Sosyal Sorumluluk

Sultan’dan dondurulmuş gıdalar konusunda halka uyarı


30 Nisan 2013

Yeşilçam’ın Sultan’ı olarak anılan ünlü sanatçı Türkan Şoray, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla hazırlanan kamu spotu ile vatandaşları dondurulmuş veya soğutulmuş gıdalar konusunda uyarıyor. Yaklaşan yaz mevsimiyle birlikte yükselen sıcaklarda dondurulmuş ve soğutulmuş gıdaların doğru kullanımı daha da büyük önem kazanıyor. Bu gıdalar yanlış kullanımlar sonucunda birer hastalık deposu haline gelip, halk sağlığını tehdit eder hale gelebiliyor.

Türkan Şoray’ın sözcülüğündeki kamu spotu ile tüketicilerin, gıda maddelerini satın alırken depolarken, pişirirken ve tüketirken dikkat etmeleri gereken gıda güvenirliği önlemleri konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Filmde ayrıca, Soğuk Zincirin kırılması anlamına gelen ve gıda güvenli açısından büyük risk uyandıran bu süreçte tüketicinin de önemli bir role sahip olduğu vurgulanıyor. Tüketicilerin farkında olmadan yaptığı hatalar nedeniyle gıdaların sağlığı tehdit eder hale geldiği anlatılan filmde “çözülmüş gıdaları yeniden dondurmayın” uyarısında da bulunuluyor.

Ünlü sanatçı Türkan Şoray, kamu spotunda “Dondurulmuş veya soğutulmuş gıdaları alışverişinizin en sonunda satın alın ve kısa zamanda aynı muhafaza koşullarına ulaştırın” mesajı veriyor. Proje için kendisine ulaşıldığında çok heyecanlandığını ve Türk halkının bilinçlenmesi adına katkı sağlayacak bu projede yer almaktan dolayı çok memnun olduğunu belirten ünlü sanatçı proje için büyük bir sevinçle çalıştığını belirtti.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün yaptığı açıklamada;

“Bizler yerel perakendeciler olarak her zaman doğru ve sağlıklı ürünleri halkımıza ulaştırmak için hizmet vermekteyiz. Gıda sağlığı konusunda halkımız için öncelik taşıyan konuları belirleyerek, bakanlığa bağlı yetkililer ile oluşturduğumuz ortak platform neticesinde kamu spotumuzu hazırladık. Bu doğrultuda halkımızı bilinçlendirmek adına sorumluluk alabileceğimiz projelere imza atmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bizler yerel perakendeciler bu ülkede kazanıyoruz ve kazançlarımızı bu ülke için harcamaya her zaman hazırız. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ortak çalışmasından dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.