Haberler

Yerel market zinciri temsilcileri YZB Ankara çalıştayında buluştu


24 Mayıs 2024

Yoğun bir katılımla kapılarını açan Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) Ankara’nın ikinci gününde Türkiye’nin dört bir yanından gelen yerel zincir market temsilcilerini düzenlenen çalıştayda ağırladı. Tüm gün süren ve iki ayrı oturumda gerçekleştirilen çalıştayda 10 başlık görüşüldü.

TPF tarafından düzenlenen ve Ankara PERDER ev sahipliğinde gerçekleşen YZB Ankara, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirmeye devam ediyor. Üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar yüzlerce katılımcının buluştuğu fuarda sektörün güncel gelişmelerini ele alırken, geleceğe yönelik iş birlikleri için de önemli bir platform oluşturdu.

Focus Fuar ve Kongre Yönetimi’nin organizasyonuyla gerçekleşen fuarın ikinci gününde Türkiye’nin dört bir yanından gelen yerel zincir market yöneticileri bir araya geldi. Düzenlenen çalıştayda, yerel zincir marketlerin sektöre sağladığı katma değer, gıda perakendesinde yaşanan sorunlar, geliştirilebilecek projeler ve yeni iş birlikleri üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

POS A.Ş ve Trendyol Hızlı Market sponsorluğunda gerçekleştirilen çalıştayın moderatörlüğünü akademisyen Yılmaz Pekmezcan üstlenirken, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün, eğitmen ve yazar Hülya Mutlu, Trendyol Go Hızlı Market İş Geliştirme Direktörü Can Mahmut Doğan ile Pos A.Ş. Yazılım Hizmetleri Müdürü Erkut Erdemir konuşmacı olarak katıldı.

“BUGÜNKÜ GÜNDEMLER GELECEĞİMİZİ BELİRLEYECEK”

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, çalıştayın açılış konuşmasında sektördeki rekabet koşullarına ve dönüşüme dikkat çekti. Yapılacak mevzuat düzenlemelerinin sektöre önemli kazanımlar sağlayacağını belirten Düzgün, ortak akılla hareket edilmesini önemsediğini vurguladı. Türkiye’nin dört bir yanından katılım gösteren yerel zincir market temsilcilerinin gündeme getireceği konuların sektörün geleceğini şekillendireceğini belirten Düzgün şöyle konuştu; “Bugün oluşacak gündemlerle geleceğimize odaklanıp, rekabette öne çıkabilmek için yapmamız gerekenleri belirleyeceğiz. Yerel zincir marketler olarak bulunduğumuz bölgelere, ülkemize, çalışanlarımıza, hemşerilerimize, üretici ve tedarikçilerimize sağlayacağımız faydalar, önümüzdeki süreçte yapabileceğimiz projeleri netleştireceğiz. Tüm gün konuşulan, bizlere iletilen tüm sorunları, talepleri kayıt altına alacak, ivedilikle çözüm geliştireceğiz. İlgili bakanlıklar ya da mercilere sorunları, çözüm önerilerimizle sunup, takipçisi olacağız.”

“DEĞİŞİME AYAK UYDURAN REKABETTE ÖN PLANA ÇIKAR”

Değişimde ön plana çıkmak için daha planlı hareket edilmesi gerektiğini belirten Ömer Düzgün şöyle konuştu; “Müşterilerimizin zamanı kıymetli. Daha az zamanda daha hızlı, katma değerli bir hizmet almak istiyor. Günün yorgunluğunu, stresini atmak için hobi edinmeye çalışıyor. Sevdiklerine daha fazla zaman ayırmak istiyor. Onlara aileleriyle, sevdikleriyle, hobileriyle daha fazla zaman ayıracakları formüller üzerine çalışmalıyız. Katma değerli projeler geliştirmeliyiz. Raflarımızda daha fazla yerel üreticilere yer ayırmalı, projeler geliştirmeli, bölgesel kalkınmaya daha fazla artırmalıyız. Çalışanlarımızın motivasyonlarını artırmak için yeni adımlar atmalıyız. Bulunduğumuz bölgelerde vatandaşlarımıza bugünden daha fazla kulak vermeli, müşteri deneyimi ve memnuniyeti konusunda referans noktası olmayı sürdürmeliyiz. Daha da önemlisi bu birlikteliği daha geliştirmeli, tek yürek hareket etmeliyiz. Gücümüzü birleştirerek, değişime ayak uydurabilir ve rekabette ön plana çıkabiliriz.”

