Haberler

Perakende sektörünün 10 yıllık evrimi YZB 2018’de konuşulacak


30 Mart 2018

Yerel Zincirler Buluşuyor, 10’uncu yılında da sektörün duayen isimlerini ağırlayacak. Bu yıl “Çevre” temasının ele alınacağı YZB 2018’de Türkiye’den ve Avrupa’dan katılacak konuşmacılar, gıda ve perakende sektörünün geleceğine iki gün boyunca ışık tutacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plastik poşet kullanımını azaltmak ve zamanla kaldırmak yönündeki vizyonunu destekleyen YZB’de; gezegenin sürdürülebilirliği için çevre başta olmak üzere, su ve toprağın sağlığı masaya yatırılacak.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen organize gıda perakende sektörünün en büyük konferans ve fuar organizasyonu Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2018’de kaynakları her geçen gün tükenen gezegenimizin sürdürülebilirliği, çevre, su konularıyla perakende sektörünün gelecek 10 yıl içinde geçireceği evrim ele alınacak. 2013 yılında perakende sektöründeki insan gücü, 2014’te sektörde markalaşmanın faydaları, 2015’te perakendenin teknolojik dönüşüm, 2016 ve 2017’de ise sektörün verimlilik konularının masaya yatırıldığı YZB, 11-12 Nisan tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde “Çevre” teması ile kapılarını açacak.

SEKTÖR TÜM DİNAMİKLERİYLE TARTIŞILACAK

Üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar binlerce paydaşı aynı çatı altında buluşturacak organizasyonda EUFH Neuss Yüksekokulu Ticari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr Tanju Aygün, Avrupa perakende sektörünün yapısını, bu sektörde gözlemledikleri eğilimleri ve rekabet için gerekenleri paylaşacak. Nielsen Türkiye Perakende Hizmetleri Lideri Tamer Gülsaç, son 10 senede organize perakendenin gelişimine, 2017 alışverişçi ve kategori eğilimlerine değinecek.

Avrupa perakende sektöründe 23 yıldır yaygın ve indirim marketleri ile rekabette “Yılın Mağazası” ödülünü kazanan Matvärlden İcra Kurulu Başkanı Muhittin Taylı, değişen müşteri talepleri, Avrupa’daki yeni market formatları ile başarı hikayesini paylaşacak. Üçler Market Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Parlak ise rekabetin gittikçe arttığı sektörde farklılaşmanın ve müşteri sadakatini kazanmanın püf noktalarını aktaracak. Organizasyonda ayrıca Özhan Marketler Zinciri Genel Müdürü İbrahim Özhan tüm sektörün faydalanabileceği yenilikçi çalışmalardan örnekler vererek, gelecek on yılda atılması gereken stratejik adımları katılımcılarla paylaşacak.

“TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜ NASIL ETKİLEYECEK?”

YZB 2018’in ilk günü “Değişen dünyanın dönüşen ekonomisi” sunumuyla Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı, Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendirerek gelecekte ekonomiyi ilgilendiren teknolojik gelişmelere karşı sektörün yapması gereken hazırlıklara dikkat çekecek.

Oxford Üniversitesi CRIC Merkezi Kıdemli Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ise dünyada gözlenen siyasi gelişmeleri, küresel siyaset ile küresel ekonominin etkileşimini ve bu gelişmelerin Türkiye için ne anlama geldiğini “Duvarlar yeniden yükselirken dünyayı okumak” sunumu ile yorumlayacak. “Plastiğe değil, plastiğin yere düşmesine karşıyız” diyen Güven İslamoğlu, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Good4Trust.org Kurucusu ve Kışkırtıcısı Uygar Özesmi ile gezegenimizin geleceğine dair iki önemli başlık olan suyumuzun yeterliliği ile toprağımızın sağlığını masaya yatıracak. Gazeteci, Yazar, TV Programcısı, Yeni Nesil Yaşam Uzmanı Serdar Kuzuloğlu; oyun kartlarının yeniden dağıtılmaya başlandığı günümüzde nelerin değiştiğini, nelerin değişeceğini ve nelerin aynı kalacağını katılımcılarla paylaşacak. YZB 2018’de 91 yıl önce Erzurum’da küçük bir atölyede büyük hayallerle üretim çalışmalarına başlayan Evyap’ın, Türkiye’den dünya uzanan markalaşma başarı hikayesini Evyap İcra Kurulu Başkanı Mehmed Evyap katılımcılarla paylaşacak.

Kadir Çöpdemir‘in eğlenceli sunumlarıyla renklenecek konferansta, Türkiye’den ve Avrupa’dan gelen konuşmacılar sektörün dinamiklerini ve alınabilecek önlemleri aktarmasının ardından Beyaz’la YZB Show, güne damgasını vuracak.