Haberler

TPF Et Fiyatları Kamuoyu Açıklaması


21 Temmuz 2011

Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak son dönemlerde kırmızı et fiyatlarında meydana gelen artış hakkındaki bazı konuları kamuoyuna sunarız.

2010 yılı itibari ile et fiyatları, perakendecileri de, tüketicileri de rahatsız edecek bir seviyeye çıkmış; bu durum tüketicileri ve sektör temsilcilerini olumsuz yönde etkilemiştir. Mağazalarımızda, kırmızı et ve et mamullerinde istikrarsız fiyat artışıyla orantılı olarak, %30-35’lere varan oranda satış kaybı oluşmuştur. Bu süre içinde konu üzerinde paydaşlarla yapılan çalışmalardan da sonuç almak mümkün olmamıştır.

 

Sayın Başbakanımızın konu ile ilgili yaptığı açıklamalar ise, et piyasası için bir milat oluşturmuş, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nın aldığı önlemler ve federasyonumuzun konu üzerinde gösterdiği hassasiyet sonucunda, kırmızı et fiyatları bu tarihten itibaren TPF üyesi zincir mağazalarda ortalama %20-25 oranında düşmüştür. Bu fiyat düşüşü sonrasında ise kırmızı ete olan talep %25-30 oranında artmıştır.

 

Et fiyatlarındaki düşüş, tüketicilerimizi oldukça memnun etmekte ve kendilerinden olumlu tepkiler alınmaktadır. Bu sonucu doğru bulduklarını ve nispeten memnun olduklarını belirten tüketicilerimiz, et fiyatlarının bütçelerine uygun hale gelmesinin tüketime olumlu katkı sağlayacağını da ifade etmektedir.

Kırmızı et talebindeki bu artışın önümüzdeki haftadan itibaren daha da artacağını tahmin etmekteyiz. İthal et konusunda ise sağlığa uygunluk ve helal kesim ile ilgili bakanlık denetimlerinin titizlikle devam edeceğinden şüphemiz yok. Ancak her şeye rağmen spekülatif tavırlara girişmemeleri kaydıyla yerli üreticilerimizin  de korunması gerektiğine inanmaktayız.

 

Kamuoyuna duyurulur.