Haberler

Ankara’daki Gıda Fuarı’nda da etteki KDV indirimi konuşuldu


29 Kasım 2011

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), çeşitli fuarlara katılarak sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Sektördeki gelişmeleri takip eden TPF üyelerinin son durağı Ankara’da düzenlenen 6. Uluslararası Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı oldu. Fuarın açılışında konuşan TP Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, düşük fiyatlı ete, herkesin ulaşabilmesinin önem taşıdığını kaydetti.

Ankara PERDER’in desteğiyle İnfo Fuarcılık tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı 24-27 Kasım tarihlerinde Ankara’da gerçekleşti. Fuarın açılışında konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, etteki KDV indirimini olumlu bulduklarını ancak tüketicinin uygun fiyattan ete ulaşabilmesi için perakende satışta da KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e inmesi gerektiğini belirtti. 

Etteki KDV indiriminin kapsamının genişletilmesi gerektiğinin altını çizen Aygün, daha düşük fiyatlı ete, herkesin ulaşabilmesinin önem taşıdığını kaydetti. Aygün, “Etteki KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi olumlu bir yaklaşım. Ama biz bunun tüketicilere fiyat olarak yansımayacağı kanaatindeyiz. Toptancıdan eti yüzde 1 KDV ile alıp, yüzde 8 ile çıkış yaparsak, yüzde 7 KDV’yi cebimizden ödemeyiz. Bu farkı fiyata ilave ederiz ve tüketicilerden yüzde 8 olarak almak mecburiyetinde kalırız. KDV indiriminin perakende satışı da içine alması gerekiyor. Halk ancak o zaman düşük fiyatlı ete ulaşabilir. Bu uygulamaların sadece ette değil kuru gıda, sebze, meyve gibi diğer ürünlerde de olmasını TPF olarak önerdik” diye konuştu.

 

Gündemdeki konuyar tartışıldı, yeni iş ilişkileri geliştirildi

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), 24-27 Kasım tarihlerinde Ankara Altınpark Expo Center’da düzenlenen 6. Uluslararası Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı’na katıldı. Ankara PERDER’in desteklediği ve İnfo Fuarcılık tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı ile yeni iş ilişkileri geliştirilirken, gündemdeki konuları tartışma fırsatı yakalandı.

Her yıl düzenlenen fuarda bu sene, TPF üyesi 12 bölge derneklerinden gelen market sahipleri ve satın alma yöneticileri ile Ankara PERDER Başkanı Mustafa Altunbilek, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci ve Ankara Vali Yardımcısı Ahmet Şahin Özcan hazır bulundu. Fuarın ikinci gününde Pamir Danışmanlık Genel Müdürü Tahsin Pamir “Dünya Perakendeciliği ve Türkiye’ye Etkileri” konulu bir seminer verdi.

‘Dileğimiz bu düzenlemenin genele yayılmasından yana’

Fuara katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil ise yaptığı konuşmada düşüncelerinin KDV indiriminin bütün zincirde olmasından yana olduğunu ama Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tek karar verici olmadığını kaydeti. Tüm gıda ürünlerinde KDV’nin ne olması gerektiğine yönelik şu anda bir çalışma yaptıklarını belirten Pakdil, Maliye Bakanlığı’nın da konu üzerinde çalıştığını bildirdi. Pakdil, “KDV’nin yüksek olması kayıt dışılığı artırıyor. Bunu önlemek için KDV oranlarının düşmesi lazım. Etin toptan satışında yapılan KDV indirimi ilk adım. Lütfen siz de kayıt dışı için gereğini yapın. Bütün ürünleriniz kayıt altına girsin ki, bundan sonra yapacağımız çalışmalarda sektörümüz bunun gereğini yerine getirdi diyebilelim” dedi.