Haberler

Mevlana Diyarı”ndan Birlik Beraberlik Mesajı


21 Temmuz 2011

Şeb-i Arus törenleri dolayısıyla Konya’da bulunan TPF Başkanı Şeref Songör, 2010 yılında perakende sektörünün daha da büyüyeceğini, Türkiye’nin de en hızlı büyüyecek ülkelerden biri olacağını söyledi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) üyeleri, 736Şeb-i Arus törenleri dolayısıyla, 8-9 Aralık 2009 tarihlerinde, Mevlana diyarı Konya’daydı. Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren perakendeciler, Konya PERDER’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Hoşgörü Buluşması” temalı programda Konya’daki ve çevre illerdeki yerel üreticilerle bir araya geldiler. Firuzentur organizasyonunda Anadolu Birlik Holding, Selva, Zade, Pınar Kuruyemiş, Enka, Anadolu Arı Çiftliği, Yayla, New City ve Üçge’nin sponsorluğunda hazırlanan programın ilk günü Rixos Otel’de gerçekleştirildi.

 

Konya Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran, durgunluk dönemlerinin atlatılmasında meslek gruplarının dayanışma içerisinde olmasının gerekliliğine dikkat çekti.

 

2009 yılının zor bir yıl olduğunu belirten TPF Başkanı Şeref Songör,  tüm zorluklara rağmen organize perakendenin kısmen büyüdüğünü ve büyümeye devam ettiğini kaydetti. 2010 yılında ise perakende sektörünün daha fazla büyüyeceğini ifade eden Songör, Türkiye’nin de en hızlı büyüyecek ülkelerden biri olacağını söyledi. Songör, “Bu krizden de çıkarabileceğimiz çok önemli dayanışma fırsatlarının var olduğunu düşünüyorum.  Bu süreçte yerli üreticilerimizin, tedarikçilerimizin ve perakendecilerimizin daha fazla kaynaştığını görüyorum.“ dedi. Türkiye’nin son yıllarda komşularıyla olan ilişkilerine değinen Songör, Suriye ve Libya gibi ülkelerde vizesiz dolaşım hakkının elde edilmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

 

Küresel rekabetin etkilerinin arttığı bir ortamda ayakta kalabilmek için yeniliğin şart olduğunu vurgulayan Türk Standartları Enstitüsü ve Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, başarının anahtarının inovasyon ve verimliliği artırıcı projeler üretmekten geçtiğini belirtti.

 

Konya’nın bir KOBİ ve sanayi şehri olduğunu dile getiren Konya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Bilal İsmail Haydaroğlu, perakendeciler için potansiyel teşkil eden bir şehir olduğuna işaret etti.

 

Bencilliği bırakarak, tecrübelerimizi paylaşarak, meydana getirdiğimiz sinerji ile daha güçlü olmak zorundayız diyen Konya PERDER Başkanı Ali Kaya ise,  bunun gerçekleşmemsi durumunda küreselleşen dünyada yer alınamayacağını kaydetti.

 

Programın ikinci gününde ise TPF üyeleri; mağazalarında satışa sundukları ürünlerin hangi aşamalardan geçerek üretildiğini görmek üzere tesis gezilerine katıldılar. İlk olarak Zade Yağ üretim tesislerini gezen üyeler, ardından Selva Makarna ve Konya Şeker tesislerini ziyaret ettiler.