Haberler

Avrupa Türk Perakendeciler Birliği, TPF önderliğinde kuruluş çalışmalarını başlattı


01 Aralık 2017

Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketleri aynı çatı altında buluşturan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) başarılı çalışmaları, Avrupa’daki Türk market sahiplerine de model oldu. 11 ülkeden, 350’yi aşkın marketi temsil eden 35 kurucu üye ile Avrupa Türk Perakendeciler Birliği kuruluşu için çalışmalar başladı. 15 milyar Euro’luk pazarı temsil eden birliğin hedefi, 30 ülkeye yayılarak, 100 üyeye ulaşmak.

Türkiye ekonomisine birçok alanda katma değer yaratan Türkiye Perakendeciler Federasyonu önderliğinde Avrupa Türk Perakendeciler Birliği kuruluş çalışmaları başladı. Danimarka, İsveç, Norveç, İskandinav Ülkeleri, Litvanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, Almanya ve İngiltere’de 200 metre kareden 6 bin metrekareye kadar 350 market, birlik çatısı altında bir araya geldi.

“AVRUPA GENELİNDE 5 BİN TÜRK MARKETİ VAR”

Oluşum için son bir yıldır önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini kaydeden TPF Başkanı Mustafa Altunbilek; “Avrupa genelinde 500 milyon insan yaşıyor. 5 milyonu ise Türk vatandaşı. Avrupa Türk Perakendeciler Birliği, etnik pazarın temsilcisi olmak için 35 üyesi ile kuruluş çalışmalarına başladı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak, burada üreticimiz, tedarikçimiz, derneklerimiz ve üyelerimiz ile oluşturduğumuz kuvvetli bağı Avrupa genelinde de oluşturulması için birikimimizi meslektaşlarımız ile paylaştık. Avrupa’nın 30 ülkesinde 5 bini aşkın yerel market işletmesi var. 90 bine yakın istihdam sağlayan Türk işletmeciler, Aldi, Lidl, Penny, Real ve Tesco gibi 10’un üzerinde devle rekabet ediyor. TPF olarak Avrupa’daki meslektaşlarımızın birlik ve beraberliğini sağlayabilmeleri adına Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz başta Yerel Zincirler Buluşuyor etkinliği olmak üzere yıl genelinde yaptığımız tüm etkinliklere davet edip, izlemelerini sağladık. Rekabet avantajı yakalayabilecekleri konularda deneyimlerimizi paylaştık. Yerel zincirler olarak TPF çatısı altında toplandığımız 2006 yılından bugüne, üreticimize, tedarikçimize, iş ortaklarımıza, marketlerimizde alışveriş yapan müşterilerimize ve Türkiye ekonomisine değer katmak için çalışmaya, yatırıma devam ettik. 11 yıllık bu önemli emek sonucu toplam market grupları içerisinde istihdam payını yüzde 40’a, satış payını ise yüzde 35,3’e çıkardık. Avrupa’daki kardeşlerimizin, meslektaşlarımızın da tek yürek halinde böyle bir başarıya imza atacaklarına yürekten inanıyoruz” dedi.

“OCAK AYI SONUNA KADAR BİN MARKETE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

Birlik adına açıklama yapan Erkan Türkoğlu, TPF önderliğinde bir yılda yerel perakendeciler, toptancılar ve dağıtıcıların bir araya geldiğini söyledi. Türkoğlu şöyle konuştu; “TPF, oluşumumuzda modelimiz oldu. Türkiye’de PERDER’ler, üyeler, iş ortakları ile çok iyi bir birliktelik oluşturulmuş durumda. Avrupa’daki rekabet, Türkiye’ye kıyasla çok daha büyük. Sadece bir market zinciri 50 milyar Euro’yu aşan ciro gerçekleştiriyor. Kurucular Kurulumuzdaki 35 işletmecimizin 200 ile 6 bin metre kare büyüklüğünde 350 marketi var. Önümüzdeki günlerde İsviçre, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’dan da yeni üyelerimiz aramıza katılacak. Ocak ayı sonuna kadar 15 ülkeye ve 1.000 markete ulaşmayı hedefliyoruz. Avrupa genelinde gerçekleştireceğimiz iletişim çalışmaları, toplantılar, TPF’den alacağımız eğitim desteği ve yapacağımız organizasyonlarla 30 ülkede 100 üyeye ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız. 2018 sonunda, Avrupa’da 5 bin yerli marketin paylaştığı 15 milyar Euro’luk pazarı yüzde 10 büyütmeyi hedefliyoruz.”