Haberler

“Önlem alınmaz ise 2016 yılında sektörde yaprak dökümü yaşanır”


01 Aralık 2015

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, 2016’da asgari ücrette gerçekleşmesi planlanan artış; yeni yılla birlikte değişmesi gereken minimum 10 bin yazar kasa ve gıdada KDV oranları nedeniyle artan yükü, sektörün tek başına taşıyamayacağını ifade etti. “Önlem alınmazsa sektörde yaprak dökümü yaşanır” ifadesini kullanan Altunbilek, “Hiç istenmese de perakendede cirosu düşük marketler kapanabilir ve istihdam azaltma yoluna gidilebilir” dedi. Altunbilek, yeni koşullarda ayakta kalabilmenin bile ‘başarı’ sayılacağını da kaydetti.

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, 200 milyar doları aşkın cirosuyla Türkiye’de toplam ticaretten yüzde 13, toplam istihdamdan ise yüzde 17 pay alan perakende sektörünün sürdürülebilir büyümesi için yeni hükümetten beklentileri olduğunu açıkladı. 1 Kasım genel seçimleriyle birlikte belirsizliğin ortadan kalktığını, tek parti istikrarının ekonomiye olumlu yansımaları olacağını aktaran Altunbilek, yeni hükümetten taleplerinin ekonomik planlamalara öncelik verilmesi olduğunu söyledi. Perakende sektöründe atılması gereken adımlar olduğunu vurgulayan Altunbilek, asgari ücrette yeni yılla birlikte gerçekleşmesi planlanan artış; yine 2016’da değişmesi gereken minimum 10 bin yazar kasa ve gıdada mevcut KDV oranlarıyla, perakendenin yükünün oldukça arttığını, sektörün bu yükü tek başına taşıyamayacağını ifade etti.

“Başta Perakende Yasası’nda var olan eksik ayaklar olmak üzere, 2016 yılının başından itibaren sektörün gelişimi ve büyümesinin önünde duvar oluşturan gündemlerin acilen ele alınması gerekiyor” diyen Altunbilek, aksi takdirde, her yıl çift haneli büyüyen yerel perakendeyi, zor günler beklediğini söyledi.

TPF bünyesinde faaliyet gösteren 374 üye ve 4 bine yakın şubede, toplamda 72 bine yakın çalışan olduğunu ve çalışanların yüzde 80’inin asgari ücrete tabi çalıştığını belirten Altunbilek, şöyle konuştu: “Asgari ücrette gerçekleşmesi beklenen artışın kişi başı maliyetinin 456 TL. Kârlılığın minimum seviyelere indiği sektörümüzün, bu artıştan olumsuz etkileneceği ise ortada. Elbette çalışanların daha insani ücretler kazanması bizler için de oldukça kıymetli ancak bu yükü, sabit maliyetlerimiz her geçen gün artarken tek başına kaldırabilmemiz, diğer etkenlerle birlikte düşündüğümüzde mümkün değil.”

PERAKENDECİLERİN ÜÇ TALEBİ

Asgari ücrete ek olarak, 2016’da, her bir kasa başına maliyeti binlerce TL’ye ulaşan ve eski yazar kasaların yeni nesil kasalarla değiştirilmesi öngören uygulamanın da sektöre ek yük getireceğini kaydeden Altunbilek, şöyle devam etti: “Sadece yerel marketlerde değiştirilmesi gereken 10 bini aşkın yazar kasa var. Maliyeti, her bir kasa için binlerce TL. Rekabeti olumsuz etkileyen KDV konusu ise ayrı bir problem. Gıdada KDV oranlarının yüzde 1’e çekilmesi gerekir. Perakendecinin sırtındaki yükü azaltmaya yönelik hükümetimizce bir adım atılmaz ise, önümüzdeki süreçte, korkarım ki maliyetleri dengelemek ve ayakta kalabilmek çok daha zor olacak ve sektörümüzde yaprak dökümü yaşanacak.”

Beklenti ve çözüm önerilerini de sıralayan Altunbilek, “Beklentimiz; asgari ücrette kişi başı 456 TL’lik ek maliyetin bir kısmını devletin üstlenmesi, KDV oranlarında indirim ve yeni nesil yazar kasalarda ek süre” dedi.