Haberler

Krizden Birlik ve Beraberlikle Çıkacağız


21 Temmuz 2011

Perakende sektörünün çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu, 3. Kuruluş Yıldönümü’nü dünyanın ilk ticaret merkezi Kapalıçarşı’da büyük bir organizasyonla kutladı.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde ve Doğuş Çay’ın katkılarıyla gerçekleştirilen iftar yemeğine perakende sektörünün duayenleri ve sektöre hizmet veren kuruluşların üst düzey temsilcileri ile birlikte 1000’e yakın ticaret üstadı katıldı.

Kapalı Çarşı tarihinde ilk kez iftar yemeği için kapılarını Türk Perakendecilerine açtı. Kapalıçarşı’nın Beyazıt ve Nuriosmaniye kapıları arasındaki ana caddesinde 350 metre uzunluğundaki sofrada biraraya gelen perakendeciler birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

 

Organizasyonda açılış konuşmasını yapan ve perakendecilere seslenen Türkiye Perakendeciler Federasyonu Genel Başkanı Şeref Songör, tarihi bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Türk perakendecileri dünyanın ilk ticaret merkezinde, ilk kez bir araya geldi. Bu anlamlı günde perakende sektöründe yerel zincirlerin ulusal pazardaki paylarını arttırdığımızı gururla söylemek isterim. Bizler, perakende sektörünün temsilcileri bugün, geçmişten aldığımız bayrağı başarıyla taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün baktığımızda AVM’ler 10 yıl geçmeden ömürlerini tamamlarken, Kapalıçarşı yüzyıllardır binlerce mağazasıyla hizmet veriyor. Buradan alınacak çok önemli dersler var, üzerinde düşünülmesi gerek!” diye konuştu.

 

Açılış konuşmasının ardından sözü alan İstanbul PERDER Başkanı Turan Özbahçeci de federasyonun sektöre sağladığı motivasyona değinerek, şunları söyledi: “1 Şubat 2006’da ‘neme lazım’ demeyen bir felsefe ile yola çıktık. ‘Biz bu işi birlikte başaracağız’ dedik. Sektörü, perakendecinin de, tüketicinin de avantajlı konumda yer alacağı bir yere getireceğiz diyerek yola çıktık. Başarı için inanç ve kararlılık gerekiyor. Biz inanmaktan hiç vazgeçmedik.”

 

 

Organizasyonun önemli konuşmacılarından Doğuş Çay Satış ve Pazarlama Direktörü Ferhat Sucu “Doğuş Çay ailesi olarak, Dünyanın en eski ticaret merkezinde, günümüzün ticaret üstatları olan, siz değerli misafirlerimizle bu iftar yemeğinde birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türk perakendecilerinin en büyük sorunu organizasyon. Türkiye Perakendeciler Federasyonu ve PERDER bu önemli sorunu çözmeye yönelik çok başarılı ve somut bir örnek. Bu sebeple, biz de Doğuş Çay olarak bu girişimi destekliyor ve hem Türk ekonomisi hem de Türk perakendeciliği adına çok faydalı olacağına inanıyoruz. Bu anlamda biz de üretici olarak, perakendeciliğin gelişmesi için organizasyon tarafından yürütülen her türlü çalışmayı desteklemek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Doğuş Çay olarak amacımız müşterilerimizle birlikte büyümek. Biliyoruz ki; bunu ancak aramızda kuracağımız sinerji ile başarabiliriz. Bu iftar yemeği de bu sinerjinin çok güzel bir örneğidir aslında“ dedi.

 

Misafirler Nuriosmaniye Kapısı’nın girişinde mehteran takımı ile karşılandı. Mehteran gösterisi açılışta büyük ilgi gördü. Hat sanatçısı misafirlerin ad ve soyadlarını yazdığı  hat örneklerini kendilerine hediye etti. Etkinlik alanında “Kapalı Çarşı Hatırası” ismiyle özel bir bölüm düzenlendi ve bu bölümde arzu eden misafirler fotoğraf çektirdi. Cam üfleme sanatçısı günün anlam ve önemine uygun olarak, orada üfleyerek şekil verdiği cam semazenleri misafirlere hediye etti. Başka bir bölümde ise Ebru sanatçısı, orada yaptığı ebru çalışmalarını misafirlere hediye ederek organizasyona renk kattı. Kapalıçarşı’nın mistik atmosferinde canlı okunan İftar Ezanı ile açılan iftar yemeği, Sema gösterisi ile devam etti. Misafirlerin ilgiyle izlediği gösteriyi, 4 semazen gerçekleştirdi. Fasıl ekibi eşliğinde devam eden iftar yemeğinde,  ünlü ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu misafirlere seslendi. Farklı motiflerin aynı platformda buluşması, perakendecilerin beğenisini kazandı.