Haberler

“Erzurum’un ekonomisine katkı için yerel sermayeyi tercih edelim”


20 Mart 2014

Doğu Anadolu PERDER Başkanı Ömer Düzgün, Erzurum’a gelen yabancı sermayeli işletmelerin vergi ödemelerini aynı şehirde yapmalarını istediklerini söyledi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na(TPF) bağlı Doğu Anadolu PERDER, Vergi Haftası dolayısıyla Erzurum’un ekonomisine katkı sağlamak için “Verginizi Erzurum’da ödeyin!” kampanyası başlattı.

Doğu Anadolu PERDER Başkanı Ömer Düzgün, şehre gelen yabancı sermayeli işletmelerin vergi ödemelerini aynı kentte yapmalarını istediklerini belirterek, “Biz vergi ödemelerini ticaret yaptıkları şehre aktarmalarını istiyoruz. Bunun yanı sıra asıl amaçlarımızdan biri de ulusal, uluslararası zincirlerden alışveriş yaparken halkın yerel zincirleri de unutmamasını sağlamak ve tüketici alışkanlıklarını yerele yönlendirebilmek” dedi.

Başkan Düzgün, şöyle devam etti: “Entegre bir üretim-tüketim ağı olmadığından yabancı sermaye sadece yerleşke olarak şehirde bulunuyor. Satacağı üründen ödeyeceği vergiye kadar birçok alımını bulunduğu şehirden değil, farklı şehirlerden yapıyor. Dolayısıyla bu şehrimizin ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor.Bölgedeki yerel sermaye korunmalı ki yereldeki ekonomik kalkınma artsın.”

Satıcılar Derneği’nin de (SAT-DER) desteğini aldıklarını ifade eden Düzgün, “SAT-DER, Erzurum’daki pazarlama temsilcileri ve distribütörlerin oluşturduğu bir dernek. Bu konuya SAT-DER’in desteğini de alarak onlarla birlikte dikkat çekmek istedik. Proje böylelikle daha çok ses getirdi. Nihai amacımız, yerel ekonomilerin kalkınması ve yerel sermayeye desteğin artırılmasıdır” diye konuştu.