“STRESTEN UZAKLAŞMAK İÇİN BEDENİNİZLE BAĞLANTIYI KOPARMAYIN”

Eğitmen ve yazar Hülya Mutlu, çalıştayın ilk oturumunda katılımcılarla stresten kolayca arınmanın formüllerini, durağan havayı yok edip, morali yükseltmek için yapılması gerekenleri paylaştı. Girişimcilerin günlük hayatta yoğun stres altında çalıştıklarını belirten Hülya Mutlu, “Stres, günümüzün en yaygın duygularından biri. Kimseye kusursuz bir hayat vaat edilmedi. Önemli olan bu stresi yönetebilmek. Özellikle yöneticilerin çalışanlar üzerinde büyük bir etkisi var. Günlük yoğunluklar arasında bedeninizle bağlantınızı koparmayın” dedi. Mutlu, katılımcılarla birlikte durağan havayı ortadan kaldırmak, yöneticilerin morallerini yükseltmek için yapılabilecekleri, stresten kolayca arınma yöntemlerini ve fiziksel ve zihinsel olarak atılması gereken adımları paylaştı. Hülya Mutlu, düzenlenen ikinci oturumunda ise yeni nesil liderlik trendlerini 8 başlık altında katılımcılarla aktardı.

“3 TARAFLI PAZARYERİ MODELİNİ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Konuşmasında perakende sektörünün geçmişten günümüze gelişim ve değişimini aktaran Trendyol Go Hızlı Market İş Geliştirme Direktörü Can Mahmut Doğan, yerel zincir marketlerle yürütülen iş birliklerini paylaştı. Tüm sektörlerdeki değişimin perakende sektöründe daha fazla çeşitlendiğini, zorlaştığını ve gelişimini sürdürdüğünü belirten Doğan, “Müşteri ihtiyaçları, beklentileri, değişmeye ve zorlaşmaya devam ediyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de online market alışverişi, ticaretteki payını artırıyor. Ülke olarak online markette henüz yolun başında olsak da hızlı bir ilerleme kaydediyoruz. Önümüzdeki süreçte süreçte müşteri ihtiyaçları ve deneyimi birincil ihtiyaç olmayı sürdürecek. Ekosistemi sürdürmenin formülü ise ihtiyacı, kararları verirken beklentileri, ihtiyaçları, operasyonu mükemmelleştirmek. Yerel zincir marketlerle son 4 yıl içinde oluşturduğumuz 3 taraflı pazaryeri modelini geliştirmeye devam ediyoruz. Trendyol Go olarak varoluş sebebimiz, yerel perakendeyle birlikte müşterilerimize katkı sağlamak. Kol kola bu ekosistemi inşa etmeye devam edeceğiz” dedi.

“YENİ NESİL SİSTEMLER KARAR ALMA SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRIYOR”

Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir perakende sektörüne yenilikçi araçlar üretmek, değerler geliştirmek için çalışmalarına devam eden Pos A.Ş. Yazılım Hizmetleri Müdürü Erkut Erdemir ise değişen sektörde süreçleri kusursuzlaştırmak için geliştirilen yazılım ve donanım çözümlerini katılımcılarla paylaştı. Birbiriyle haberleşen çözümler sayesinde operasyonel süreçlerin kusursuzlaşıp, karar alma süreçlerinin hızlandığını belirten Erdemir, Türkiye’nin dört bir yanından katılan yerel zincir market yöneticileriyle hepsi bir arada donanım çözümleri, çok kanallı perakendecilik çözümleri, ödeme sistemleri, e-doküman ve mobil android çözümlerini paylaştı.