Haberler

Bursa PERDER’de eğitime devam


06 Mayıs 2014

Bursa PERDER üyeleri, ‘kişisel farkındalık ve takım çalışması’ eğitimi aldı

Bursa PERDER, üyelerinin gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla eğitim semineri düzenledi. BUTTİM’deki dernek binasında düzenlenen eğitimde ‘kişisel farkındalık ve takım çalışması” eğitimi veren Psikolog Yılmaz Gürkan, kişisel farkındalığın perakendedeki önemine dikkat çekti.

İşletmelerde rahat ve uyumlu çalışma ortamlarının oluşturulmasında, çalışanlarının kişilik özelliklerinin önemli olduğunun altını çizen Yılmaz Gürkan, “Bir firma sahibi, satış ve pazarlama birimine almak istediği personelde deli, dolu, yaratıcı, hızlı karar veren özellikler arar. Satın alma sorumlusunda ise, daha çok nazik, kontrollü, ölçülü, istikrarlı olmasının yanında analizci ve gözlemci özellikler arar. Kişisel farkındalığın bilincinde olan firma sahipleri ya da firmaların insan kaynakları birimindeki yöneticiler, bu hususlara önem verip iyi analiz yaparak firmalarında rahat ve uyumlu bir çalışma ortamı oluştururlar” dedi.

Her kişiliğin bir renge karşılık geldiğini ifade eden Gürkan, “Bu renkler sarı, kırmızı, mavi ve yeşildir. Sarı renk, güvende miyim; mavi renk, beni fark ettiniz mi; kırmızı renk, benim dediğimi yap; yeşil renk ise, mutluyum-huzurluyum anlamı taşır. Sarı renge sahip olan bir kişi, olayların hep olumsuz yönlerini görür. Bu yüzden mükemmeliyetçi ve ısrarcıdırlar. İşlerini planlı ve programlı yaptıkları için sorumluluk bilinci de yüksektir. Bu nedenle kurum içinde sarı renk grubundaki kişileri; muhasebe, satın almacı ve kasiyerlik gibi alanlara yönlendirmek daha doğru olur” diye konuştu. Kişi tek renge sahip olabileceği gibi farklı renkleri de bir arada barındırabileceğini söyleyen Gürkan, şöyle devam etti: “Bu renklerin oluşmasında kişinin geçmişi ve çevresel faktörler etkilidir. Kırmızı renge sahip olan bir birey olgunluk dönemi ile birlikte yeşil renge de bürünebilmektedir. Daha çok kişinin kendi özelliklerinin farkına varması ve olumsuz gördüğü özelliklerinden terk etmesiyle olur.”

Perakendecilerin ana işinin satış olduğunu hatırlatarak, kurum içinde dört rengin uyumunun iyi sağlanmasının gerektiğine dikkat çeken Gürkan, yaptığı test ile üyelerin kişilik analizlerini tespit ederek onlara tavsiyelerde bulunurken labirent oyunuyla da kurum içindeki takım çalışmasının önemini gösterdi.