Haberler

Perakendenin geleceğine ışık tutan trendler YZB’de belirleniyor


21 Eylül 2021

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından “Gelecek” temasıyla gerçekleştirilen Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) iş dünyasına ilham veren birbirinden ilgi çekici içeriklerle devam ediyor.

Ülke ekonomisine, istihdama, tedarikçilerine, tüketicilerine ve bulundukları şehirlere değer katanlar, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen organize gıda perakende sektörünün en büyük konferans ve fuar organizasyonu Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) Konferansı’nda bir araya geldi. 300 markanın yeni ürün, çözüm ve hizmetlerini tanıttığı YZB’de, ilk gün oturumlarında sektörün geleceği masaya yatırıldı.

Sektörün geleceğine ışık tutmaya devam eden; üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar binlerce paydaşı aynı çatı altında buluşturan YZB’de, Coca-Cola İçecek (CCI) Kurumsal İlişkiler Lideri Aykan Gülten, JacobsDouweEgberts&OFÇAY Türkiye Satış Lideri Kerem Ak, Yonca Gıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıza Seyyar ile Evyap Türkiye Genel Müdürü Serkan Ödemiş, NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Geleceği Gören Markalar” oturumunda buluştu. Gelecek trendlerinin kolaylık, e-ticaret, dijitalleşme, kişiselleştirme, deneyim, fiyat & promosyon hassasiyeti, sağlık & zindelik ve sürdürülebilirlik olmak üzere 8 ana başlık altında değerlendirildiği oturumda, geleceğin tüketicisinin beklentileri de masaya yatırıldı.

YZB’nin ikinci oturumunda ise Future Bright Group Kurucu Ortağı Akan Abdula “Gerçekler Yeniden Şekillenirken” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Koronavirüs salgınının, tüm dünyada dijital dönüşümü 6 yıl kadar hızlandırdığını vurgulayan Abdula, önümüzdeki dönemde en çok konuşulacak sektörlerin bankacılık ve finansal teknolojileri, uzaktan çalışma, perakende, hane-eğlence ve dijital içerik sektörleri olacağına dikkat çekti. Önümüzdeki 10 yılda da perakende sektöründe mağazacılık alanında küçülme beklenmediğini vurgulayan Abdula, dijitalin bir büyüme alanı olacağını ifade etti.

Deloitte Türkiye Ortağı ve Danışmanlık Hizmetleri Lideri Hakan Göl ise “Oyunun İçinde Kal” başlıklı konuşmasında, dijital çağa geçişin beklenenden hızlı olduğuna dikkat çekerek, bu süreçte asıl yıkıcı olanın teknoloji değil, insanların teknolojiye adaptasyonu olduğunu vurguladı. Günümüzde belirsizliklerin hızlı şekilde arttığına dikkat çeken Göl, “çevik olmak, hızlı, anlık içerik üretmek ve gerçek zamanlı etkileşim kurabilmek ve tahmin edebilmek farklılaşma yaratıyor” dedi.