Haberler

Gıda fiyatları, konunun taraflarınca masaya yatırılacak


05 Ekim 2015

Perakende sektörünün gelişimi için Türkiye genelinde farklı organizasyonlara imza atan Türkiye Perakendeciler Federasyonu, son dönemde sıkça gündeme gelen ‘Gıda Fiyat Artışları’ndaki gerçekleri Perakende Konferansı ile masaya yatıracak. 14 Ekim 2015’te İzmir’de perakendeci, üretici, tedarikçi ve ilgili STK’ların geniş katılımı ile gerçekleşecek konferansta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nihat Pakdil, tarım politikalarındaki yenilikleri katılımcılarla paylaşacak.

Perakende sektörünün bugünü ve yarınını şekillendirmek için 1989 yılından bu yana Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen Perakende Konferansı için geri sayım başladı. Perakende sektöründe son dönemin en önemli konularının başında yer alan “Gıda fiyat artışlarının” ele alınacağı konferans 14 Ekim 2015 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu ve Retail Türkiye işbirliği ile Ege PERDER ev sahipliğinde İzmir Kaya Termal Hotel’de gerçekleştirilecek konferans perakendeci, üretici, tedarikçi ve ilgili STK’lardan 500’e yakın katılımcıyı ağırlayacak. Organize perakendenin önemi, gıdada fiyat dengesi ve perakende sektörü, gıda fiyat artışlarının seyri ve gıda fiyat artışlarındaki gerçeklerin paylaşılacağı konferansta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nihat Pakdil tarım politikalarındaki yenilikleri katılımcılarla paylaşacak.

“FİYAT ARTIŞINDA MARKETLER HEDEF GÖSTERİLMEMELİ”

Son dönemde gıda fiyatlarındaki artış sebebi ile hedef gösterilen marketlerin kendilerini kamuoyuna ifade edebilmeleri adına Perakende Konferansı’nın hayli önem taşıdığına dikkat çeken TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, “Yerel perakendeciler olarak Türkiye ekonomisine, sektörümüze katkıda bulunmak; istihdamı artırmak ve var olan istihdamın niteliğini yükseltmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Altunbilek, “Tüketicilerin alışverişlerinde sepetlerini daha ucuza doldurabilmeleri adına neler yapılması gerektiğine ilişkin çözüm önerilerimizi, bugüne kadar birçok kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaştık. Marketçiler özellikle son yıllarda ‘fahiş oranlarla kâr elde eden, tüketiciye pahalı ürün satan’ birer suçlu olarak gösteriliyor. Ancak bu tanımlamalar gerçekte doğruyu yansıtıyor mu, bunu İzmir’de etraflıca masaya yatıracağız. Bilindiği üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında, genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren gıda fiyatlarının yakından izlenmesi ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınması için talimat vermişti. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın koordinasyonunda alınacak önlemler ve kamuoyunda oluşan yanlış algının önüne geçebilmek adına, Perakende Konferansı’nda tüm taraflar bir arada olacağız” diye konuştu.

PERAKENDE SEKTÖRÜ İZMİR’DE BULUŞACAK

Konferansa; Ege PERDER Başkanı Vahdet Sarıkaya, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, TÜİK İzmir Bölge Müdürü Ökkeş Kulakloğlu, Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı, ETBİR Başkanı Mustafa Bılıkçı, PAKDER Başkanı Hakkı İsmet Aral, TÜMESKOM Başkanı Burhan Er, Metro Toptancı Market Meyve Sebze Kategori Müdürü Birol Ulaşan ve TPF Başkan Yardımcısı Reşat Narman konuşmacı olarak katılacak. Konferansta ayrıca Türk baklavasını markalaştıran Faruk Güllüoğlu’nun 140 yılı aşkın başarı hikâyesini de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güllü katılımcılarla paylaşacak.