Haberler

Ankara’nın gündemi aile şirketleri


12 Haziran 2015

Ankara PERDER üyeleri, City Gross ev sahipliğinde Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Şirket Anayasası konusunda Dr. İlhami Fındıkçı’dan bilgi aldılar.

Ankara PERDER üyeleri geleneksel buluşmalarına devam ediyor. Dernek çalışmaları ve sektör hakkında değerlendirmeler yapmak amacıyla bir araya gelen üyeler, City Gross ev sahipliğinde, Saray Cumhuriyet Tesisleri’nde buluştular. Kahvaltıya, PERDER üyelerinin yanı sıra Dr. İlhami Fındıkçı ve Communication Partner Halkla İlişkiler Ajans Danışmanları da katıldı.

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Şirket Anayasası konularında uzmanlığı bulunan Dr. İlhami Fındıkçı, aile şirketlerinin karakteristik yapısını ve bu yapının ayakta kalabilme reçetesi olan şirket kurumsallaşmasını PEDER üyeleri ile paylaştı. Fındıkçı, patron şirketinden kurumsal şirkete yapılan bu yolculuğun neden gerekli olduğunu yaşanmış örnekler üzerinden ortaya koydu. Kurumsallaşma çalışmalarının analiz sürecini şirketlerin MR’ını çekmek olarak tanımlayan Fındıkçı, geçmişten günümüze ayakta kalan kurumlara bakıldığında bu kurumların ortak özelliklerinin “kesin, net, kati kurallar” olduğuna işaret etti. “Şirketleri, patronun iki dudağı arasında sıkışmaktan kurtarıyoruz” diyen Fındıkçı, kurumsallaşma ile çalışanın standartlarının da belirlendiği, akıl karışıklığının ortadan kalktığı, kurallı, kaideli, net, şeffaf, mantık kökenli işletmeler oluştuğunu ifade etti.

Toplantının ikinci bölümünde, Communication Partner Danışmanlarından Yıldız Bars ve Medya İlişkileri Direktörü Adem Demir, “medya ve İletişim” konulu sunumlarını üyelerle paylaştı.

Toplantının sonunda söz alan Ankara PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Başdurak, “Nisan 2015 Abant Üye Kampında tüm üyelerimiz “Gelecek İçin Buradayız” dedi. Bugünkü kahvaltı ve sonrasında gerçekleşen sunumlar da işte bu açıdan son derece değerli. Geleceği şekillendirmemize katkı sağlayacak bu ve benzeri buluşmaları yönetim kurulum ve şahsım olarak önemsiyorum” dedi.