Haberler

“Gelecek e-ticarette. Cesur olun girişimcilik ruhunuzda var”


18 Nisan 2017

Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı ikinci gününde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ağırladı. Hain FETÖ saldırısının ardından 3 ay gibi sıra sürede Türkiye’nin yeniden büyüme trendine girdiğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Dünyada bunu yapabilecek başka bir ülke yok. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimizin verdiği desteği ile alınan önlemler sayesinde Türkiye büyüme trendine girdi, iç piyasa cRifatHisarcikliogluanlanmaya başladı” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen organize gıda perakende sektörünün en büyük buluşması olan Yerel Zincirler Buluşuyor Fuar ve Konferansı YZB 2017, ikinci gününde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ağırladı.

Üreticiden, tedarikçi ve perakende satış noktasına kadar binlerce sektör temsilcisini ağırlayan YZB 2017’de dünya ekonomisinin büyüme trendine girdiğini, Türkiye’nin de müthiş bir performans göstererek 2016’da 2,9’luk bir büyüme gerçekleştirdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Hain FETÖ darbe girişimine rağmen, müthiş bir başarı elde ederek büyüme yakaladık. AB ve ABD’ye kıyasla biz daha iyi bir büyüme yakaladık. Dünyada hiçbir ülkenin başına gelmeyen hain FETÖ darbe girişiminden 3 ay sonra Türkiye’nin tekrar büyüme hızını yukarıya çıkardık. Bu önemli başarı hikayesinin ardında Türk özel sektörü var. Hepinizi tek tek kutluyorum” dedi.

Konferansta Türkiye’nin gelişimini ışık haritasından takip ettiğini belirten Rifat Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti; “Türkiye’nin gelişmesini NASA’nın çektiği gece ışık haritasından takip ediyorum. 1990 ile 2015 yıllarını kıyasladığımızda İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den Manisa’ya, Denizli’den Adana’ya, Mersin’den Hatay’a ve Gaziantep’e kadar ışık huzmesi nasıl geliştiğimizi net bir şekilde gösteriyor. Peki bu ışık huzmesi ile nereye gitmek istiyoruz? Türkiye’nin batısına. Gelmek istediğimiz yer, hedefimiz Avrupa. Türkiye olarak her tarafın ışıl ışıl, zenginleşmenin olduğu bir harita görmek istiyoruz.”

“1 MİLYON 500 BİN İŞLETMEMİZİ KUTLUYORUM”

TOBB’un 2016 yılındaki odaklandığı konulara da değinen Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye ekonomisinin gelişmesinde en önemli nokta işsizlik meselesi. Türkiye’de her yıl 1 milyon kişi istihdam nüfusuna katılıyor. Yani her yıl 1 milyon kişiye iş bulmak zorundayız. İş bulamazsak, o zaman mutsuzlar ordusu artar, hepimizin huzuru kaçar. 7 Şubat tarihinde Cumhurbaşkanımızın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz şurada işsizlik meselesini çözmek için Cumhurbaşkanımızdan ve Bakanlarımızdan destek istedik. İş dünyasının bugüne kadarki en iyi desteği sağladılar. Yeni istihdamda 3 ay işe alınan kişinin maaşını devlet ödüyor. Sigortasını devlet veriyor. 3 ay sonra bu kişi çalıştırmaya devam edilirse sadece 773 lira olan kişi başına düşen vergi ve SSK primlerinin hepsini de devlet ödüyor. Bu girişim sayesinde tarihi bir başarı yakaladık. 2 ayda 762 bin kişiye istihdam sağlandı. Buradan 1 milyon 500 bin işletmemizi kutluyorum” açıklamasını yaptı.

“3 AYDA 91 BİN FİRMAYA KEFİL OLDUK”

TOBB’un ekonominin zor bir dönemden geçtiği günümüzde işletmelere kefil olmak için devlerle yaptığı görüşmeler neticesinde Kredi Garanti Fonu’nu hayata geçirdiklerini söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “KOBİ’lere nefes vermek için güç birliği yaptık. Bütün bankalarda geçerli olmak üzere krediye ihtiyaç duyan işletmelerimize 1 günde talep yaratıyoruz. 3 ay içinde 91 bin firmamızın kullandığı kredilerin 75 milyar TL’lik kredisine kefil olmuşuz” dedi.

Kredi geçmişi bozuk KOBİ’ler için kredilerin yeniden yapılandırılmasının kolaylaştırıldığını da söyleyen Hisarcıklıoğlu, ” İş dünyası olarak sıkıntılarımızdan biri kriz dönemlerinde, vergi borçlarını ödeyemeyenlere diyorduk ki vergi yapılanması yapalım. Borçları yeniden yapılandıralım. Bu kolaylıkları çıkartırdık. Ayrıca toplam 100 bin KOBİ’yi kapsayacak üzere 50 bin TL’yi faizsiz, 3 yıl içinde ödeyebileceği kredi imkânı çıkardık. Şu ana kadar 30 bin KOBİ kullandı. 70 bin KOBİ’nin kullanmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

“GELECEK E-TİCARETTE”

Konferansta ticaretin geleceğinin e-ticarette olduğuna da değinen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;
“Gelecek e-ticarette. Türkiye’nin içindeki e-ticaretin payı yüzde 2. Önümüzde fırsatlar var. Çünkü Türkiye’de 72 milyon kişiye mobilden ulaşabiliyorsunuz. E-Ticaret kullanımında 137 ülke içinde 49. sıradayız. Dünyanın 17. büyük ekonomisiyiz. Eğer gelişmeleri takip etmezsek daha da geri düşeceğiz. E-Ticaret konusunda Gümrük Bakanlığı ile bir çalışma yaptık. Güven damgası başladı. Artık e-ticaret daha güvenli olacak. Türkiye’de bu işe en hızlı sizler adapte olabilirsiniz. Bunun için girişimci ve cesur olmak lazım. Siz yereller müthiş güçlü ve iyisiniz. Girişimcilik zaten ruhunuzda var. Önümüz açık. Cesur olun. Bizim yaşıtlarımız, 35. sırada olan ekonomimizi 17. sıraya getirdi. Bizden sonraki kuşak eğitimli, kültürlü, teknolojiden anlıyor. Onların da desteğiyle hedefimiz olan ilk 10 içinde yer alacağız.”