Haberler

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Bakan Ergün


15 Temmuz 2011

TPF Başkanı Songör, “büyük mağazacılık yasa tasarısı” ile ilgili çalışmaların bir an önce sonuçlandırılmasını isteyerek, Federasyon’un beklentilerini dile getirdi. Bakan Ergün ise, söz konusu tasarının Ekim ayına kadar son halini alacağını ümit ettiklerini kaydetti.
Türkiye Perakendeciler Federasyonu, 23 Haziran 2009 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ü makamında ziyaret etti. TPF Başkanı Şeref Songör’ün öncülüğünde gerçekleşen ziyarete, Başkan Yardımcıları Mustafa Altunbilek ve Turan Özbahçeci, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Şah Akdağ, İbrahim Özhan, Selamet Aygün, İstanbul PERDER Yönetim Kurulu Üyeleri Reşat Narman ve İbrahim Uyanık da katıldı.

Yeni görevinden dolayı Bakan Ergün’ü kutlayan Songör, uzun süredir beklenen ve çıkması için Federasyon’un yoğun çaba sarf ettiği “büyük mağazacılık yasa tasarısı” konusunda sonuca ilişkin bir gelişme olması arzusunda olduklarını belirtti. Yasanın olmamasının haksız rekabete ve küçük esnafın işlerini sürdürememesine neden olduğunu belirtti. Songör, yasa hazırlanırken özellikle üzerinde durulması gereken noktaları şu şekilde sıraladı:

– Mağaza açarken benzer işyerlerinin çoğunlukta olduğu ve doygunluğa ulaşılmış yerlere açılış için izin verilmemesi, bu tür işletmelere daha iyi hizmet üretebileceği yerlerin gösterilmesi,
– Haksız rekabet ve zararına satışların engellenmesi,
– Servis hizmetleri gibi, aslında marketlerin uzmanlık alanı olmayan uygulamaların kaldırılması,
– Mağazaların açılış ve kapanış saatlerinin, hafta sonu tatillerinin belirlenmesi
Songör, tüm bu hususların bir yasa ile düzenlenmesinin, israf sayılabilecek yatırımları önleyeceğini vurguladı. Perakende sektöründeki personelin daha iyi şartlarda çalışabilmesi ve kaliteli izin zamanına kavuşabilmesinin, Türk aile yapısı ve Türk kültürünün korunması adına önemli olduğunu ifade eden Songör, yerli perakendecilerin ülkenin yararına olacak her konuda gerekli fedakârlığı yapmaya yürekten hazır olduklarını, aksi takdirde önlem almak için çok geç kalınabileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Ergün, iletilen konuyla ilgili sıkıntıları bildiğini, yasa tasarısıyla ilgili daha önceki dönemde yapılan hazırlıkları incelediğini söyledi. Ergün, bu konudaki çalışmaların yaz döneminde de devam edeceğini, yasa tasarısı taslağının Ekim ayına kadar son halini alacağını ümit ettiklerini kaydetti. Ergün, hazırlanan taslağın küçük esnafı, yerli perakendeciyi, tüketiciyi, yabancı yatırımcıları, konunun bütün taraflarını memnun edecek şekilde ele alınacağının altını çizdi. Ergün ayrıca, söz konusu yasa tasarısıyla ilgili olarak, sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerinin alınacağına dikkat çekti.