Haberler

TPF’nin hedefi, dokunduğu her kesim için sürdürülebilir bir gelecek


19 Şubat 2020

TPF, yerel perakendecilerin yaşadığı ortak sorunlara ortak çözümler geliştirebilmek ve müşterilerinden çalışanlarına, üreticilerinden tedarikçilerine tüm paydaşlarına katkı sağlayacak projeler hayata geçirebilmek amacıyla bir arama konferansı gerçekleştirdi. “TPF olarak yeni dönemde hedefimiz, dokunduğumuz her kesim için sürdürülebilir bir gelecek” ifadesini kullanan TPF Başkanı Ömer Düzgün, “Bu çalıştaydan çıkacak sonuçlar ve akabinde geliştireceğimiz projeler, federasyonumuzun önümüzdeki süreçteki yol haritasını oluşturacak” dedi.

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), yerel zincir marketlerin ekonomiye, paydaşlarına ve sektöre sağladıkları katkıyı artırabilmek, perakendeye ilişkin sorunlarına ise çözüm önerileri üretebilmek amacıyla JDE&Ofçay, PepsiCo ve Tomra sponsorluğunda bir arama konferansı gerçekleştirdi.

Antalya’da düzenlenen ve Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanı sıra Almanya, İngiltere, Fransa ve Kosova gibi Avrupa ülkelerinden 300’ü aşkın yerel zincir market sahibinin katıldığı arama konferansını değerlendiren TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, “TPF olarak bu arama konferansıyla yola, üreticilerimizden müşterilerimize, tedarikçilerimizden çalışanlarımıza kadar, hayatta dokunduğumuz, ilişki geliştirdiğimiz kim varsa, kendilerine sağladığımız katkıyı artırabilmek hedefiyle çıktık” dedi. Düzgün, “6 ay önce göreve gelen yeni Yönetim Kurulumuz öncülüğünde TPF olarak amacımız, herkes için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye katkıda bulunabilmek. Önceliklerimizden biri de elbette perakendeciler olarak yaşadığımız sorunlara ortak çözüm önerileri geliştirebilmek. Bu çerçeveyle aslında çalıştayımızdan çıkacak sonuçlar ve akabinde geliştireceğimiz projeler, federasyonumuzun önümüzdeki süreçteki yol haritasını da belirlemiş olacak” diye konuştu.

 “Önümüzdeki süreç, atağa kalkma sürecimiz olacak”

Gerçekleştirdikleri arama konferansının, Türkiye’nin bir aynası niteliğinde olduğunu da vurgulayan Düzgün, şöyle konuştu: “Çünkü TPF, Edirne’den Kars’a, Türkiye’nin dört bir yanından 14 Perakende

Derneği ve üyesi olan 360 yerel market ile aslında bir Türkiye mozaiği. Üyelerimiz ve hizmet verdiğimiz bölgelerimizle çatımız altında, ülkemizin her rengi ve her sesi yer alıyor. Sorunlarımız ise ortak. Bu nedenle önümüzdeki süreci üyelerimiz ve paydaşlarımız adına bir atağa kalkma süreci olarak belirledik. Yerel perakendeciler olarak birlikte daha güçlü bir biçimde; ülkemize, ekonomimize, istihdamımıza, müşterilerimize ve sürdürülebilir bir geleceğe daha fazla katma değer sağlayabilmek için çalışacağız.”

“Perakende Yasası’na ilişkin çözüm önerilerimizi dile getirmeye devam edeceğiz”

Arama konferanslarında önemli gündem maddelerinden birinin çıkması beklenen Perakende Yasası olduğuna da dikkat çeken TPF Başkanı Düzgün, şunları söyledi: “Yerel zincirler olarak, geçtiğimiz aylarda ilgili Bakanlarımız ve meslek örgütleriyle yaptığımız temaslarda da dile getirdiğimiz üzere, Perakende Yasası ile ilgili bir takım beklentilerimiz var. Yeni açılacak marketlerle mevcut marketler arasındaki mesafenin yasa ile belirlenmesi ve bu yolla rekabetin güçlendirilmesi; çalışma saatlerinin

yasa ile düzenlenerek gençler arasında perakendeciliğin bir meslek olarak görülmeye başlanmasına destek sunulması; sattığımız gıda ürünlerinde uygulanan yüzde 8 KDV’nin düşürülerek enflasyonla mücadeleye, tüketicilere ve her biri birer KOBİ olan işletmelerimize destek olunması gibi taleplerimizi, konferansımızda da masaya yatırdık. Her yıl çift haneli büyüme rakamlarına imza atan yerel zincirlerin çatı örgütü olarak, toplam market grupları içerisindeki yüzde 34.8’lik istihdam payımız ve yaklaşık 45 milyar TL’lik ciromuzla, yerelle büyümek ve yereli desteklemek adına üyelerimizin taleplerini dile getirmeye önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.”

Moderatörlüğünü, Akademisyen Yılmaz Pekmezcan’ın gerçekleştirdiği arama konferansında ayrıca, Eğitimci ve Yönetici Koçu Hülya Mutlu, “Değişim ve Gelişim Yönetimi” başlıklı bir sunum yaptı..