Haberler

“Rekabeti kısıtlayan konuları gündeme getirmeye devam edeceğiz”


10 Mayıs 2023

TPF, Mayıs ayı yönetim kurulu toplantısını Kayseri’de düzenledi. Gıda perakende sektöründeki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, sektör adına önümüzdeki süreçte atılması gereken adımlar masaya yatırıldı. TPF Başkanı Ömür Düzgün, tarım, sürdürülebilirlik ve gıda enflasyonu konusunda tüm tarafların ortak hareket etmesi gerektiğine dikkat çekerek; “Tarladan sofraya kadar tüm süreçlerimizi yeniden kurgulamalı, yerliyi, yereli, yerli üretimi topyekûn desteklemeliyiz. Başta Perakende Yasası’ndaki eksik ayaklar, private label üretim, tedarik pazarında rekabeti kısıtlayan, toplumsal refahı azaltan konular ivedilikle ele alınmalı” dedi.

Türkiye genelindeki yerel zincirler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek, sektördeki gelişmeleri değerlendirmek için Türkiye Perakendeciler Federasyonu önderliğinde her ay farklı bir ilde gerçekleştirilen toplantıların yenisi Kayseri’de düzenlendi. Kayseri PERDER ev sahipliğinde Ommer Otel’de gerçekleşen etkinliğe TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, TPF Yönetim Kurulu üyeleri, Kayseri PERDER üyeleri başta olmak üzere 50’ye yakın sektör temsilcisi katıldı. Meysu, Başyazıcı Sucuk, Çarşıbaşı, Yaşar Erciyes Gofret, Tarihi Ankara Kahvecisi, Nevpa-İnceler sponsorluğunda gerçekleşen etkinlik iki gün sürdü.

Kayserili yerel işletmelerin, yerel üreticilerin sorunları ve beklentilerinin görüşüldüğü toplantıda sektördeki gelişmeler değerlendirildi. Tarım ve gıdada üretim maliyetlerini düşürmek, gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya inşa etmek için tarladan sofraya kadar olan tüm süreci yeniden kurgulanması gerektiğini belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün; “Çiftçilerimizi ve hayvancılıkla uğraşanları daha güçlü bir şekilde yeniden üretime döndürmeliyiz. Aynı zamanda sektörümüzdeki rekabet koşullarını yeniden ele almalıyız. Küresel ölçekteki sıkıntılardan daha az düzeyde etkilenmek için yereli, yerli üretimi, yerel işletmecileri desteklemenin tam zamanı. Yerel üretici, yerel perakendeci ülkemizin gıda sektörünün teminatı. Yerel perakendeciler, bulunduğu bölgeye, ilçeye, şehirde her sektöre enerji veriyor. Yerel işletmeler, perakendeciler küçük şehirlerin ve ilçelerin kalkınmasında da önemli bir rol oynuyor” açıklamasını yaptı.

Önümüzdeki süreçte gıda perakendesinin gündeminde var olan sorunların ivedilikle ele alınması gerektiğini belirten Düzgün, “Başta rekabet koşullarını yeniden ele almalıyız. Daha kalıcı çözümlere ulaşmak, tüm sektörü kucaklayacak yeni bir sürece adım atmak için Perakende Yasamızda var olan eksik ayakları tamamlamalıyız. TPF olarak, dün olduğu gibi yarın da tüketicilerimizin alışveriş sepetlerine destek olacak kararların alınması için her platformda gördüğümüz eksik ayakları belirtmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplantıda TPF’nin gündeminde yer alan diğer konulara da değinen Ömer Düzgün; “Rekabeti kısıtlayan ve önümüzdeki süreçte gündemden düşürmeyeceğimiz diğer başlıklar private label üretim, raflardaki gramaj konusu, tedarik pazarında rekabeti kısıtlayan ve toplumsal refahı azaltan konular olacak” açıklamasını yaptı.