Haberler

“İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”


28 Şubat 2019

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), 2019 yılı istihdam hedeflerini açıkladı. Türkiye genelinde 14 perakende derneğinin çatı örgütü konumunda olan, 3 bin 882 mağazada yaklaşık 70 bin kişiye istihdam sağlayan TPF, 2019 sonuna kadar istihdamda yüzde 5 büyüme hedefliyor. Sektöre yeni başlayan gençlerin mesleklerini uzun vadeli görmelerini sağlamak için 4 yıl önce başlatılan ve Türkiye genelinde düzenlenen eğitimlere bu yıl da devam edeceklerini açıklayan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek; “Çalışan sirkülasyonu, sektörümüzün en önemli konularından biri. Donanımlı ve nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak, çalışanlarımıza yüksek beceri kazandırabilmek için Türkiye genelindeki eğitimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), insan kaynağına 2019’da da yatırıma devam edecek. Toplam market grupları içerisinde istihdam payını yüzde 34,8’e ulaştıran yerel zincirler, 2019 yılı istihdam hedeflerini açıkladı. Perakende sektöründeki büyük rekabet ve maliyet artışlarına rağmen yerel zincirlerin istihdam yatırımına istikrarlı bir şekilde devam ettiğini belirten TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek; “Türkiye genelinde 14 perakende derneğinin çatı örgütü TPF olarak, işsizlik oranlarının düşürülmesi ve nitelikli eleman sıkıntısına çözüm yaratacak projelerle 2019’da da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 3 bin 882 markette yaklaşık 70 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu yıl bu rakamı yüzde 5 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

İşletme maliyetleri artan ve karlılıkları düşen perakende sektöründe çalışan sirkülasyonunun önemli bir konu olduğuna da değinen Altunbilek; “Gençlerimizin mesleklerini uzun vadeli görmelerini sağlamak için 4 yıldır çalışıyoruz. Yerel zincirler olarak yakaladığımız başarıyı sürdürülebilir kılmak, koyduğumuz hedeflerin ötesine geçebilmek adına personelimize üst seviyede beceri kazandırmayı önemsiyoruz. Bu doğrultuda perakende sektöründeki donanımlı ve nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak, sektörün geleceğini şekillendirmek için 4 yıl önce eğitim seferberliği başlattık. Proje kapsamında alanında uzman isimlerle Türkiye’yi il il dolaştık. 2019’da da bu eğitimlere devam edeceğiz. Eğitim programımız kapsamında İK yöneticileri için ayrı, kategori yöneticileri, uzmanları, mağaza müdürleri, kasiyer, reyonerler için ayrı eğitimler düzenliyoruz. Yarın koltuklarımızı teslim edeceğimiz çalışanlarımıza ne kadar çok yüksek beceri kazandırabilirsek, 2023 yılı hedeflerimize o kadar hızlı ulaşabileceğiz” açıklamasını yaptı.

İŞE ALIM SÜREÇLERİ TEKNOLOJİYLE HIZLANACAK

İşe alım süreçlerini hızlandırmak için Secretcv.com ile protokol imzaladıklarını belirten Mustafa Altunbilek; “Yaptığımız iş birliği ile TPF üyesi tüm şirketlere özel hizmet sunulacak. İşe alma süreçleri kusursuzlaştırılıp, hızlandırılacak. İş başvurularını dijital ortama taşıyoruz. Adaylar, mağazalarımızda asılacak posterlerde yer alan QR kod ile başvurusunu birkaç dakikada yapabilecek. Öte yandan önümüzdeki günlerde web sitemizde devreye alınacak bölümde Türkiye genelindeki mağazalarımızın eleman ihtiyaçları takip edilebilecek. Adaylar, kendilerine yakın olan mağazalara www.tpf.com.trüzerinden de başvuru yapabilecek” dedi.