Haberler

TPF heyetinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ziyaret


06 Aralık 2018

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) heyeti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ziyaret etti. Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Meclis Genel Kurulu’nda yapılan düzenlemeyle 1 Ocak 2019’dan itibaren ücretli hale gelecek plastik poşet uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uygulamayı desteklediklerini aktaran TPF heyeti, hayata geçirmeyi planladıkları çalışmaları Bakan Kurum ile paylaştı.

 Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) heyeti, Başkan Mustafa Altunbilek önderliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ziyaret etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak 2019’dan itibaren ücretli hale gelecek plastik poşet uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Doğada çözülmesi yüzyıllar süren, hem geleceğimizi hem de insan sağlığını tehdit eden plastik poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olması yönündeki yasal düzenlemeyi desteklediklerini belirten TPF Başkanı Mustafa Altunbilek; “Marketlerimizde bir yılda tonlarca alışveriş poşeti kullanılıyor. TPF çatısı altında 4 bine yakın market, Türkiye genelinde ise on binlerce market tüketicilerimize hizmet veriyor. Alışverişlerde ücretsiz olarak verilen plastik poşetler hem doğamıza, hem ekonomimize büyük zarar veriyordu. Yıl başından itibaren alışverişte yeni, çevreci bir dönem başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile bu konuda iki yıldır çalışıyoruz. Çevre, gelecek ve insanlık adına Bakanlığımızın yaptığı en büyük çalışmalardan biri olan bu uygulama; ülkemize, ekonomimize değer katacak. Yerel marketçiler olarak bu uygulamanın desteklenmesi konusunda müşterilerimizi teşvik edeceğiz. Annelerimizin, babalarımızın, dedelerimizin kullandığı bez torbaya, kese kağıdına, fileye benzer ürünlere geçeceğiz. Artık müşterilerimiz evlerinden gelirken verdiğimiz, bez torba ya da file gibi malzemeler kullanılarak yapılmış çantaları yanında getirecek. Bu uygulama Avrupa’da oturmuş durumda. İnsanlar araçlarının bagajında alışveriş için ek bir çanta taşıyor” açıklamasını yaptı.

Poşetin satıcıya maliyetinin 25 kuruşun üzerinde olduğuna dikkat çeken Altunbilek; “İlk etapta yüzde 60’a varan tasarruf hedefleniyor. Plastik alışveriş poşetlerinden elde edilecek gelir yine çevre projelerinde değerlendirilecek. Yerel perakendeciler olarak biz de bu konuda müşterilerimizi aydınlatıcı bilgiler vereceğiz. Bakanlığımız hazırlıklarını tamamladı. Bununla ilgili kamu spotları hazırlandı. Biz de marketlerimizle federasyonumuzun amblemleriyle doğayı korumak adına birtakım görseller hazırladık. Her market kendi içinde müşterilerine bez alışveriş torbası ya da file kullanılması için önerilerde bulunacak. Belki satacak, belki ücretsiz verecek. Uygulamaya uymayana cezai müeyyide olacak” dedi.