Haberler

TPF, Türkiye genelinde eğitim seferberliği başlattı


17 Şubat 2016

TPF, sektördeki donanımlı ve kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak, üye marketleri ile IMG_1468Türkiye’nin her bölgesinde aynı standartta hizmet vermek, müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla eğitim seferberliği başlattı. Unilever ve Nutricia Anne Bebek Beslenmesi sponsorluğunda hayata geçen proje kapsamında 6 ayda 23 ildeki yüzlerce çalışan için mağaza yönetimi, kategori yönetimi ve insan kaynakları eğitimi verilecek.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), perakende sektörünün geleceğini şekillendirmek için 2016 yılı eğitim takvimini açıkladı. “Perakende insanla başlar, insanla biter” sloganıyla PERDER üyesi mağaza yöneticileri ile çalışanlarına yönelik kurgulanan eğitim programı kapsamında 6 ayda 23 ildeki yüzlerce çalışan için mağaza yönetimi, kategori yönetimi ve insan kaynakları eğitimi verilecek.

Türkiye’nin istihdam yaratan en önemli sektörlerinden perakende için önemli kariyer planlamalarının yapıldığı eğitimler sayesinde, sektöre yeni başlayan gençlerin mesleklerini uzun vadeli görmeleri sağlanarak, nitelikli eleman sorununun önüne geçilmesi hedefleniyor. Unilever ve Nutricia Anne Bebek Beslenmesi sponsorluğunda kurgulanan eğitimleri sektörün deneyimli isimleri Tuğba Camuzoğlu, Esat İhsan Kocager, Ayşegül Acar, Şükrü Birant, Talat Yel, Elçin Koç, Gökhan Erdoğan, Burcu Gürsoy ve Şeyda Tosçalı Ösüm verecek. Kütahya’dan Eskişehir’e, Bursa’dan Erzurum’a kadar 23 ildeki PERDER üyesi mağaza çalışanları, her konu başlığı altında 2 gün eğitim alacak.

 

İK eğitimleri kapsamında; insan kaynakları fonksiyonları, kazanımları, organizasyon, süreç çalışması, yönetmelikler, görev tanımı, ücretlendirme sistemi ve iş kanunu başta olmak üzere 20 başlık altında eğitim verilecek. Mağaza Yönetimi eğitimleri kapsamında; bebek beslenmesinde ilk 1000 gün, tüketici satınalma davranışları, mağaza yönetiminin temelleri, 4M kuralı, kâr marjı bakışı, mağaza görsel sunum, müşteri ilişkileri yönetimi, takım yönetimi başlıklarında eğitim gerçekleştirilecek. Kategori Yönetimi egitiminde ise; Turkiye ve yerel zincir alısverişçilerini anlamak, kategori yönetiminin önemi, ev ve çamasır bakım; kişisel bakım ve gıda kategorilerine farklı bir bakış başlıkları altında egitimler verilecek.

Perakende sektörünün gelişimi, maksimum tüketici memnuniyeti için kurgulanan eğitimlerin TPF için en önemli sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirten TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek şunları kaydetti; “Sektörümüz için bilinçli yönetici ve çalışanlar yetiştirmek, takım ruhu oluşturmak, Türkiye’nin her noktasındaki TPF üyesi marketlerde maksimum tüketici memnuniyeti sağlamak amacıyla kurguladığımız eğitimleri 3 ana başlık altında ve geniş bir çeşitlilikle hazırladık. Bu bizim 2016 yılındaki en önemli konularımızdan biri. Değerli destekçilerimiz ve eğitmenlerimiz sayesinde önümüzdeki 4 ayın 40 günü eğitimlerle geçecek. Önemli bir zaman harcayacağımız bu gayretler sayesinde PERDER üyesi tüm mağazalarımızda aynı standartta bir kültür yaratmayı hedefliyoruz. 2016 sonuna kadar eğitimlerimizi çeşitlendirip, kalifiye personel yetiştirmeye devam edeceğiz.”