Haberler

“Kalıcı olmak isteyen teknolojiye ve insana yatırım yapmalı”


30 Mayıs 2014

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, sektörde sürdürülebilir olmak için öncelikle kurumsallaşmanın şart olduğunu söyledi.

“Sürdürülebilir Perakende Konferansı”na konuşmacı olarak katılan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, sektörde sürdürülebilir olmak için öncelikle kurumsallaşmanın şart olduğunu söyledi.

Başkan Altunbilek, “Kurumsallaşma yalnızca teknolojik yatırımlarla olmuyor. Verimliliği yakalayabiliyor musunuz? Mağazalarınızın kârını, zararını görebiliyor musunuz? Doğru insanlarla çalışabiliyor musunuz? Bunlara dikkat etmemiz lazım. İşimizde yüzde yüz verimliliği yakalayacağınız nokta ise, çalışan istihdamı. Çalışana yatırım yapmak gerekiyor.” dedi.

Türkiye’deki perakende sektörünün çok büyük bir yol kat ettiğini belirten Altunbilek, “Avrupa’nın bir adım önündeyiz. Biz daha planlı, hareketli ve daha müşteri odaklıyız. Bence, 2020’li yıllarda teknolojiyi iyi kullanan ve insana yatırım yapan işletmeler ayakta kalacak. diye konuştu.

“Sürdürülebilir markalar tercih edilmeli”

Perakendeciler olarak, işin müşteriye hizmet ayağında yer aldıklarını dile getiren Altunbilek, sözlerine şöyle devam etti:

“Sürdürülebilirlikle ilgili bizim müşteriye karşı olan görevlerimizin yanı sıra,  bize hizmet veren üreticilerimize ve tedarikçilerimize de görev düşüyor. Sürdürülebilirlikle ilgili müşterilerimizle temas kurmalıyız. Metropol şehirlerde her şey gelişti. Mağazanın yapısı, sürdürülebilirliği tüketicinin tercihinde önemli etkenler arasında yer alır oldu. Dolayısıyla bilinçli müşteri profilimizi artırmak ve duyarlı olmak adına, bizim de sürdürülebilir markaları, firmaları tercih etmemiz gerekiyor. Mağazalarımızda sürdürülebilir ürünleri tercih ediyoruz. Özetle, tedarikçilerimizin bizlere sürdürülebilir ürünler sunmalarını istiyoruz. Ayrıca çalışanınla farklılık yaratamıyorsan sürdürebilir olmak mümkün değil.”

Plastik poşetlerden biz de rahatsızız

Kendi mağazalarında çıkan atıkları toplayıp, depolarda ayrıştırıldığını söyleyen Mustafa Altunbilek, konuyla ilgili şunları söyledi: “Diğer önemli bir konu da müşterilerimize sunduğumuz plastik poşetler. Avrupa’da plastik poşetler para ile satılıyor. Örneğin, Almanya’da alışverişlerde file, bez torba kullanıldığını görebilirsiniz. Türkiye bu konuda maalesef bir adım geride. Okullarda eğitimlerle, yasalarla poşet kullanımı azaltılabilir. Biz bu yasayı Federasyon olarak desteklemeye hazırız.”

Çıkması beklenen perakende yasasına da değinen Altunbilek, Türkiye’de de perakende sektörünün kayıtlı, kurallı ve sistemli olabilmesi için acilen bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Altunbilek, “Federasyon olarak bizler, Pazar günleri mağazaların kapatılmasını istiyoruz. Avrupa Pazar günleri kapatıyor. Biz niye kapatmıyoruz? Bununla birlikte zararına satışların önüne geçilmesi konusunun yasada mutlaka yer almalı” dedi.