Haberler

“Geniş Açı Buluşmaları”nın ilk konuğu Aclan Acar oldu


25 Haziran 2021

TPF ve Evyap iş birliğiyle gerçekleştirilen “Geniş Açı Buluşmaları” hayat buldu. İş dünyasının önde gelen isimlerini her ay dijital ortamda ağırlayacak organizasyonun ilk konuğu perakende sektörünün deneyimli isimlerinden Aclan Acar oldu. Kariyer yolculuğundaki 45 yıllık deneyimini katılımcılarla paylaşan Acar, gıda perakendesindeki bekleyen dönüşümü, küresel akımlar ile iş hayatını etkileyen başlıkları paylaştı. Acar, “Önümüzdeki süreçte insanlar bütün ihtiyaçlarını ve hatta ofislerini evlerine 15 dakika mesafedeki bir alan içinde çözecek. Bu da şehirlerin içinde 15 dakikalık konsept şehirlerin oluşmasını tetikleyecek. Bu gelişime hızlı ayak uyduran yerel zincirler avantajlı olacak” dedi.

 Türkiye’nin dört bir yanındaki yerel zincir marketlerinin ve gıda perakendesinin gelişimi için önemli projeleri hayata geçiren TPF, sahip olduğu markalarla ülkemizi 100’den fazla ülkede temsil eden Evyap iş birliğinde yeni bir projeye imza atarak “Geniş Açı Buluşmaları”nı hayata geçirdi. 200’e yakın yerel zincir market temsilcisini dijital ortamda ağırlayan organizasyonun ilki TPF Genel Koordinatörü Tuğba Camuzoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşti. Organizasyonun konuşmacıları arasında TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, Evyap İcra Kurulu Başkanı Mehmed Evyap ve Türkiye gıda perakendesinde önemli dönüşümlere imza atan iş dünyasının duayen ismi ve Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Aclan Acar oldu.

“MAĞAZA SAYILARINA DEĞİL, DEĞER ODAKLI PROJELERE ODAKLIYIZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, Evyap önderliğinde hayata geçirilen Geniş Açı buluşmalarıyla her gün milyonlarca müşteriye hizmet veren sektör temsilcilerine yeni bir bakış açısı kazandıracağını belirtti. Düzgün; “Kurulduğumuz ilk günden itibaren tüm iş ortaklarımızla ilişkilerimizi güçlendirmek için çalıştık. Hayata geçirdiğimiz organizasyonla tek yürek halinde ilerlediğimizde yerellerin neler yapabileceğini, e-ticaretin hepimize sunduğu yeni kazanımları, Türkiye’ye has tüketici profili ve yaklaşımları, ikna ve motive etme gücünü, etkili konuşmayı da örnekleriyle her ay sunmaya devam ettireceğiz. Dün olduğu gibi yarın da müşterimizin yanında olacağız. Mağaza sayılarının büyüklüğüyle değil, çalışanlarımızın eğitimine, iş ortaklarımız ile ilişkilerimizi daha ileri taşımaya odaklanacağız. Yerel zincirler olarak odağımıza müşterilerimizi, onların memnuniyetini alıp, sadece bir kesime değil tüm jenerasyonlara hitap eden değer odaklı projeleri hayata geçireceğiz” açıklamasını yaptı.

EVYAP’IN BAŞARI HİKAYESİ: ASIRLIK MARKA OLMAYA 6 KALA

Evyap önderliğinde hayata geçen Geniş Açı Buluşmalarında Evyap İcra Kurulu Başkanı Mehmed Evyap, 200’e yakın katılımcıya kurumun 94 yıllık başarı hikayesini paylaştı. Erzurum’da küçük bir atölyede büyük hayallerle başlayan Evyap’ın başarı hikayesinin dedesi Mehmet Rıfat Evyap ile başladığını belirten Mehmed Evyap, şöyle devam etti:

“Girişimcilik, denemeden vazgeçmemek, bilgiye olan ve mesleğe duyulan ilgi, aile içi sağlam dayanışmayı gerektirir. Tıpkı yerel zincirler gibi ülkemize duyduğumuz inanç ve adanmışlık hissiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem tüketicilerimize hem yerel zincirlere yakın durmak için pek çok farklı çalışma yürütüyoruz. Küçük bir atölyede başlayan hayaller, bugün 100’den fazla ülkeye ulaşan ürünlerini ve markalarını ulaştıran, dört binden fazla kişinin çalıştığı bir kurum haline geldi. 100’üncü yılımızda tüm paydaşlarımızla beraber, daha güçlü bir yapıya ulaşmak istiyoruz. Güçlü bir insan kaynağına, teknolojiye, üretim tesisine, kaliteli ürünlere, çok değerli iş ortaklarına sahibiz. Tıpkı yerel zincirler gibi fayda odaklı bir yaklaşımla geleceğimizi şekillendiriyoruz. Yenilikçi bir vizyon ve iş ortaklarımızla birlikte daha da güçlenerek, tüketicilerimizin keşfedilmemiş ihtiyaçlarını ortaya çıkarıyoruz. Bu yolculukta bizlere değer katan tüm organizasyonları çok kıymetli buluyoruz. Bu yüzden ‘Geniş Açı Buluşmaları’nın bizim için yeri ayrı. Değerli akademisyenler, ekonomistler, iletişimciler ve iş insanlarını her ay yerel zincirlerle buluşturacağız. Birlikte geleceğe çok daha güçlü hazırlanacağız.”

