Haberler

“Dönüşüm İyi Gelecek”


03 Ekim 2013

Ankara PERDER Başkanı Mustafa Altunbilek, marketlerde kullanılan poşetin asgari ölçüde tüketilmesi hususunda ÇEVKO’ya işbirliği önerisinde bulundu.

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı’nın (ÇEVKO), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile düzenlediği “AB’de Ambalaj Atığı Yönetim Sistemleri” konulu uluslararası kongre Ankara Congresium’da gerçekleştirildi.  “Daha yeşil bir Türkiye” hedefiyle ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüşüm modellerinin tartışıldığı kongrede, Ankara PERDER Başkanı Mustafa Altunbilek, ÇEVKO yetkilileri ile bir araya geldi. Altunbilek, marketlerde kullanılan poşetin asgari ölçüde tüketilmesi hususunda ÇEVKO’dan destek istedi. ÇEVKO Yetkilileri, bu konuda işbirliğine hazır olduklarını belirttiler.

ÇEVKO Yürütme Kurulu Başkanı Ferid Ekmekçioğlu, ambalaj atıklarıyla ilgili de Türkiye için çözüm önerilerini aktardı: “Yetkilendirilmiş kuruluş olarak yönetmeliğin öngördüğü bütün görevleri yerine getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Aksamalar için mazeret aramak gibi bir niyetim yok. Ancak, resme biraz daha gerçekçi bakmak durumundayız. Yönetmeliğin öngördüğü yapı içerisinde yer alan kurumlardan sadece yetkilendirilmiş kuruluş için yaptırım öngörülüyor. Atık üretici fertler veya ticari üniteler için bir yaptırım veya teşvik bulunmuyor. Sadece yetkilendirilmiş kuruluşların yapacağı eğitim çalışmaları ile bunun çözülmesi mümkün değil. Belediyeler için keza bir yaptırım yok. Ambalaj atıklarının çöpe gitmesini önlememiz şart. İşbirliği yapmak belediyelerin inisiyatifine kalmış durumda. Lisanlı toplayıcıların seçimi belediyelerce yapılıyor ama doğru çalışan bir kontrol mekanizması bulunmuyor. Konuya baştan itibaren çok iyi yaklaşan fevkalade iyi çalışan belediyelerimiz de var.  Bu arada kaçınılmaz bir gerçek de, sokak toplayıcılarının etkinliğidir. Bu ülkemizin bir gerçeğidir. Bunların elbette sisteme bir şekilde dahil edilmesi doğru olacaktır “