Haberler

Perakendeyi Yerel Zincirler Büyütecek


21 Temmuz 2011

Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından, perakende sektöründeki sıcak gelişmeleri masaya yatırmak ve 29-30 Nisan 2010’da Türkiye’deki tüm yerel perakende zincirlerinin katılımıyla gerçekleşecek “Yerel Zincirler Buluşuyor” organizasyonu hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısı, 19 Şubat 2010 Cuma günü, İstanbul Movenpick Hotel’de gerçekleşti.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin önemli bir parçası olan “organize perakende sektörü”ndeki güncel gelişmelere dikkat çekti.

Organize Perakende Sektörü 2009’da %11.8 Oranında Genişlerken, Uluslararası Zincirlerin Payı %7, Yerel Zincirlerin Payı ise %14 Oranında Arttı…

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Songör, perakende sektörüne can veren yerel zincirlerin öneminin gün geçtikçe arttığını vurguladı. Türkiye genelinde, 6 bin mağazada toplam 140 bin çalışanı ile hizmet sunan yerel zincirlerin, ciddi bir büyüme potansiyeli taşıdığını söyledi. 2009 yılında organize perakende sektöründe %11.8 büyüme kaydedildiğini söyleyen Songör, ulusal zincirlerin %7 oranındaki büyümesine karşın, yerel zincirlerin %14 oranında büyüme gerçekleştirdiğini açıkladı. Songör, “Organize perakende ürün gamında, kişisel bakım ürünlerinde 2009 yılında %16.6 oranında bir büyüme yaşandı, kişisel bakım ürünlerini %15,7 ile temizlik ürünleri izledi. Bölgesel bazda da bakıldığında, Karadeniz bölgesinde %20.1 oranında bir büyüme görüyoruz. Karadeniz Bölgesi’ni ise İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi izliyor ” dedi.

Günümüzün ekonomik gündemi ve rekabet koşullarında gerçekleşen ve yerel zincirleri yakından etkileyen düzenlemeler hakkında da detaylı bilgi veren Şeref Songör, yaptığı konuşmada, tüketiciler, üreticiler ve hükümetten yerel zincirlere sahip çıkmalarını istedi.

Üreticilerin, ürünlerini daha geniş kitlelere “raf, kota sınırlamaları olmadan” rahatça ulaştırabilmesi, tüketicilerin daha geniş bir ürün gamına, daha ekonomik ve daha kolay ulaşabilir şartlarda sahip olabilmesi, hükümetin istihdamın artması, üreticilerin ve dolayısıyla Türkiye ekonomisinin kazanması adına yerel zincirlere sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Songör, herkesin ülkesi ve geleceği adına, yerel zincirlere destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Yerel Zincirler 29-30 Nisan 2010’da Buluşuyor, AB Ülkelerindeki Düzenlemelerin Türkiye’de de Uygulanmasını İstiyor…

Yerel zincirlerin Perakendiciler Federasyonu çatısı altında güç birliği yaparak büyümeye devam edeceklerini söyleyen Songör, 29-30 Nisan 2010 tarihinde İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenleyecekleri “Yerel Zincirler Buluşması”nda tüketicilere, üreticilere ve hükümet temsilcilerine mesajlarını detaylı olarak ileteceklerini de belirtti.

Konuşmasında hizmet sektörünün en büyük dayanak noktasının insan olduğunu belirten Songör, AB ülkelerinde uygulanan düzenlemelerin Türkiye’de de uygulanmasının gerekliliğini vurguladı ve gündemde olan Büyük Mağazacılık Yasa Tasarısı’nın yasalaşması konusundaki beklentilerini dile getirdi.

29-30 Nisan 2010 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ Konferansı’nın içerik ve organizasyon yönetimini MMI Türkiye ile gerçekleştireceklerini söyleyen Songör, etkinlik ile ilgli daha detaylı bilgi aktarımı için sözü MMI Türkiye Başkanı Günseli Özen Ocakoğlu’na verdi.

Buluşma, Yerel Zincirlerin Beklentilerini Ortaya Koyan Bir Platform Olacak…

‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ Konferansı ile ilgili hedefler hakkında bilgi veren Günseli Özen Ocakoğlu, sektör temsilcilerinin bir araya geleceği konferansın ana hedefinin yerel zincirlerin sorunlarını ortaya koyarak çözüm önerilerinin geliştirilmesini sağlayacak, önemli bir platform oluşturduğunun altını çizdi.

Günseli Özen Ocakoğlu, ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ Konferansı kapsamında, yerel zincirler ve onlara ürün ve hizmet sunan markaların ortakları ile ilişkilerini güçlendirmesini, önlerindeki tehdit ve fırsatları fark etmelerini, bu doğrultuda önlem alınmasını da hedeflediklerini belirtti.

A.B.D Başkanı Barack Obama’nın Baş Danışmanı David Morey Yerel Zincirler için Geliyor …

A.B.D Başkanı Barack Obama’nın baş danışmanı David Morey ‘in de konuşmacı olarak katılacağı konferansta, sektörün önemli temsilcilerinin bir araya geleceğini ve zengin bir program ile güncel gelişmeleri paylaşacaklarını söyleyen Günseli Özen Ocakoğlu, sektörle ilgili önemli kararların alınması açısından TPF-MMI Türkiye işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Perakende sektörünün önde gelen kuruluşları arasinda yer alan ve ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ Konferansı’na ana sponsor olarak destek veren; P&G, Torku, Ülker ile ‘Perakendenin Hayat’ı’ kategorisi sponsoru Hayat Kimya’dan üst düzey yöneticiler de,  toplantıya konuşmacı olarak katıldı. Sektör liderleri verdiği mesajlarda yerel zincirlerin önemine değindi. Yöneticiler, perakende sektöründeki üreticiler açısından yerel zincirlerin birleşmesinin, önemli kararların alınmasına ve sektörün genişlemesine katkı sağlayacağını belirtti.

Konuyla ilgili basında çıkan haberlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://www.dunyagazetesi.com.tr/tpf-ozveride-bulunmaya-haziriz_78870_haber.html

http://samanyolu.com/haber/105401/perakendeciden-hukumete-cagri-yerel-zincirlerine-sahip-cik-uretim-ve-istihdam-artsin/

 

http://sabah.com.tr/Ekonomi/2010/02/20/issizlik_olur_deniyor_aba_altindan_sopa_gosteriliyor

 

http://yenisafak.com.tr/Ekonomi/?t=22.02.2010&i=242600

 

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=953680