Haberler

Perakendecilerin Kartepe çıkarması başladı


23 Aralık 2011

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun desteğiyle Retail News Dergisi’nin ilk kez gerçekleştirdiği Kartepe Perakende Zirvesi’nin iki günlük maratonu başladı. Federasyon Başkanı Selamet Aygün açılışta yaptığı konuşmada, “273 üyemiz, 2 bin 831 mağazamız ve 55 bin çalışanımızla bu yılın ilk 6 ayında yüzde 12 büyüdük. 2011 yılında uluslararası zincirlerin önüne geçmeyi başardık” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) yerel zincirlerle, onlara ürün ve hizmet sunan markaların ilişkilerinin güçlendirilmesi, yerel perakendenin önündeki engelleri ve fırsatları fark edip önlem almalarına aracı olması, tüm katılımcılar için stratejik iş ortaklığı fırsatları oluşturması hedefiyle, Retail News iş birliğiyle ilk kez düzenlediği ‘Kartepe Perakende Zirvesi’ Green Park Otelleri’nin Kartepe Kompleksi’nde başladı.

Zirvenin teması; ‘Geleceğin İnşasına Tanık Olun’

‘Geleceğin İnşasına Tanık Olun’ teması ışığında birbirinden ünlü isimlerin ve işadamlarının konuşmalarının yer aldığı, ‘Kartepe Perakende Zirvesi’ organizasyonun açılışında konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, ‘273 üyemiz, 2 bin 831 mağazamız ve 55 bin çalışanımızla bu yılın ilk 6 ayında yüzde 12 büyüdük. 2011 yılında uluslararası zincirlerin önüne geçmeyi başardık’ dedi.

Aygün, “Yıllık ortalama yüzde 20 büyüme oranı, 12,5 Milyar TL ciro ve yüzde 30’u aşan pazar payı ile Türkiye’nin en büyük organize perakende aktörüyüz. Bundan sonra daha da öne geçeceğiz, çünkü biz organize perakende işini öğrendik. Bugün, değerli üyelerimiz ve federasyonumuz adına bir gurur tablosuyla karşı karşıyayız. Çünkü bizler kendi bölgelerimizde, geleneksel usullerle küçük işletmeler olarak mütevazı faaliyetlerimizi sürdürürken, birlikten doğan gücümüzü fark ederek, yurtdışında da operasyonlar gerçekleştiren büyük bir yapıya dönüştük. Kalıcı rekabet üstünlüğüne giden yolda sürdürülebilir büyüme için şimdi tam zamanı” şeklinde konuştu.

‘Van’a kalıcı bir eser bırakmak için kollarımızı sıvadık’

Federasyon olarak önümüzdeki dönemde Van’a kalıcı bir eser bırakmak istediklerini de ifade eden Aygün, “Federasyon olarak Van’a çeşitli ziyaretlerde bulunduk. Bölgenin sorunlarından birine kalıcı bir destek sağlamak için ilgililerle görüşmelerimiz devam ediyor. Bu süreçte PERDER’lerimizle konuşarak, imece ruhuyla biraraya geldik. Ve bugün burada açıklamaktan onur duyduğum bir kalıcı bir eser bırakmak için kollarımızı sıvadık.” şeklinde konuştu.

Yerel zincir sahipleri ve yöneticileri ile zincirlere ürün veren marka ve tedarikçilerin birinci gününde hazır bulunduğu zirvenin diğer bir açılış konuşması Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından gerçekleştirildi. Zirvenin birinci günü boyunca düzenlenen toplantıların moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ve Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Vahap Munyar yaptı. Ünlü akademisyen ve ekonomi gazetecileri gerçekleştirilen çalıştaylar ile birikim ve öngörülerini perakende dünyasıyla paylaştı.

İkinci günde sonuç bildirgesi açıklanacak

Ulusal medya temsilcilerinden oluşan Değerlendirme Kurulu tarafından Sonuç Bildirgesi açıklanacak, Federasyon Başkanı Selamet Aygün kapanış konuşmasını gerçekleştirecek.

Kartepe Perakede Zirvesi 2011’le ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.kartepeperakendezirvesi.com adresinden ulaşılabilir.