Haberler

Ticaret Üstatları Kapalıçarşı’da Buluşuyor


21 Temmuz 2011

Perakendenin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu, 3. kuruluş yıldönümünü, tarihi bir organizasyonla kutlamaya hazırlanıyor. TPF, dünyanın ilk ticaret merkezi olan KapalıÇarşı’da, yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla gerçekleştireceği iftar yemeğinde; tüm üyelerini, perakende sektörünün duayenlerini ve sektöre hizmet veren kuruluşların üst düzey temsilcilerini ağırlayacak.
Doğuş Çay’ın katkılarıyla 13 Eylül Pazar günü gerçekleşecek olan bu iftar yemeği dünyanın ilk ticaret ve alışveriş merkezi olan Kapalı Çarşı’da gerçekleştirilmesi bakımından ayrı bir önem taşıyor.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Genel Başkanı Şeref Songör, tarihi bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Türk Perakendecileri dünyanın ilk ticaret merkezinde, ilk kez bir araya geliyor. Bu anlamlı günde perakende sektöründe yerel zincirlerin ulusal pazardaki paylarını artırdığını söylememiz mümkün. Türkiye perakende sektörünün temsilcileri olarak bugün, geçmişten aldığımız bayrağı başarıyla taşımanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan ve organizasyonumuza gösterdiği destekten dolayı Doğuş Çay ailesine de teşekkür ederiz.”

12 Eylül 2006 yılında; Ankara, İstanbul, Bursa, Samsun, Ege ve Batı Karadeniz’de faaliyet göstermekte olan PERDER derneklerinin birleşmesiyle kurulan ve çalışmalarına hızla devam ederken, Kayseri, Diyarbakır, Konya ve Çukurova derneklerini de kurarak federasyon çatısı altında organizasyonunu genişleten Türkiye Perakendeciler Federasyonu, sektörü ileriye götürmek adına sürdürdüğü faaliyetlerine hızla devam ediyor. 218 üye, 1676 şubesi ile 3’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu, ekonomik ve sosyal yapıyı geliştirmeyi, ürettiği kaliteli ürün ve hizmetler ile ülkenin gelişmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Federasyonun kuruluş yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirdiği yemeğine bu yıl, İSTANBUL PERDER ev sahipliği yapıyor. 27 Mart 2006 yılında kurulan ve şu anda 41 üyesi 558 şubesi ile faaliyetlerine devam eden İSTANBUL PERDER’in her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ve bu yıl Doğuş Çay’ın katkılarıyla düzenlediği geleneksel iftar yemeği ile birleşen organizasyona yaklaşık 1000 kişinin katılması bekleniyor.

Dünyanın en eski ve en büyük ticaret merkezi “Kapalı Çarşı”;
Fatih Sultan Mehmet tarafından inşaatına başladığı yıl olan 1461, aynı zamanda Kapalı Çarşı’nın kuruluş yılı olarak da kabul edilir. Asıl büyük çarşı ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından, ahşap olarak inşa ettirilmiştir. O dönemde, zenginlerin mücevher, kıymetli maden, kürk ve murassa silah gibi değerli eşyalarının yanı sıra, devlet hazinesinin büyük kısmı da buradaki kasalarda muhafaza edilirdi. Bu özelliği dolayısıyla Evliya Çelebi burayı muazzam güçlü bir kale gibi tanımlamıştır.

İstanbul’un tarihi kalbi de diyebileceğimiz Nuruosmaniye, Mercan ve Beyazıt’ın arasında yer alan Kapalı Çarşı; 64 cadde ve sokağı, iki bedesteni, 16 hanı, 22 kapısı ve yaklaşık 3600 dükkanı ile dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezidir. 45 bin metrekare kapalı alana sahip olup, içinde yaklaşık 20 bin kişi çalışmakta ve mevsimine göre günde 300 ile 500 bin arasında ziyaretçi almaktadır.

Dünyanın en eski bankası, en büyük ve en eski alışveriş merkezi, en gizemli ve görkemli yerlerinden biri, belki de sekizinci harikası olan Kapalı Çarşı; bugün çağa ayak uydurmaya kararlı esnafı ve yönetimi, Sağlık Ünitesi, Postanesi, banka şubeleri, özel itfaiye teşkilatı, polis karakolu, kanunla kurulmuş Özel Güvenlik Teşkilatı, kafe ve restoranları, içinde sakladığı tarih ve kültür hazineleri ile ziyaretçilerini sadece müşteri gibi değil misafiri gibi ağırlamaya devam ediyor.