Haberler

Karadeniz’in gündemi fındık


16 Haziran 2014

Karadeniz PERDER üyeleri, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nu ziyaret ettiler

Karadeniz PERDER, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmeye devam ediyor. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nu ziyaret eden PERDER üyeleri, perakende ve ticaret ile ilgili sorunları konuştular. Hasan Çakırmelikoğlu, ”Fındıkta don afetinin etkisini Kasım ayından sonra hissedeceğiz. Ekonomideki bugünkü durgunluk genel kredilerle ilgili, asıl sorun sonbahardan sonra hissedilecek. Fındıkta yaşanan afetin etkisinin en son gıda sektörünü vuracağı görüşündeyim. Çünkü insanlar gıdadan vazgeçemezler. Sektörlerde büyüme oranlarını aylık değil, yıllık değerlendirmek gerekir. Bu mevsimlerde veya kış mevsimindeki durgunluğu genele bağlamak doğru olmaz” dedi.

Sektörde satış ve kasa elemanları için UMEM kursları açmayı planlayabileceklerini ifade eden Çakırmelikoğlu, “Ara eleman sorunu tüm sektörlerde olduğu gibi marketçilik sektöründe de hat safhada olduğunu hissediyoruz. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile İŞKUR tarafından ortaklaşa yürütülen UMEM kursları, artık hizmet sektörünü de kapsamına almıştır. Dolayısıyla bu projeden marketlerimizi faydalandırabiliriz” açıklamasında buldu.

Karadeniz PERDER Başkanı Osman Kalafat, ”Sektörde fındık zararının etkilerini bekliyoruz. Bunun yanında bizim en önemli sorunumuz, ulusal mağazaların bölgede her geçen gün yaygınlaşması. Satış elemanı sıkıntısına gelince,  Ordu ve Giresun’da faaliyet gösteren marketlerde bu sorun hat safhadadır” dedi.