Haberler

Bursa’nın gündemi; künye denetimleri


08 Ekim 2014

Bursa PERDER Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette yeni Hal Kayıt Sistemi kapsamında gerçekleşen künye denetimlerini konuştu

Yaş sebze ve meyve ticaretinde kayıt dışı ve haksız rekabeti önlemek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 5957 sayılı yeni Hal Kanunu çerçevesinde, oluşturduğu Hal Kayıt Sistemi ile künye denetimleri uygulaması başladı. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile Ankara ve İstanbul’da kesilen büyük maddi cezalar, Bursalı perakendecileri harekete geçirdi.  Nasıl tedbir alacakları hususunda kafa karışıklığı yaşayan yerel perakendecilerin konuyla ilgili daha iyi aydınlatılmasını sağlamak için Bursa PERDER Başkanı Mustafa Gürel, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Özhan ve Harun Arslan; Bursa Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanı Cevat Eriş’i ziyaret etti.

Hal Kayıt Sistemi’nin yeni olması sebebiyle ciddi bilgi kirliliğinin yaşandığını belirten Mustafa Gürel, “Bunların en başında da yerel perakendecileri, büyük ölçüde ilgilendiren künye denetimleri gelmektedir” dedi. Gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde, künye denetimlerinde perakendecilere 6 bin lirayı bulan para cezalarının kesildiğinin altını çizen Başkan Gürel, “Bursa PERDER’e bağlı bütün perakendeciler bugün yaş sebze ve meyve alışverişini halden yapmaktadır. Dolayısıyla künye denetimleriyle ilgili sorunlar da buradan başlamaktadır. Öyle ki, halden alınan bir domatesin künyesi, kabak olarak kesilebilmektedir. Uygulamanın başladığı günden itibaren üyelerimizi, künyesiz mal almamaları ve aldıkları ürünün künyesinin doğru kesilip kesilmediğiyle ilgili mutlaka kontrol etmeleri yönünde uyarılarda bulunduk. Fakat yine de, sistemin yeni olması ve yaşanan bilgi kirliliğinden dolayı perakendecilerin kafasında pek çok soru işareti bulunmaktadır” dedi.

Hal Kayıt Sistemi’nin yeni olmasının bazı aksaklıkları da beraberinde getirdiğine işaret eden Gürel, “Halden alınan yaş sebze ve meyvenin bir ile girişi yapılırken, perakendeci satışçı olduğumuz için iki ile ürünün çıkışını yapmak durumundayız. Sisteme giriş ve çıkışlarda önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Çoğu zaman sistem kilitlendiğinden ürünü, kendi marketlerimizin şubelerine girişini yapamadığımız gibi çıkışını da hazırlayamıyoruz. Bu nedenle üyelerimiz, o gün aldıkları ürünün önüne künyesini takamamaktadır. Umarım bu konuyla ilgili gerekli önlemler alınır” diye konuştu.

 “Kaçakçılıkla yoğun mücadele içindeyiz”

Bursa’da kaçakçılıkla ilgili büyük mücadele verdiklerini ifade eden Bursa Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Başkanı Cevat Eriş, “Hal Kayıt Sistemi’nin Bursa’da hayata geçirilmesi ile Büyükşehir Belediyesi’ne ait haldeki 33 kişilik zabıta ekibini, 50’ye çıkardık. Bugüne kadar yaptığımız sevkiyat kontrollerindeki künye denetimlerinde de 200 bin liranın üzerinde para cezası kesildi” dedi. Marketlere yaptıkları denetimlerde, uyarı yazısı yazdıklarını söyleyen Eriş, “Bursa’da yaptığımız denetimlerde, ulusal marketlerin dahi hâlâ tezgahlarındaki ürünlerinin yanına künyesini koymadığı görülmekte. İlerleyen zamanda uyarı yazısı yazdığımız marketlere, ikinci kez yapacağımız denetimlerle birlikte para cezalarını da kesmeye başlayacağız” dedi.