Haberler

İstanbul PERDER’den iki yeni proje


17 Şubat 2015

İstanbul PERDER Üye Kampı’nda, 2015 yılında hayata geçirilmesi planlanan MASA ve YETER adlı projeler açıklandı.

İstanbul PERDER geleneksel üye kampı, Saruhan Şirketler Grubu sponsorluğunda Abant’ta gerçekleştirildi. Önceki yıllara göre katılımcı sayısının bir hayli yüksek olduğu üye kampında bu yıl ayrıca, önceki yıllardan farklı olarak içe dönük sorunların masaya yatırıldığı bir çalıştay yapıldı. Çalıştaya geçilmeden önce PİN Grup Başkanı Ergün Güler, İstanbul PERDER üyelerine yönelik 2015 yılına damgasını vuracak MASA ve YETER adlı projeleri açıkladı. Ayrıca kısa bir süre önce dernek bünyesinde çalışmalarına başlanan Yüksek İstişare Kurulu’nun tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

Büyük Abant Oteli’nde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu yaptı. Ulu, 2014 yılında dernek olarak yaptıkları çalışmaları anlatarak başladı. Yeni çıkan Perakende Yasası’na değinen Ulu, konuşmasına şöyle devam etti: “Yıllardır heyecanla perakende yasasının çıkmasını bekledik. Kısa bir süre önce çıkan yasanın sektöre kattığı çok fazla bir şey yok. Bunu kabul edelim. O nedenle birbirimizle daha çok dayanışma içerisinde olmalıyız. Kendi gücümüzü dışarıya yansıtamazsak, bunun için dik duruş sergileyemezsek bundan sonraki süreçte hiç birimizin ayakta kalma olasılığı yok.”

5259 personel belgelendirildi

İstanbul PEDER üyesi mağaza çalışanlarını aldıkları eğitimlere değinen TPF Eğitim Danışmanı Ekber Işık, şu anda 6 eğitim projesi yürütüldüğünü kaydetti. Işık, “Mesleki Eğitim Projesi’ne başlayalı 7 yıl oldu. İstanbul PERDER’in şu anda mesleki eğitime devam eden personel sayısı 385. Yedi yılda 5.259 personeli belgelendirmişiz. 7 yıllık Mesleki Eğitim Projesi’nin İstanbul PERDER üyelerine sağladığı toplam maliyet düşüklüğü ise, 18 milyon 252 bin 128 TL” dedi.

Saruhan Kimya Fabrika Müdürü Kutluay Kabadayı, Ar-ge Yöneticisi Derya Eren Akgün, Nilco İş Geliştirme ve Ürün Yöneticisi İdil Öztürk ve Nilco Satış Müdürü Metin Babacan firmanın faaliyet alanları ile ilgili bilgi aktarırken, firmanın ürünlerini de tanıttılar.

Açılış konuşmalarının ardından, PİN Grup Başkanı Ergün Güler yönetiminde gerçekleştirilen sadece İstanbul PERDER üyelerinin katıldığı çalıştaya geçildi. Çalıştayda İstanbul PERDER’den beklentiler, sektörde yaşanan sıkıntılar, derneğin güçlü ve zayıf yönleri gibi konular masaya yatırılarak çözüm önerileri geliştirildi. Ayrıca servis araçlarının kaldırılması ve bayramlarda mağazaların 1 gün kapatılması gündeme taşınarak  üyelerinin görüş ve önerileri alındı.

Programın ikinci günü çalıştay sonuçlarının değerlendirilmesiyle başladı. PGP Üyesi Zafer Yayla, Kârlı ve Verimli Mağazacılık Yöntemleri konulu bir sunum yaptı. PGP Üyesi Dursun Tokgöz, Yeni Yazarkasa Uygulamaları başlıklı konu hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Programın sonunda, bir gün önce gerçekleşen tavla turnuvasında kazanan ilk üç kişiye hediyeleri verildi. Turnuvanın birincisi Biçen Market Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Biçen, ikincisi PGP Üyesi Zafer Yayla, üçüncüsü ise Sarıyer Market Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Korkmaz oldu.