Haberler

TPF Yönetim Kurulu Ankara’da toplandı


07 Kasım 2019

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) Ekim ayı sektör değerlendirme ve yönetim kurulu toplantısı Ankara’da gerçekleşti. Ankara PERDER üyeleri ve TPF Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda sektörün 10 aylık performansı değerlendirildi. Yerel zincirlerin yöneticileri, TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün’ün katılımıyla Gelir İdaresi Başkanlığı ve Ankara Ticaret Odası’nı (ATO) ziyaret etti.

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) heyeti, üyeler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek için yönetim kurulu toplantılarını Türkiye genelinde düzenlemeye devam ediyor. Ömer Düzgün başkanlığında geçtiğimiz aylarda Bursa, Van ve İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıların dördüncü merkezi ise Ankara oldu. Ankara PERDER üyeleri ve TPF Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda sektörün 10 aylık performansı değerlendirilerek, yerel zincirlerin yeni dönem projeleri görüşüldü.

“YENİ YASALARIN TÜM TARAFLARI MUTLU EDECEĞİNE İNANIYORUZ”

Sektörde yaşanan rekabetin yanı sıra ekonomik koşullara rağmen yerel zincirlerin bulunduğu bölgelerde yatırıma devam ettiğini kaydeden TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün; “TPF çatısı altında güçlerini birleştiren yerel zincirlerin tek bir amacı var. Daha fazla kardeşimize iş ortamı yaratmak, üreticilerine, sektörüne, tüketicisine, ülkesine daha fazla fayda sağlamak. Tek yürek halinde yürüttüğümüz çalışmalarla TPF bugün 4 bine yakın satış noktasında hizmet veriyor, 70 bine yakın personele istihdam sağlıyoruz. Koşullar net bir şekilde çizilmediği için son yıllarda hızla artan market açılışları, indirim marketlerinin yapıcı olmayan rekabet yaklaşımı; yerel market işletmecilerine, üreticiye, ülke ekonomisine, kısacası tüm taraflara zarar veriyor. Mevcut Perakende ve Hal Yasası’ndaki eksik ayaklarla ilgili önerilerimizi sunduk. Bakanlıklarımızın uzun süredir gündeminde olan ve yakında Meclis’in gündemine sunulacak yeni Perakende ve Hal Yasası’nın tüm tarafları mutlu edeceğine inanıyoruz” dedi.

“ÜLKEMİZE VE TÜKETİCİMİZE DEĞER YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren yerel zincirlerin bulunduğu illerde sosyal yaşamın önemli bir parçası olduğunu belirten Düzgün, “Yerel zincirler olarak biz, kendi öz sermayesi ile bulunduğu bölgede kazanıp, yine aynı bölgeye yatırım yapan girişimcileriz. Kendi insanımız ile gülüp, derdi ile üzülen, kendi bölgesinin üreticisini destekleyen işletmecileriz. Maliyetlerin her geçen gün arttığı, operasyonel karlılıkların düştüğü bir rekabet ortamında mücadele etsek de yaşadığımız bu sıkıntılı günleri aşacağımıza inanıyoruz. Yerel perakendeciler kar edemiyor diye yatırımlarını başka ülkelere taşımaz. Biz işimizi yapmaya, hayata geçirdiğimiz projelerle, Yerel Zincirler Buluşuyor gibi tüm sektör paydaşlarını kucaklayan organizasyonlarla, ülkemizi ve tüketicimizi odağımıza aldığımız yaklaşımla değer yaratmaya devam edeceğiz. Ülkemiz için faydalı olacak her türlü kararın yanında olacağız” açıklamasını yaptı. TPF Başkanı Ömer Düzgün üyeler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek için Türkiye’yi dolaşmaya devam edeceklerini kaydetti.

BÖLGESEL ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

TPF Yönetim Kurulu Üyeleri ve PERDER Başkanları iki günlük program kapsamında Ankara’da ziyaretlerde de bulundu. Gelir İdaresi Grup Başkanı Mesut Uçak’ı ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret eden TPF üyeleri, Türkiye genelinde yürütülen çalışmalar, Ankara’daki yerel zincirlerin konumu, hedefleri ve sektörün gündeminde yer alan yeni Perakende ve Hal Yasaları ile ilgili görüşlerini paylaştı.