Haberler

Perakende sektörü TPF iftar yemeğinde bir araya geldi


12 Haziran 2017

PF, geleneksel olarak her yıl gerçekleştirdiği iftar yemeği ile sektör temsilcilerini bir araya getirdi. İstanbul Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen organizasyon, TPF Başkanı Mustafa Altunbilek ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin yanı sıra, PERDER başkanları, TPF üyeleri, üretici ve tedarikçilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Perakende sektörünün en önemli oyuncuları Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun iftar yemeğinde bir araya geldi. TPF tarafından geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen organizasyona perakendeci, üretici, tedarikçi olmak üzere sektörün önemli temsilcileri katıldı.

ttYEREL PERAKENDECİLER 70 MİLYAR CİROYU HEDEFLİ

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, geleneksel olarak düzenlenen iftar programında sektörün tüm temsilcileriyle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Altunbilek, “TPF olarak 11 yıl önce başlayan çalışmalarımız yıllar içinde katlanarak büyüdü. Yerel perakendeciler olarak bulunduğumuz bölgelerde sahip olduğumuz bağlı yapı ve kurduğumuz yakınlıklarla daha da güçlendik. Uyguladığımız strateji, hayata geçirdiğimiz projeler sayesinde her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da çift haneli büyümemizi sürdürerek 2017 yılına yüzde 10 büyüme ile giriş yaptık. 100 üye ile başladığımız yolculuğumuzda bugün 334 üyeye ulaştık. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti de dâhil olmak üzere Türkiye’de toplam 16 perakende derneği (PERDER), 3 bin 478 satış noktasında 67 bin çalışanımız ile hizmet veriyoruz. Federasyonumuz çatısı altında güçlerini birleştiren yerel zincir marketlerimiz 2016 yılında toplam 31 milyar TL ciroya imza attı. Arkamıza aldığımız bu rüzgâr ve birlikten doğan gücümüz ile cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 70 milyar lira ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Yerel perakendeciler olarak vergisini kazandığı şehre veren, sermayesini dışarı çıkarmayarak tekrar o bölgede yatırıma dönüştüren, Türkiye’nin gayri safi milli hasılasına her geçen gün daha fazla destek sağlamaya çalışan yatırımcılarız” dedi.

 

ÖNCELİKLİ YATIRIM İNSAN KAYNAĞINA

TPF’nin elde ettiği bu büyüme ve gelişmede en büyük payı insan odaklı yatırımların oluşturduğunu ifade eden Altunbilek, “Sektörümüzde belki de en önemli sorunların başında donanımlı ve kalifiye eleman ihtiyacı geliyor. Buradan hareketle Yerel perakendecileri ve sektörümüzü geleceğe taşıyacak en önemli anahtarı eğitim olarak gördük ve Türkiye çapında başlattığımız eğitim seferberliğine bu yıl da devam ettik. Çalışanlarımızın yaptıkları işleri bir meslek olarak görmelerini sağlamak ve müşterilerimizin her bölgedeki üyemizden aynı standartta hizmet alabilmesi için il il dolaştık. Kasiyerinden, reyonerine, hatta mağaza müdürüne kadar kurguladığımız eğitimler ile personelimizin yetkinliklerini artırdık. Önümüzdeki dönemde de eğitim çalışmalarımızı yoğun olarak sürdüreceğiz. TPF olarak birlikte hareket etmeye, iş birliğine devam edeceğiz. Yeni istihdam, yeni üye ve yeni yapılanmamalarla gücümüze güç katacağız” diye konuştu.

 

“TOPLAM MARKET GRUPLARI İÇİNDE PAYIMIZI YÜZDE 35,3”

Yerel zincirlerin ulusal ve indirim mağazaları karşısında gerçekleştirdiği yarışta önemli bir gücü temsil ettiğinin altını çizen Altunbilek, “Toplam market grupları içinde yerel perakendenin satış payımızı yüzde 35,3’e çıkardık. Üreticilerimiz ve tedarikçilerimiz ile kuruduğumuz güçlü bağların getirisi olan bu başarıda yanımızda olan, bu önemli yolculukta bizleri destekleyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.