Haberler

Ege perakende sektörünün 400 duayeni iftarda buluştu


07 Haziran 2017

Ege PERDER, geleneksel iftar yemeğinde sektör temsilcileri ile bir araya geldi. İzmir Kaya Thermal Otel’de gerçekleşen organizasyona PERDER üyelerinin yanı sıra üretici, tedarikçi ve sektör temsilcileri olmak üzere 400 sektör paydaşını ağırladı.

Ege bölgesi perakende sektörüne yön verenler, Ege Perakendeciler Derneği’nin (PERDER) geleneksel iftar organizasyonunda bir araya geldi. Ege PERDER Başkanı Vahdet Sarıkaya ve yönetim kurulu ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyon, Manisa Ticaret Odası Başkanı Adnan Erbil, Ege PERDER üyeleri, üretici, tedarikçi ve 400 sektör duayenini bir araya getirdi.

İzmir Kaya Thermal Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda geleneksel olarak düzenlenen iftar programı ile sektörün tüm temsilcileri ile bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Ege PERDER Başkanı Vahdet Sarıkaya; “Yardımlaşmanın, paylaşmanın arttığı, dargınlıkların unutulduğu, küskünlüklerin sona erdiği, kardeşlik duygularının pekiştiği, birlik ve beraberlik duygularının arttığı, mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indiği ayların en bereketlisi Ramazan ayının ülkemize ve tüm İslam alemine huzur, barış ve hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

“TOPLAM MARKET GRUPLARI İÇERİSİNDEKİ İSTİHDAM PAYIMIZ YÜZDE 40”

Konuşmasında Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) başta olmak üzere yerel zincir marketlerin gelecek hedeflerine yönelik açıklamalarda da bulunan Sarıkaya şunları kaydetti;

“Yerel Zincirler olarak Türkiye’nin gayri safi milli hasılasına her geçen gün daha fazla destek sağlamaya çalışıyoruz. Sermayemizi dışarı çıkarmadan, yerel üreticiye, yerel ekonomiye güç katmaya, bölgemizin büyümesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Tüm üyelerimiz, üreticilerimiz, tedarikçilerimizle bugün yanımızda olan ya da işleri vesilesi ile aramızda olmayan tüm paydaşlarımız ile oluşturduğumuz bağ, bizleri sektörde çok önemli bir noktaya taşıdı. 11 yıl önce Türkiye genelinde 100 üye ile başlayan Türkiye Perakendeciler Federasyonu bugün hepinizin sağladığı destek, güç birliği sayesinde sektörde çok önemli bir gücü temsil ediyor. Federasyonumuz çatısı altında güçlerini birleştiren, tek yürek halinde hareket eden yerel zincir marketlerimiz toplam 334 üyesi, 3478 perakende satış noktası, 70 bine yaklaşan personeli ve 2 milyon 138 bin 595 metre kare satış alanı ile toplam market grupları içerisindeki istihdam payı yüzde 40’a ulaştı. Yerel Zincirler olarak yine toplam market grupları içerisindeki satış payımız yüzde 37,7’yi oluşturuyor. Her yıl istikrarlı bir şekilde çift haneli büyümesini sürdüren ve 30 milyar TL ciroya imza atan Yerel Zincirler’in toplam gıdadaki satış payı ise yüzde 9,7’ye ulaştı.”

“PERAKENDE SEKTÖRÜNDEKİ DEĞİŞİME HAZIRIZ”

Tüm sektörlerde yaşanan değişim ve dönüşümün perakende sektöründe de hızla devam ettiğini belirten Ege PERDER Başkanı Vahdet Sarıkaya, “Müşterilerimiz artık oturdukları yerden tüm fiyatları takip edebiliyor. Bugün bilgisayar başından organik gıda da dahil olmak üzere 10 binlerce ürüne ulaşılabiliyor. Müşterimizin ihtiyaçları, alışveriş alışkanlıkları değişiyorsa, biz de bu değişime ayak uydurmalıyız. Bunun için stratejilerimiz hazır” açıklamasını yaptı.

“2023 HEDEFİMİZ 70 MİLYAR TL”

Yerel zincirlerin 2017 yılında da hem istihdam hem de ciroda çift haneli büyüme hedefi ile çalışmalarını sürdürdüğünün altını çizen Sarıkaya; “TPF ve PERDER’ler olarak her platformda da tekrarladığımız üzere önümüzde büyük bir hedef var. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 70 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefe sayısal büyümeye değil, ancak perakendecilikte formatları iyi kullanarak, pazardaki dönüşüme ayak, çalışanlarımızı değişim içerisindeki sektördeki yenilikleri sürekli eğitimlerle aktararak, tüm iş ortaklarımızla güçlü bağlar kurarak ulaşabiliriz” dedi.