Haberler

TPF, Bursalı perakendecilerle bir araya geldi


21 Temmuz 2011

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’un (TPF) geleneksel ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ organizasyonunun üçüncüsü 27-28 Nisan 2011 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. ‘Sürdürülebilir Büyüme’ teması, ‘Şimdi Tam Zamanı’sloganıyla yapılacak organizasyonda, dünyaca ünlü ekonomi profesörü Nouriel Roubini konuşmacı olacak.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turan Özbahçeci ve Zyman Core Strategy Group Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu ‘Sürdürülebilir Büyüme’ teması ve ‘Şimdi Tam Zamanı’ sloganıyla hareket edecek organizasyon hakkında Bursalı perakendecilere bilgiler verdi.

Haliç Kongre Merkezi’nde 27-28 Nisan 2011 tarihlerinde dünyanın sayılı rekabet stratejileri şirketlerinden Zyman Core Strategy Group danışmanlığında gerçekleşecek organizasyon, ‘Sürdürülebilir Büyüme’ teması ve ‘Şimdi Tam Zamanı’ sloganıyla hareket edecek ve dünyaca ünlü ekonomi profesörü Nouriel Roubini’yi İstanbul’da ağırlayacak.

5 binin üzerinde katılımcı bekleniyor…

Toplantıda konuşan Selamet Aygün, “Türkiye’nin her yerinden yerel zincir sahipleri, yöneticiler, üreticiler, tedarikçiler, yerel zincirlerin iş ortakları ve perakende sektöründe faaliyet gösteren firmalar katılacak.Organizasyonun 5 binin üzerinde katılımcıyı biraraya getirmesini öngörüyoruz. Organizasyonun fuar ayağında, Anadolu’dan gelen firmaları bölgelere ayırarak stantlar açacağız. Yarışma ayağında ise, başarılı perakendecileri ödüllendireceğiz” şeklinde konuştu.

Projenin stratejik danışmanı Zyman Core Strategy Group Genel  Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu ise “Türkiye’de perakendecilikte en önemli potansiyel yerel perakendecilikte saklı ancak bunun tam olarak ortaya çıkmadığını düşünüyoruz” dedi.

Geçmişte yerel perakendeyle ilgili belli bir noktaya kadar geleceği, o noktadan sonra bir konsolidasyon  yaşayacağı, işinin zorlaşacağı yönünde çok çeşitli kehanetlerde bulunulduğunu anlatan Gümüşlüoğlu, biçilmiş miladın 2010 yılı olduğunu söyledi. Gümüşlüoğlu sözlerini “Kehanetler gerçekleşmedi hatta yerel perakende son birkaç yıldır sürdürülebilir şekilde oldukça iyi performans gösteriyor” şeklinde tamamladı.

Perakendeciler ödüllendirilecek

Dünyaca ünlü ekonomi profesörü Nouriel Roubini’yi İstanbul’da ağırlayacak organizasyonun önemli bir ayağı ‘Perakendenin En Başarılı Fikirleri’ yarışması. Yarışma, yerel zincirlerin başarılı çalışmalarını ödüllendirmeyi hedefliyor. Federasyona üye 11 Perakendeciler Derneği’ni (PERDER) ve üyelerini kapsayan yarışmanın birincilerine ödülleri 28 Nisan akşamı gala yemeğinde verilecek.

Son başvuru tarihi 15 Nisanolan yarışmada yerel zincirlerin sekiz kategoride ödüllendirilmesi planlanıyor. Kategoriler ‘Mağaza Tasarımı, Müşteri Hizmetleri, Stok Yönetimi, Kategori Yönetim, Promosyon Yönetimi, İnsan Kaynakları Uygulamaları, En İyi Teknoloji Uygulamaları’ ve Neden Benim Marketim? konulu 30 saniyelik film yarışması’ başlıklarından oluşuyor.

 

Bu yılın teması; Sürdürülebilir Büyüme

Bu yıl ‘Sürdürülebilir Büyüme’ ana teması ile konferans, fuar ve yarışma ayaklarıyla gerçekleşecek organizasyonda sürdürülebilir büyüme modelleri gündeme getirilecek. ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ organizasyonu ile yerel zincirlerle, onlara ürün ve hizmet sunan markaların ilişkilerinin güçlendirilmesi, yerel zincirlerin sorunlarının ortaya konması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Organizasyonun, Anadolu’da 11 bölge derneği PERDER’ler ve federasyonun alt komisyonlarının yoğun çalışmaları ile bu yıl çok daha iddialı olması bekleniyor.

 

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek

‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ ile Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan yerel zincir sahipleri ile üreticiler, tedarikçiler, yerel zincirlerin iş ortakları ve perakende sektörüne hizmet sunan firmalar başta olmak üzere 5 bin katılımcının biraraya gelmesi hedefleniyor. İlki 21 Mayıs 2009 tarihinde yapılan ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ konferansında ana tema olarak ‘Fırsatlar Anlatılacak, Fırsatı Kaçırmayın”, 2010’da ise, ‘Gücünü Keşfet, Oyunun Kurallarını Biz Yazalım’ konsepti ele alınmıştı.

 

Nouriel Roubini konuşmacı olacak

Yerel zincirler organizasyonun konferans bölümünde, bağımsız global makro ekonomi ve pazar stratejisi araştırmaları yürüten, ABD’deki ekonomik krizi önceden tahmin etmesiyle tanınan Roubini Global Economics’in Başkanı Nouriel Roubini’yi ağırlıyor. Yerel perakendeciliğin rekabet gücünün artırılması ile ilgili stratejilerin geliştirilmesi üzerine oturumlar da düzenlenecek.