Haberler

İstanbul PERDER ve MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu bir araya geldi


26 Mart 2014

İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Üyeleri, MÜSİAD Perakende Sektör Temsilcileriyle buluştu. Aynı hedefler doğrultusunda ilerleyen PERDER ve MÜSİAD Perakende  Sektörü Kurulu karşılıklı olarak istişarelerde bulundu.

İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, perakendeye hizmet veren sivil toplum örgütü olarak sektörün gelişimi adına çalışmalarına bütün hızıyla devam ettiklerini söyledi. “İnsan kaynakları bizler için en önemli konu” diyen Biçen, bu amaçla Perakende Akademisi’ni kurduklarını ifade etti. Perakende Akademesi’nin yakında eğitimlere başlayacağını kaydeden Biçen, “Bununla birlikte iletişimi güçlendirmek amacıyla PERDER Gelişim Platformu’nu kurduk. Profesyonel yöneticilerimizden oluşan bu platformda hem projeler üretiliyor, hemde iletişim noktasında büyük destek veriliyor” dedi.

İTO Perakede Komitesi’nin de PERDER üyelerinden oluştuğunu hatırlatan Biçen, İTO Perakende Komitesi olarak sektör için büyük çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Poşet tüketimi konusunda tüketicileri bilinçlendirme çalışmalarının bu faaliyetlerden biri olduğunu ifade eden Biçen, “Poşet tüketimini en aza indirmek, gerekirse tamamen kaldırmak için çalışıyoruz. PERDER olarak Engelli Üretsin Doğa Kazansın Projesi kapsamında, bez poşet kullanımını başlatmıştık. Bunu daha ileriye taşıyarak tüm sektörde kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bunun için perakende noktasında hizmet veren tüm sivil toplum örgütleri olarak işbirliği için de olmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu Başkanı Gökhan Er de, perakendenin bir meslek olduğuna dikkat çekti. “Fakat gençlerimiz malesef bunu bir meslek olarak hala benimseyemediler” diyen Er, öncelikli olarak perakendenin bir meslek olduğunu kabullendirme çalışmasının ilk hedeflerinden biri olduğunu vurguladı. Er, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İŞKUR ile bazı çalışmalar başlattık, eğitimler vererek iş imkanı sağlamak istiyoruz. Yapmış olduğumuz bir istatistiki çalışmaya göre 10 yıl içinde açılacak olan AVM’lerde 171 bin yetiştirilmiş personele ihtyacımız var. Bunun için perakendeyi meslek haline getirerek, eğitimli personelller yetiştirmemiz gerekiyor. Aslında her iki kuruluşunda hedefleri aynı noktada birleşiyor. Ortak bir sinerji yaratarak hedeflerimize en kısa sürede ulaşabiliriz. “

 

Toplantının sonunda ise bundan sonraki süreçlerde yapılacak olan projelerde birlikte hareket edilebilmesi için çalışmalar yapılmasına karar verildi.