Haberler

Teknik kadro Bursa’da buluştu


30 Ocak 2013

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun desteğiyle Ortakalan tarafından organize edilen Market Ekipmanları ve Teknolojileri Konferansı dizisinin ilki, 24 Ocak’ta Bursa Hilton’de gerçekleştirildi

Ortakalan Sektörel Yayıncılık, market ekipmanları sektöründeki deneyimini 2013 yılı boyunca yerel perakende de öne çıkan altı şehirde perakendecilerle paylaşmak için, Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun desteği ile konferanslar düzenliyor.

Türkiye’nin ilk Market Ekipman ve Teknolojileri Konferans dizisi olma özelliğini de taşıyan organizasyon, “Teknik Kadro Buluşuyor” sloganıyla 24 Ocak’ta Bursa’da Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Bursa PERDER üyelerinin yoğun katılım gösterdiği Market Ekipmanları ve Teknolojileri Konferansı, 100 kişilik planlanmasına karşın 119 kişilik katılımla önemli bir sinerji yarattı.

Konferansa Bursa ve yakın çevresindeki zincir marketlerin üst düzey yöneticileri, bilgi işlem ve otomasyon yöneticileri, teknik müdürler ve teknik satın almacıları katıldı.

Konferansta market ekipman ve teknolojileri üreticisi ya da tedarikçisi firmaların üst düzey yöneticileri sunumlar gerçekleştirdi.

Sunumları içeriğinin oluşturulması aşamasında, anlatılanların firma tanıtımı değil market katılımcılarının ufkunu açacak yeni bir teknoloji, farklı bir uygulama olmasına özel olarak itina gösterildi. Bu titiz çalışma sonucu ortaya çıkan ilgi çekici sunumlar katılımcılar tarafından da dikkatle izlendi.

RFID, ödeme sistemleri, soğutma sistemi, güvenlik, perakendede teknoloji trendleri ve mobilite, ERP konu başlıklarında gerçekleştirilen sunumlarda, esas olarak verimlilik öne çıkarıldı. 20 dakikayı aşmayan ve soru cevaplarla interaktif yapıda ilerleyen sunumlar tamamen teknoloji konusuna odaklı konferansın faydasını da üst seviyeye taşır nitelikteydi.

Sunumlar organizasyona ana sponsor olarak destek veren Alfacod, Arsis, Can Elektronik, Kalem Yazılım, NCR ve Teknodor firmalarının yetkilileri tarafından yapıldı. Konferansa ayrıca Teknogon ve Teknik Kart firmaları da destek sponsoru olarak katıldı.

Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç konferansta gerçekleştirdiği konuşmada kendi başkanlığı dönemindeki ilk PERDER organizasyonunun teknoloji konusunda olmasından memnun olduğunu kaydederek, “Yenilikçi, insan odaklı teknolojik değişimlerde ve trendlerde hızlı adapte olabilme adına bu konferansın üye iş yerlerimize adeta bir yol haritası olacağına inanıyoruz” dedi.

Geçmişte kervanlarla yapılan ticaretin günümüzde artık e-ticaret ile mobil perakendeciliğe kaydığını belirten Başkan Kılıç, “Mobil ticarete ayak uydurmak için uluslararası büyük market zincirleri kendi kurumlarına bağlı küçük marketlerle mahalle aralarına girdi. Web ve mobil uygulamalarıyla tüketicinin verdiği siparişleri markete gitmeden evlerine ulaştırdıkları sistemler gelişiyor. Biz yerel perakendeciler de uluslararası marketlerin mobil perakendecilikte tehdit oluşturmaması için bu değişime mutlaka ayak uydurmalıyız” diye konuştu. Hayatın hızlanmasıyla müşterilerin taleplerine hızlı cevap verilmesinin de istendiğine dikkat çeken Haşim Kılıç, “Yeni nesil tüketicilerin alacağı ürünü irdeleyen, ürünle alakalı tüm bilgiyi edinmiş bilinçli bir müşteri tipinin yanı sıra çevreci ürünlere de önem veriyor. Yerel üreticiler bu gibi hususlara dikkat ederek ürünlerini geliştirirken perakendeciler de yeni nesil müşterileri kazanmak adına hizmet kalitelerini arttırmalıdır” şeklinde konuştu.

Konferans sonrası PERDER Başkanı Haşim Kılıç ve Yönetim Kurulu üyeleri, katılımcılar ve sponsorlarla akşam yemeğinde bir araya geldi

Market Ekipmanları Konferansı, TPF’nin desteğiyle Ortakalan tarafından sırasıyla Kayseri, Ankara, Konya, Adana ve İstanbul kentlerinde devam ettirilecek.