Haberler

Perakendeciler markayı konuştu


21 Nisan 2014

Perakende sektörünün büyük bir heyecanla beklediği Yerel Zincirler Buluşuyor 2014 Konferansı ve Fuarı 16 – 17 Nisan tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl ana teması “Marka” olan YZB 2014’te yurtdışı ve yurtiçinden her biri birbirinden ünlü konuşmacılar yer aldı.

Organize perakende sektörünün en önemli halkası yerel zincir marketler,  16-17 Nisan tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya geldi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından altıncısı düzenlenen fuar ve kongre olmak üzere iki bölümden oluşan Yerel Zincirler Buluşuyor 2014 Konferansı ve Fuarı’nda “Dönüşümü Başlat, Geleceği Kazan” sloganı doğrultusunda bu yıl marka konusu masaya yatırıldı. Kadir Çöpdemir’in sunuculuğunu yaptığı ve yoğun ilgi gösterilen YZB 2014’ün konferans bölümünde yurtiçi ve yurtdışından her biri birbirinden ünlü konuşmacılar yer aldı. YZB’nin konferans bölümünde; geleceği şekillendiren marka kimliği, marka stratejileri ve marka hikayeleri ele alındı. Fuarda ise firmalar mevcut ürünlerinin yanında yeniliklerini katılımcılar ile paylaştı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, kuruldukları yıldan bu yana yerel perakendeciliği geliştirmek, güçlendirmek ve rekabet edebilirlik seviyesini en yukarıya çekmek için elbirliği ile çalıştıklarını söyledi. 371 üyesi, 3 bin 798 perakende noktası, 65 binden fazla çalışanıyla Türkiye’de ve Kıbrıs’ta hizmet veren TPF’nin 10 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip olduğunu bildiren Altunbilek, yerel zincirlerin her yıl büyümelerini sürdürdüklerini kaydetti. Altunbilek, 2013 yılında yüzde 16 büyüyen yerel zincirlerin bu yıl ise yüzde 15 civarında büyüyeceğini öngördü. TPF olarak bu yıl marka konusunun ele alındığı YZB 2014’ü altıncı kez düzenlediklerini hatırlatan Altunbilek, “YZB’de; marketlere ürün ve hizmet sağlayan firmalar, yerel zincir marketlerin üst düzey yöneticileri ile görüşerek ürün ve hizmetlerini tanıtma fırsatı buldular, işbirliklerini geliştirdiler. Firmalar da yeni zincir marketlerle bağlantı kurma imkanı buldu. Fuar katılımcıları ise stantlarında sergiledikleri yeni ürünleri ve gelişmeleri tüm katılımcılar ile paylaştılar” dedi.

Mustafa Altunbilek, “Dönüşümü Başlat, Geleceği Kazan” sloganı doğrultusunda geçen yıl insan, bu yıl marka gelecek yıl ise teknoloji konusunun ele alınacağını sözlerine ekledi.

Konferansta uzman konuşmacılar deneyimlerini paylaştı

YZB 2014’ün konferans bölümünde ilk gün ilk konuşmacı olarak saat başına 1.8 Milyon dolar kazanç, ABD genelinde her gün 35 Milyon müşteri, yıllık 466 Milyar dolar net satış, 2,2 Milyon çalışanıyla dünyanın en büyük perakende zinciri olan Wal-Mart’ı analiz ederek, “Wal-Mart Etkisi” Kitabını yazan Charles Fishman yer aldı. Konferansta perakendecilere Wal-Mart’ın başarısının sırlarını anlatan Fishman, “Wal-Mart’ın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği çok sık sorulan bir soru. Beş yılda Wal-Mart’ı Türkiye’de görmezsem şaşırırım” dedi.

Konferansın ilk günkü diğer konuşmacıları ise, Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakım Kategorilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Şükrü Dinçer, TPF Danışma Konseyi Üyesi Tahsin Pamir Reklam Danışmanı Ali Atıf Bir, 30 yılı aşkın gazetecilik deneyimine sahip olan Taha Akyol oldu.

