Haberler

“Kırmızı Et”e Zam Yok


21 Temmuz 2011

Perakendeciler, Ramazan’da kırmızı ete zam yapmayacak

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, Ramazan ayı içinde hiçbir üyesinin kırmızı et fiyatlarına zam yapmayacağını açıkladı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Şeref Songör, Ramazan ayı öncesinden başlayan zam spekülasyonlarına hazırlıklı olduklarını, özellikle kendileri dışında oluşan kırmızı etteki fiyat hareketlerine karşı, federasyon çatısı altındaki 11 PERDER’in bütün üyeleri olarak “zam yapmama” kararı aldıklarını açıkladı.

TPF Başkanı Şeref Songör, sektörde Ramazan ayı ile hareketliliğin zirveye çıktığına işaret ederek, bu ayda hizmet kalitesini artırmak, yaşanabilecek mağduriyetlerin ve sıkıntıların önüne geçebilmek için perakendecilerin hazırlıklarını tamamladığını belirtti. Ramazan’da sektörde faaliyet gösteren tedarikçi ve perakendeci firmalarla yaptıkları görüşmelerde olası fiyat artışlarını da masaya yatırdıklarını ifade eden Songör, “Perakendeciler olarak, Ramazan öncesi önemli bir hazırlık sürecindeyiz. Dayanıklı ürünlerde stok ve depolama çalışmalarımız tamamlandı. Meyve, sebze ve taze gıdalarda ise, bereketli ve bolluk içinde bir dönem bekliyoruz. Bu nedenle Ramazan ayında temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında artış beklemiyoruz.”dedi.

Son bir yıldır kırmızı ette yaşanan fiyat spekülasyonlarına da dikkat çeken Songör, kırmızı etle ilgili olarak Tarım Bakanlığı’nın aldığı olumlu tedbirlere de değindi. Kırmızı etin arzında ve tedarikinde istikrar beklediklerini vurgulayan Songör, “Ramazan ayı boyunca kırmızı et fiyatlarımız artmayacak.” dedi. Songör halkın fırsatçılara karşı duyarlı olması gerektiğini dile getirerek, “Buradan tüm ilgililere seslenmek istiyorum. Bu yıl ekonomide kriz sonrası iyiye gidiş var. Tüketici güven endeksi yükseliyor. Asıl bu tarafı fırsat bilelim, kalıcı gelişme ve başarılara talip olalım. Bu halkın gıdası üzerinden fırsatçılık yapmayın, buna müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Hükümetin özel sektöre canlı hayvan ithalatına izin veren kararnamesinin çıkmak üzere olduğunu da hatırlatan Songör, bunun hayvansal ürün sektöründe yaşanan spekülasyonları önemli ölçüde azaltacak bir girişim olarak gördüklerini söyledi.

Geçen ay Erzurum’da kurulan Doğu Anadolu PERDER ile birlikte 11 dernek,  251 üye şirkete ulaşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Türkiye perakende sektörünün tek çatı örgütüdür.