“EKONOMİ TEKRAR HIZLI BÜYÜME TRENDİNE GİRECEK”

Geniş Açı Buluşmalarının ilk konuğu olan iş dünyasının duayen ismi Aclan Acar, küresel ölçekte siyasi ve iktisadi bir kırılma yaşanacağının sinyallerinin dört beş yıl öncesinden ortaya çıktığını, sürecin 1,5 yıl önce pandemiyle birlikte tüm dünyada gerçekleştiğini belirtti. Acar, “Şu an kırılma sürecinin son aşamasındayız. Aşının bulunması, aşılanma çalışmalarının hızlanması, yerli aşımızı üretmemiz, küresel anlamda da aşılamanın yaygınlaşmasıyla birlikte ekonominin tekrar hızlı bir büyüme trendine gireceği şüphesiz. Beklenen hızlı büyüme trendi küresel çapta faizler genel seviyesinde de bir artışı beraberinde getirecek ki, ABD’de faiz artışı konuşuluyor. Hemen ardından hızlı büyümeyle birlikte fiyatlar genel seviyesinde de bir artış beklenmesi gerekiyor. Bu da bizim kendi işimiz, perakende sektörü açısından önem taşıyor” dedi.

DÖNÜŞÜM YEREL ZİNCİRLERİ ÖN PLANA ÇIKARACAK

Gıda perakendesinde gelecekte önemli bir dönüşümün beklediğine dikkat çeken Aclan Acar, 15 dakikalık şehirler kavramıyla yerel zincirlerin sektörde kritik bir noktaya ulaşacağını vurguladı. Küresel ölçekte büyük şehirlerde yerel yapılanmalara doğru gerçekleşen akımın ülkemizde de yaygın olarak yer bulacağını belirten Acar, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki süreçte insanlar, 15 dakika içinde ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayı ve komşu mağazalardan alışveriş yapmayı tercih edecek. Hatta işleriyle ilgili önemli kararlar verip, ofislerini evlerine yakın bölgelere taşıyacakları bir yapıya doğru gidiyoruz. Bunu 15 dakikalık şehir kavramı ile açıklıyorlar. Pandemi sonrasında birçok şirket ‘Acaba biz işlerimizin bir bölümünü dijital ortamda yönetebilir miyiz?’ diye zamansız ve mekânsız bir çalışma dönemine doğru adım atıyor. Bunları mutlaka işimizde, yapacağımız yatırımlarda, önümüzdeki dönemde hayatımız ile ilgili vereceğimiz kararlarda dikkate almamız gerekiyor. Önemli bir dönüşümün eşiğindeyiz. Dönüşüme direnen bir şekilde maalesef yok oluyor. Dönüşümün önüne geçenler ise, çok daha hızlı bir şekilde yol alıp dünyada liderliğe doğru ilerliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de Evyap. Küresel akımları, dünya ve Türkiye’nin ne tarafa doğru gittiğini yakından takip edin. Bu topraklarda asırlardır perakendecilik ve ticaret kültürü yerleşmiş durumda. Bu yüzden yerel zincirler bu rekabete kendini çok daha hızlı uydurabiliyor.”

Gıda perakendesinin evrimiyle bakkaliye sisteminin yerini marketlerin, marketlerin yerini zamanla süper ve hiper marketlerin aldığını belirten Acar, son dönemde sayısı artan iskontolu marketlere kıyasla 15 dakikalık şehirleşme kültürünün yerleşmesiyle yerel marketlerinin önünün açılacağını söyledi. Acar, “Yaptığınız işin temelinde müşteri var. Müşterilerin ihtiyaçlarına doğru cevap verebilen, müşterisine yakın duran, müşterisini bir paydaş olarak kabul eden, hizmeti doğru fiyatla, doğru zamanda verebilen şirketler ön plana geçiyor. Dönüşümle farklı yapılar ortaya çıksa da, sadece paketli ürünlerde değil, taze gıda, et, şarküteri ürünlerini de bir arada sunan yerel zincirler, bu yaklaşımıyla sektördeki farkını koruyacak” şeklinde konuştu.