Haberler

TPF, vatandaşları sokağa çıkma yasağı öncesinde alışverişlerini gerçekleştirmelerini öneriyor


15 Nisan 2020

Federasyon yönetimi tarafından önümüzdeki hafta sonu 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 48 saat boyunca gerçekleşecek sokağa çıkma yasağı öncesinde, vatandaşların hafta sonu için ihtiyaçlarını belirleyerek Cuma günü akşam saatlerine kalmadan, önümüzdeki günler içinde alışverişlerini tamamlamaları önerildi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Korona virüs salgınına karşı Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından belirlenen tedbirleri hassasiyetle uygulayarak, Türkiye’nin dört bir yanındaki üyeleriyle beraber mücadeleye destek olmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Uygulanan tüm tedbirlerle çalışmalara hız kesmeden devam edilirken, vatandaşlara hafta sonunda gerçekleşecek sokağa çıkma yasağı öncesinde özellikle Cuma günü akşam saatlerine kalmadan, hafta sonunda ihtiyaç duyabilecekleri tüketim maddelerini önceden listeleyerek alışverişlerini önümüzdeki günler içinde gerçekleştirilmeleri önerildi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün yaptığı açıklamada, “Korona virüs sebepli pandemi ilanı ve sonrasında gelişen olağanüstü durum sebebiyle, ülkemizin 4 bir yanında binlerce yerel marketimizde, tedarikçilerimizin desteği ve çalışanlarımızın özverisi sayesinde en hızlı ve kaliteli hizmeti halkımıza sunmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta sonunda ilkinin yaşandığı ve geçtiğimiz gün Sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası 17 Nisan 2020’den başlayarak 30 büyükşehir ve Zonguldak ilini kapsayacak ve önümüzdeki hafta sonlarında da yürürlükte olacak sokağa çıkma yasağı uygulamasının açıklamasının akabinde, bizler de operasyonlarımızı çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını gözeterek uygun şekilde düzenledik. Halkımızın önümüzdeki hafta sonu ihtiyaç duyabilecekleri malzemelerin alışverişlerini Cuma akşam saatlerine kalmadan, bugün ve yarın içinde gerçekleştirmelerini öneriyoruz.  Böylece, başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, devletimizin ve milletimizin büyük gayretle yürüttüğü mücadele ile elde edilen sonuçların daha iyiye gitmesi ve bu sıkıntıyı bir an evvel ortadan kaldırmaya destek olmak mümkün olabilecektir. Tedarik zincirimizin sağlam ve düzenli olması sayesinde market raflarımız her zaman olduğu gibi dolu olacaktır. Fakat, bazı vatandaşlarımızın son dakika ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını Cuma akşam saatlerinde satın almaları söz konusu olabileceğinden, yoğunluğun tekrar yaşanmaması için, halkımızı şimdiden alışveriş listelerini oluşturarak özellikle bugün ve yarın gün boyu alışverişlerini tamamlamak üzere yerel marketlerimize bekliyoruz. Bu arada, açıklama dışında kalan tüm illerimizdeki yerel marketlerimiz hafta sonu boyunca operasyonlarına devam edecektir” dedi.

Yerel marketlerde en çok satan ürünler belirlendi

Düzgün, yaptığı açıklamada ayrıca son bir ay içinde gerçekleşen satış verilerinin incelenerek en çok satın alınan ürünlerin un ve makarna olduğunu açıkladı. Düzgün sözlerine şöyle devam etti: “Korona virüs salgının ülkemizi etkilemeye başladığı Mart ayının başından beri halkımızın alışveriş ve tüketim alışkanlıklarında farklılıklar ortaya çıkmıştır. Son bir ay içinde, Doğu Anadolu, Ege, Karadeniz, İstanbul ve Kayseri PERDER üyelerimizden aldığımız verileri değerlendirdiğimizde, temel gıda kategorisinde birinci sırada makarna, ikinci sırada un, üçüncü sırada ise bakliyat ürünleri, manav kategorisinde en fazla C vitamini içeriği olan besinler, temizlik kategorisinde sabun ve sıvı sabun başta olmak üzere, ev ve yüzey temizlik ürünleri ile kağıt ürünlerinin satın alındığını gözlemliyoruz”.

Halkımıza en hızlı ve güvenli hizmeti sunuyoruz

Koronavirüs salgını sürecinde, hem çalışan hem de halk sağlığı açısından birçok önlem alan ‘Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından vatandaşların temel gıda maddelerine ve temizlik ürünlerine güvenle ulaşmasını sağlamak amacıyla daha önce yapılan çalışmaları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun Türkiye’nin dört bir yanındaki üyesi yerel marketler, tüm Türkiye’de her gün milyonlarca müşterisini ağırlıyor.