Haberler

Vali Güzeloğlu, PERDER üyelerini dinledi


20 Eylül 2011

Sektörel buluşmalar kapsamında Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile bir raya gelen Çukurova PERDER üyeleri, yerli perakende sektörünün mevcut durumu ve gelişimi ile bölgedeki perakendecilik faaliyetleri konularını masaya yatırdılar

Derneğin hizmet alanının Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye olduğunu aktaran Çukurova PERDER Başkanı Sedat Gümüş, kendi üyelerinin gelişimlerini ve ticari olarak büyümelerini sağlamak amacıyla birtakım çalışmalar yatıklarını söyledi. Bu çalışmaların bölgedeki bütün yerel marketlerin ve perakendecilerin, ulusal ve uluslararası arenada söz sahibi olmalarını sağlamak amacıyla yaptıklarına dikkat çekti. Gümüş, “Çukurova’daki perakende sektörünün ülke ölçeğindeki perakendeciliğin ilerisinde olabilmesinin, ancak bulunduğumuz coğrafyadaki tüketicilerin genel kültür ve yüksek alım gücüne sahip olmaları ile mümkün olacağının farkındayız. Bu nedenle ilimizde ve bölgemizde üretim ekonomisinin canlılığı, işsizliğin azalması ve kalifiye iş gücünün oluşması için bütün tarafların çabası artmalıdır.”dedi.

Mersin’deki tarım, tarıma dayalı sanayi, lojistik ve turizm yatırımlarının hayat bulması için bir an önce teşvik sağlanması gerektiğini vurgulayan Gümüş, sözlerine şöyle devam etti : “Yerel perakendenin ulusal ve uluslararası büyük sermayeler karşısında kendini idame etmesi, markalar yaratması, resmi kurum ve kuruluşlardan başlayarak bütün bölge halkının yerellik bilincinin ve duyarlılığının artması ile daha da ivme kazanacaktır.

Perakende sektörünün de en büyük sıkıntısının kalifiye eleman ihtiyacı olduğunu hatırlatan Gümüş, bu sorunun azalması için İŞKUR’un açmış olduğu kurslarda fazla sayıda branşa yer vermilmesi gerektiğini dile getirdi. Gümüş, “Çukurova PERDER olarak kendi işletmelerimizde elemanların yetişmesinde üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha dile getirmek istiyoruz.”dedi.

Gümüş konuşmasını şöyle tamamladı :“İlimizde toptancı tabelası altında perakende satış yapan işletmeler bakkal, market ve büfelerin kanayan yarası olmaya başlamıştır. Vergi karnesi sahibi mükelleflere satış yapmak amacıyla kurulduklarını kendi web sitelerinde açıkça belirtmiş olmalarına rağmen kendi koydukları bu kurala kendileri uymamaktadırlar. Hem mükellefe toptan hem de mükellefin müşterisine perakende satış yapmaktadırlar.Bu konuya piyasanın dikkatini çekmek isteriz. Yerel marketciler olarak bizler, bir taraftan uluslararası devlerle mücadele ederken, diğer taraftan da kayıt dışı çalışan ve hiçbir sağlık koşuluna uymayan ortamlar da satış yapanlar ile kıyaslanmamızın, adil olmadığı ve haksız rekabete neden olduğu gözlerden kaçmamalıdır.