in temellerinin atılmasına yönelik ikinci adımı ise Mart ayının üçüncü haftasında gerçekleştireceklerini kaydetti. Mart ayının üçüncü haftası Almanya’da perakendecilerin katılımıyla bir toplantı düzenleyeceklerini açıklayan Özhan, “TPF olarak toplantıda olacağız ve faaliyetlerimizi anlatacağız. Ülkedeki Türk perakendecilerin şubeleşmedikleri sürece sorun yaşayacaklarını düşünüyoruz. Tüm konularda kendilerinin gelişimlerine katkı sağlamayı ve eğitimler vermeyi planlıyoruz” diye konuştu. İbrahim Özhan, Almanya’da bulunan Türk Perakendecilerini de Yerel Zincirler Buluşması’na davet ettiklerini sözlerine ekledi.