 

Konferansın ikinci gününü de Amerika’nın en ünlü psikoterapistlerinden olan iş yerlerinde motivasyonun sürekli olarak yüksek tutulması konusuna yeni bir bakış açısı getiren Anthony Galie, yer aldı. Galie, konferansta hipnoz tekniklerini kullanarak büyük bir şov yaptı. Kişilerin olumlu bir bakış açısı yaratabilmesi ve konsantrasyonlarını geliştirebilmesi için bilinçaltının nasıl kullanması gerektiğini interaktif şekilde anlatan Galie, perakendecileri kullandığı hipnoz tekniği ile etkiledi.

Ayrıca konferansın ikinci gününde; markanın gücünün ulaşabileceği noktaları İpek Kağıt Pazarlama Müdürü İçim Er, perakende sektörünün geleceği olan Perakende Akademisi konusunda bilgiyi Akademisyen Yılmaz Pekmezcan, sağlıklı bir yaşam ve beslenme konusunda tavsiyeleri Diyetisyen Ece Nevra Durukan, Gıda Perakendeciliğinde Markalaşmayı Marka Stratejisti, Danışman, Yazar Hakan Senbir ve başarı hikayesini motor sporları alında dünya şampiyonluğu kazanmış Motosiklet Yarışçısı Kenan Sofuoğlu anlattı.

YZB’yi birçok firma destekledi

Coca-Cola, Evyap, Eczacıbaşı, Sütaş, Unilever ve Ülker’in ana sponsoru olduğu YZB 2014’ü bu yıl da birçok firma destekledi. Üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaların katkılarıyla gerçekleştirilen YZB 2014’ün Kurumsal Sponsorları; Danone, Eti, Kebir Süt, Fayda, Nestle,Parex, Sultan Et, Torku.

Resmi Sponsorları: Bağdat Baharat, Düzey, Erpiliç, Marmara Birlik ve Pakmaya. Oturum Sponsorları: Billur Tuz, Duru Bulgu, Ekici, LilaKağıt, Mars, Şenpiliç. Destek sponsorları: Balparmak, Barilla, Danet, Embi Gıda, Kızılay Doğal Maden Suyu, Kristal Kola, Moova, Nutricia,Perkon, Seyidoğlu, Tamek, Üçge ve Zara. Ana Konuşmacı Sponsoru: Kenton. Gala Yemeği Sponsoru: Hayat Kimya oldu.

 

“Perakendenin En Başarılı Fikirleri” ödüllerini aldı

 Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF),“Perakendenin En Başarılı Fikirleri”ni de (PEF) altıncı kez ödüllendirdi.

Sadece PERDER üyelerine yönelik olarak gerçekleştirilen Perakendenin En Başarılı Fikirleri Yarışması’nın Ödülleri, Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından 16 – 17 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Yerel Zincirler Buluşuyor 2014 Konferansı ve Fuarı’nın son gününde düzenlenen tören ile sahiplerini buldu.

Yerel zincirler arasındaki en iyi uygulamaları paylaşmayı ve bu tarz uygulamaları teşvik ederek yerel zincirlerin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen PEF Ödülleri altı kategoride verildi. En İyi Mağaza Tasarımı Ödülü’nü İstanbul’dan Sarıyer Marketler Zinciri, En İyi Müşteri Hizmetleri, CRM ve Teknoloji Uygulamaları Ödüllerini Erzurum’dan Düzgün Marketler Zinciri, En İyi Promosyon Yönetimi Ödülü’nü İstanbul’dan Hatipoğlu Marketler Zinciri, En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü’nü Bursa’dan Özhan Marketler Zinciri, En İyi İnsan Kaynakları Uygulamaları Ödülü’nü Bursa’dan Hadim Marketler Zinciri, En İyi Perakende de İnovasyon Uygulaması Ödülü’nü de Ankara’dan Yunus Marketler Zinciri aldı.

Ödül Töreni sonunda da Türkiye’nin en başarılı radyocuları arasında yer alan Kadir Çöpdemir ile Beşiktaş’ın yıldız futbolcularından sahaların şov dünyasına kazandırdığı renkli transfer Pascal Nouma kendilerine özgü tarzlarıyla katılımcılara eğlenceli dakikalar yaşattı.