Haberler

İstanbul PERDER, Vali Şahin’den destek istedi


06 Nisan 2015

İstanbul PERDER yönetimi, İstanbul Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti.

İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, Başkan Yardımcısı Zeki Paşalı, Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Kara ve Rahmi Kartal, perakende sektöründe bölgesel olarak yaşanan sıkıntıları aktarmak ve çözüm önerilerini sunmak amacıyla İstanbul Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti.

Ulu, Türkiye’deki perakende sektörünün mevcut durumu ve derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ulu, perakende sektörünün en büyük sıkıntılarından biri olan ve birçok ülkede yasaklanan naylon poşet kullanımının azaltılması, ücretsiz müşteri servis araçlarının kaldırılması ve yan yana şube açılışlarının planlı bir şekilde yapılmasına yönelik olarak çalışmalar yapmak istediklerini dile getirdi.

Naylon poşet kullanımın çevreye zarar verdiğini belirten Ulu, aynı zamanda işletme maliyetlerini arttırdığını söyledi. Birçok ülkede naylon poşet kullanımının yasaklandığını dile getiren Ulu, “Engelli Üretsin Doğa Kazansın” projesi kapsamında naylon poşet kullanımının azaltılmasına yönelik çalışma yapılabileceğini kaydetti.

İstanbul’da 2500 tane ücretsiz müşteri servis araçlarının olduğunu, bu servis araçlarının hem trafiğe hem de işletme maliyetlerine yol çatığını bildiren Ulu, servislerin taşıma yapan esnafa zarar verdiğini ve bu durumdan memnun olmadıklarını söyledi. Ulu, ücretsiz müşteri servislerinin kaldırılması için destek istedi.

Yan yana şube açılışlarının haksız rekabete yol açtığını ifade eden Ulu, küçük esnafı korumak ve yine aynı şekilde trafik sıkışıklığına yol açmamak için şube açılışlarına belirli mesafede izin verilmesini istedi.

Vali Şahin, aktarılan konularla ilgili olarak yapılacak olan çalışmalara destek verileceğini, her konuyla ilgili bir komite kurulabileceğini söyledi.