Haberler

TPF Heyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Ziyaret Etti


14 Eylül 2020

TPF Heyeti, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu makamında ziyaret etti. Covid-19 pandemisinin perakende sektörüne etkileri, marketlerde alınan önlemler ve alternatif tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda TPF Başkanı Ömer Düzgün ideal perakende sistemi için planlanan çalışmalar ve hedefleri Bakan Soylu ile paylaştı.

TPF, Başkan Ömer Düzgün önderliğindeki heyet ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu makamında ziyaret etti. Ülkemizin dört bir yanında 80 bine yakın personel ve 4 bini aşkın satış noktasıyla hizmet veren TPF üyeleri, pandemi sürecindeki çalışmalarını, alınan önlemleri ve Covid-19’un perakende sektörüne etkilerini Bakan Soylu ile paylaştı.

Yapılan görüşmeyle ilgili olarak, ülkemizde pandeminin başlangıcı olan mart ayından günümüze perakende sektörünün süreç yönetimini başarılı bir şekilde sürdürdüğünü belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün, “Tüketicilerimize kesintisiz, güvenli ve hızlı bir şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz. Lojistik ve satış kanallarından market raflarımıza kadar tüm hijyen tedbirleri titizlikle uygulanıyor. Tedarik zincirimizde herhangi bir aksama olmaması için büyük gayret gösteriyoruz. Sonbahar ve kış döneminde olası vaka artışına yönelik alınması gereken tedbirler ve olası durumlara yönelik çözüm önerilerimizi alternatifleriyle hazırladık. Bu çalışmalarımızı, Covid-19 pandemisinin perakende sektörüne etkilerini, ideal perakende sistemi için planladığımız çalışmaları ve hedeflerimizi bakanımız ile paylaştık.” dedi.

Mart ayından günümüze Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler kapsamında market mağazalarının çalışma saatleri ve koşullarıyla ilgili bilgi aktaran Ömer Düzgün şunları ekledi: “Üyelerimizin ve sektör çalışanlarımızın ortak görüşü; çalışma saatlerinin 08:00-22:00 olarak belirlenmesi, bu saatler dışında mağazaların hizmete ara vermesi ve pandemi sürecinde ise kapanış saatlerinin esnek tutulması olarak öne çıkıyor. Ayrıca içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde yüksek riskli koşullarda emek veren çalışanlarımız endişeli. Personellerimiz üst düzey önlemlerle görevlerine devam etseler de olası bir bulaşmada 14 gün, belki de daha fazla bir süre işlerine devam edemeyecekler. İçinde bulunduğumuz süreçte personelimizin görevlerine sağlıklı bir şekilde devam etmelerini sağlamak, mağazalarımızda dönemsel değil uzun soluklu çalışmaları ve istihdam kalitesini yükseltmek için bazı önlemlerin hayata geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi, mağazaların pazar günleri kapalı olması istihdam kalitesini yükselteceği gibi perakende sektörünün kurucu ve en küçük yapı taşı olan bakkal esnafının da rekabet gücünü artıracaktır. Türkiye’nin geleneksel bir işkolu olan bakkaliye sektörünün devamı için TPF olarak öncü kararlar almaya hazırız.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan görüşmeye; TPF Başkanı Ömer Düzgün ile Başkan Yardımcısı Ali Kaya, Genel Sekreter Vahdet Sarıkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Güzeldere, Ankara PERDER Başkanı Ahmet Karagöz, TPF Genel Koordinatörü Tuğba Camuzoğlu, ve Ankara PERDER Koordinatörü Derya Yener katıldı.