Haberler

Konya PERDER’den iş garantili kurslar


25 Eylül 2013

Konya PERDER, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Milli Eğitim Müdürlüğü ile perakende sektörünün istihdam açığını ortadan kaldıracak kapsamlı bir meslek edindirme protokolü imzaladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen protokol imza törenine, Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Konya PERDER Başkanı Ali Kaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur, KOMEKLER’den Sorumlu Büyükşehir Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu katıldı.

Açılacak olan kursların yer temini, koordinasyonu ve kurslar ile ilgili duyuruları Konya Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Eğitimini tamamlayan kursiyerlerin % 50’nin istihdamını PERDER yürütürken, verilecek olan eğitimleri ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesini ise Milli Eğitim İl Müdürlüğü verecek.

Protokol imza töreninde konuşan Konya PERDER Başkanı Ali Kaya, sektörlerinin en büyük ihtiyacı olan kalifiye eleman sorununu tamamen çözmeyi planladıkları bu kurslarla, sektörün kaliteli bir şekilde ilerleme sağlayacağını vurguladı. Kaya, “Konya’nın istihdam açığı rakamlarını aşağılara çekmek için yapılan kapsamlı iş garantili kurslardan birini açıyoruz. Konya PERDER’in hayata geçirdiği en büyük ve ilk kurs olacaktır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, perakende sektörüne yetişmiş kalifiye elemanlar kazandıracak kursun katılımcılarına MEB onaylı sertifika verileceğini, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kursiyerlerin eğitiminde her türlü profesyonel yardımı sunacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur ise, “Müşteri odaklı pazarlama anlayışı ve müşteri ile olan diyalogların geliştirildiği, ihtiyaç ve talebe göre ürün sunabilme tekniklerinin uygulandığı istihdama yönelik bir eğitim programına belediye olarak katkı vermekten onur duyuyoruz” dedi.

2013 yılı Ekim başında başlayacak kurslarda, Aile ve Tüketici Bilimleri (Ambalaj ve Paketleme- 120 saat), Aile ve Tüketici Bilimleri (Örgütsel İletişim- 40 saat), Kişisel Gelişim (İş ve Sosyal Hayatta İletişim-  80 saat), Kişisel Gelişim ( Sosyal Hayatta iletişim- 40 saat), Pazarlama ve Perakende Sektöründe (Reyon Görevlisi- 152 saat) eğitimleri verilecek.