Haberler

Geleceğin Perakende Stratejileri Konya’da Masaya Yatırıldı


03 Temmuz 2023

TPF, mayıs ayı yönetim kurulu toplantısını Konya’da düzenledi. Toplantıda, gıda perakende sektöründeki gelişmeler değerlendirildi ve sektörün geleceği ile tüketici trendleri üzerine alanında uzman isimler tarafından bilgiler paylaşıldı. TPF Başkanı Ömür Düzgün, sektördeki rekabeti engelleyen faktörleri ve çözüm önerilerini aktardı. Yerel zincirlerin gelecekte daha rekabetçi olabilmeleri için atmaları gereken 5 adımı dijital alışveriş yatırımları, sürdürülebilirlik, kişisel alışveriş deneyimi, teknoloji yatırımları ve bilgiye erişim olarak sıraladı.

Türkiye genelindeki yerel zincirler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek, sektördeki gelişmeleri değerlendirmek için Türkiye Perakendeciler Federasyonu önderliğinde her ay farklı bir ilde gerçekleştirilen toplantıların yenisi Konya’da düzenlendi. Konya PERDER ev sahipliğinde Dedeman Otel’de gerçekleşen etkinliğe TPF Yönetim Kurulu ve Konya PERDER üyeleri başta olmak üzere 60’ı aşkın sektör temsilcisi katıldı. 20’nin üzerinde yerel üreticinin sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlik iki gün sürdü.

Etkinlik süresince Konya’nın öncü gıda markaları kurdukları standartlarda katılımcılara yeni ürünlerini tanıttı. Etkinliğin oturumu ise Unilever katkılarıyla gerçekleşti. Unilever Ev Bakımı Tüketici Pazarı Öngörü Başkanı Gizem Başdemir katılımcılara “Perakendenin Geleceği”başlıklı sunumunu paylaştı.

“REKABET, BAŞARI İÇİN SINIRLARI ZORLAYAN BİR SAHADIR”

Toplantının açılış konuşmasında gıda perakendesindeki sorunların en kısa sürede çözüm bulacağına yürekten inandıklarını belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün, yerel zincirlerin hiçbir zaman rekabete karşı olmadıklarını belirtti. Rekabetin sektörün ve şirketlerin verimliliğini artırdığını ifade eden Düzgün; “Yerel zincirler olarak biz haksız rekabete karşıyız. Bizler her zaman rekabetin yanındayız. Rekabet yenilikçi düşünceye teşvik eder, şirketler rakiplerinden bir adım önde olabilmek için yeni çözümlere yönelir. Kalite ve müşteri memnuniyetine odaklanır, pazarın büyümesi için çalışır. Tüm bunların sonucunda ekonomik büyümeye büyük katkılar gerçekleşir, daha sağlıklı ve dinamik bir iş dünyası oluşmasını sağlar. Yani rekabet, başarı için sınırları zorlayan bir sahadır. Diğer taraftan haksız rekabet ise yenilikçi girişimleri engeller, kalite ve güven erozyonu yaratır. Tüketici seçimlerini sınırlandırır. Bu da tüketiciyi, ekonomiyi sektörü derinden etkiler, küçük işletmeleri zorluklarla karşı karşıya bırakır” dedi.

“ONLINE MARKET ALIŞVERİŞİ YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRECEK”

Pandemi sürecinin birçok sektörde önemli bir dönüşüm yaşattığını belirten Ömer Düzgün, tüketici taleplerinin değiştiği günümüzde yerel zincirlerin gelecekte daha rekabetçi olabilmeleri için atmaları gereken 5 adımı sıraladı. Online market alışverişinin yükselişini sürdürdüğünü belirten Düzgün; “Tüketiciler, online alışverişin rahatlığını seviyor. Yemek kültüründeki değişimle birlikte market raflarındaki hazır gıdaların popülaritesi artıyor ve hızlı teslimatla birlikte alışverişte dijitalleşme ön plana çıkıyor. Rekabetçi kalabilmek ve varlığınızı artırmak için dijital alışverişe daha fazla odaklanılması gerekiyor” dedi.

“GIDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ VE İSRAFI ÖNCELİĞİMİZ OLMALI”

Gıda sürdürülebilirliği konusunda tüketicilerin artan endişelerine dikkat çeken Ömer Düzgün, gıda perakendecilerine büyük bir sorumluluk düştüğünü belirterek sürdürülebilirliğin gündemde olmazsa olmaz ikinci önemli başlık olduğunu aktardı. Sürdürülebilir malzemelerin tedariki, gıda israfı konularında müşterilerin daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizen Düzgün; “Gıda sürdürülebilirliği, gıda israfı kadar enerji verimliliği de olmazsa olmaz konularımız arasında yer almalı. Bu alanda hem müşterilerimizi bilgilendirmeli hem de mağazalarımızda enerji verimliliğini artırmaya yönelik projelerin sayısını çoğaltmalıyız. Yanı sıra tarımsal üretimde organik ve doğal yöntemlerin tercih edilmesi, sürdürülebilir tarım uygulamalarının benimsenmesi, ambalaj malzemelerin geri dönüşümü ve çevre dostu seçeneklere yönlendirilmesi üzerine de adımlar atmalıyız” açıklamasını yaptı.

KİŞİYE ÖZEL ALIŞVERİŞ DENEYİMİ

Önümüzdeki 5 yıllık süreçte şirketlerin ana gündemleri arasında kişiye özel alışveriş deneyimi konusunun yer alacağını belirten TPF Başkanı Düzgün; “Mağazalarımıza adım atacak müşterilerimizin sağlıklı yönlendirilmesinden ürünlerin besin değerine ve promosyonlara kadar yüzlerce fikir günümüzdeki süreçte hayata geçecek. Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimini hakkaniyetiyle yerine getirenler müşteri sadakatini de sağlayacak” dedi.

Yapay zeka teknolojilerinden robotik devrim, endüstri 4.0, insansız market mağazaları ve insansız teslimatlara kadar birçok yeniliğin konuşulduğu günümüzde gıda perakendesini de önemli bir dönüşüm beklediğini söyleyen Ömer Düzgün, bu dönüşüme şimdiden hazırlıklı olabilmek adına teknoloji yatırımlarının artırılması gerektiğini belirtti.

Dijital ortamdaki uygulamaların artmasıyla birlikte kıtalararası yakınlaşmanın arttığını, tüketicilerin satın almak istedikleri ürünleri küresel ölçekte incelediğini belirten Ömer Düzgün şöyle konuştu: “Tüketici davranışlarını ve beklentilerini anlamak, sektördeki değişimlere ayak uydurmak için güncel ve doğru bilgiye erişim sağlamamız gerekiyor. Sektör gelişmeleri, pazar trendleri, analizlerin takibi, üniversite iş birliklerini çoğaltmalıyız. Yerel zincirler olarak ülkemizin geleceğini şekillendirmek için elimizi taşın altına koymalı, sorumluluklarımızı artırmalıyız.”

Yerel zincirlerin Konya buluşması Golda Makarna, Buhara Baharat, Duranlar Peynir, Zade, Giba Şekerleme, Çağlak Süt Ürünleri, New City Kozmetik ve Temizlik, Perilla Ev Ürünleri, Ekici Süt Ürünleri, Doğuş Çay, Tahsildaroğlu, Güngör Zeytincilik, Sasta Aksesuar, Pınar Kuruyemiş, Yöntem Kağıt, Mantıname, Özçiğdem, Gesaş, Konet, Meysu, Doğal Bakliyat, Flodex, 3K Bilişim ve Emirbey Süt Ürünleri sponsorluğunda gerçekleşti.