Haberler

PERDER Akademi ilk mezunlarını verdi


04 Ekim 2013

İstanbul PERDER Akademi bünyesinde 6 ay boyunca eğitim gören 45 kişi, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı

İstanbul PERDER tarafından hayata geçirilen PERDER Akademi, ilk mezunlarını verdi. Mezun olan mağaza müdürleri için Portaxe Restoran’da mezuniyet töreni düzenlendi. Törene, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün, İstanbul PERDER üyeleri ve eğitimlere destek veren üretici firma temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün, İstanbul PERDER öncülüğünde başlayan Akademi eğitim faaliyetlerinin, artık Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında özerk, profesyonel ve akademik bir yapıyla tüm Türkiye’deki PERDER üyelerinin hizmetine sunulacağını söyledi. Aygün, “Perakende Akademisi adıyla çok yakında lansmanını sizlerle paylaşacağımız bu değerli projemizin, perakende sektöründe kariyer planlayan tüm gençlerimizin hizmetinde olacağını belirtmek isterim. Perakende Akademisi, bir üniversitemizin teknoparkında ilk etapta 100 bin kişiye ve daha sonrasında daha da fazla kişiye aynı anda uzaktan eğitim ve bilgi paylaşımında bulunabilecek bir şekilde tasarlandı. Aynı zamanda e-sertifika ve belgelendirme faaliyetleri ile üyelerimizin ihtiyacı olan her türlü bilgiyi ve belgeyi kendilerine sunabilecek olan akademimiz, yalnızca uzaktan eğitimlerle değil, tüm bölgelerimizde yüz yüze eğitimlerle de faaliyetlerini sürdürecek. Bünyesinde oluşturulan ve her biri kendi alanında uzman danışman kadrosu ile sektörel konularda araştırma ve yayınlar ile Federasyonumuza ait endeksleri oluşturarak yönümüzü belirleyecek olan kararlarımızda bizlere ciddi katkılar sağlayacağını şimdiden söyleyebilirim. Ayrıca, sektörün en deneyimli profesyonel ve akademisyenleri ve üniversiteler ile yapacağımız iş birlikleri ile kurumsal sorunlarımıza çözüm için danışmanlık hizmetlerini de verecek olan Perakende Akademisi, Federasyonumuzun en vizyoner projesi olarak bizlerden sonra da kalıcı ve kurumsal bir yapı ile Türk perakendesine ve insanımıza hizmet etmeye devam edecektir” dedi.

“Perakende insanla başlar, insanla biter”

Derneğin kuruluşundan bu yana perakende sektörünün gelişimi için çeşitli eğitim çalışmaları yaptıklarını belirten İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, zor şartlarla mücadele için,uzun vadeli düşünebilen, deneyimli yöneticilere ihtiyaç olduğunu söyledi. Emtialara yatırım yaparken, onlara hayat veren insana daha fazla yatırım yapılması gerektiğini bildiren Biçen, sorunları azaltmanın  tek yolunun eğitim olduğunu dile getirdi. Biçen konuşmasına şöyle devam etti: “Eğitim, aslında bizler için aynı zamanda bir sosyal sorumluluktur. Topluma daha faydalı insan yetiştirmek, meslek edinmelerine yardımcı olmak, diğer sosyal çalışmalardan çok daha önemlidir. Çünkü eğittiğimiz her insanın, yaptığı faydalı çalışmalar,güzel bir geleceğe ve yeni nesillerin daha bilinçli büyümesine vesile olacaktır. Bunun için bilinçli bir toplum yaratabilmek, kalifiye personeller yetiştirebilmek için, TPF’nin desteğiyle İstanbul PERDER Akademiyi kurduk ve bugün de ilk mezunlarını veriyoruz. Perakende insanla başlar, insanla biter diyoruz. Daha bilinçli yönetici yetiştirmek ve takım ruhu oluşturmak için, takım liderlerinin eğitimini daha çok önemsiyoruz. Hepimiz farklı insanlarız, farklı özellikler taşırız. Ayrıca hizmet ettiğimiz insanların da her biri farklı. Eğitim sistemi çeşitliliğe değil benzerliğe dayanır, yani birçok farklı karakteri olan insanlara benzer davranışlar sergilemesini öğretmemiz gerekir. Eğitim insanların yaratıcılığını ve hayal gücünü uyandırır ve geliştirir. Bizlerdeki en büyük problem, standartlaşma kültürünün olmasıdır. Alıştığımız kuralların değişmesini istemeyiz. Aslında hayal gücümüzü eğitimle birleştirerek, daha farklı düşüncelerle, merakımızla çok daha farklı ve başarılı boyutlara taşıyabiliriz. Bunun için ilk yapmamız gereken şey, eğitimin gücüne inanmak olacaktır.İşte Biz PERDER olarak bir hareket başlattık ve ilk meyvelerimizi veriyoruz. Bu hareketin daha çok güçlenmesi için de sürekli eğitim diyor; akademimizde yeni sınıflarımızla yeni meyvelerimizi yetiştirmeye devam ediyoruz.”

Konuşmaların ardından PERDER üyeleri ve üretici firma temsilcileri söz alarak, PERDER Akademi ile ilgili düşüncelerini paylaştılar. Törenin sonunda ise dereceye giren mağaza müdürlerine plaketleri verildi. Sarıyer Market’ten Hatice Aydın, Akademiyi birincilikle bitirdi. Grup Hatipoğlu’ndan Mehmet Akın Abaylı ve İdeal Market’ten İbrahim Kısa ikinci, Onur Market’ten Emre Can da üçüncü oldu.