Haberler

Yerel perakendeciler Karadeniz’de buluşuyor


28 Mayıs 2012

Türkiye Perakendeciler Federasyonu ve Retail Türkiye işbirliğiyle 6-7 Haziran’da Ordu’da gerçekleştirilecek ‘Karadeniz Perakende Konferansı’nda perakende sektöründe işbirliğinin önemi bir kez daha gözler önüne serilecek.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ve Retail Türkiye işbirliğiyle 6 Haziran’da Ordu’da gerçekleştirilecek ‘Karadeniz Perakende Konferansı’nda teknolojik gelişmelerin perakendeciliğe katkıları tartışılacak. Ordu Belde Otel’de; perakendeci, üretici ve tedarikçilerin bir araya geleceği konferansta, sektör profesyonelleri tarafından ‘Türkiye’nin kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi’, ‘Türk markalarının iç ve dış pazar şansı’, ‘İnternet satışının mağazalara yansıması’, ‘Yazarkasalarda yeni dönem başlıyor’, ‘OT/VT teknolojilerinin geleceği’ ve ‘Perakendecilikte dijital uygulamalar’ konularına değinilecek.

Perakende sektöründe işbirliği için önemli çalışmalar

332 şirket üyesi, 3.294 perakende satış noktası ve 2.110.620 metrekare satış alanı bulunan TPF’nin temsil ettiği yerel zincirler 2011 yılında yüzde 20 büyüyerek cirolarını 14 milyar TL’ye çıkardılar. Yerel perakendecilerin temsilciliğini yapan çatı örgüt olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, Karadeniz Perakende Konferansı’nın sektörü buluşturan çok önemli bir ticari platform olduğunu belirtti.

Aygün, bölgenin sektörle ilgili temsilcilerini konferansa şu sözleri ile davet etti: “Dünya ekonomisi çok büyük bir değişim yaşıyor. En önemli ekonomi kaleleri ve sırtı yere gelmez sanılan dev organizasyonlar, bu değişimin etkisiyle darbe aldılar. Dünyada uygulanan ekonomik formüllerin doğruluğu yeniden tartışılmaya başlandı ve tabii ki bizim ülkemizde de bu ekonomik değişimin etkileri hissedildi, hissediliyor. Perakendeciliğin bir endüstri olarak kabul edilmeye başlandığı son 15 yılda, hem ciddi bir büyüme yaşadık hem de ekonomik değişimin etkisiyle verimliliğimizi sorgulamaya başladık. Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak, temsil ettiğimiz endüstrinin her türlü değişim sürecinden kazanarak çıkması için bilgilerimizi, deneyimlerimizi, sorularımızı ve sorunlarımızı tartışacağımız ortamlara eskisinden çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu her fırsatta belirtiyoruz. Rekabeti bir noktaya kadar sürdürerek, işbirliğimizi güçlendirmemiz gerekir. Perakende alanında yapılan tüm organizasyonlar bu amaca hizmet etmesi açısından çok önemli, çok değerlidir.”

Sektörün tanınmış isimleri konferansta olacak

Ordu Belde Otel’de 6 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek konferans sektörün önemli konuşmacılarına ev sahipliği yapacak.

Teknolojik gelişmelerin perakendeciliğe katkılarının tartışılacağı konferans Karadeniz PERDER Başkanı Osman Kalafat’ın hoş geldiniz konuşması ile başlayacak. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün’ün yapacağı açılış konuşmasının ardından Gelir İdaresi Başkanlığı Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Müdürü Nazım Kankılıç ‘Türkiye’nin kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi’ ve Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur ‘Türk markalarının iç ve dış pazar şansı’ konulu sunumlarını gerçekleştirecekler.

Gittigidiyor.com Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman ‘İnternet satışının mağazalara yansıması’ ve Wincor Nixdorf Bil. Sis. A.Ş. Genel Müdürü Attila Paternoster ‘Yazarkasalarda yeni dönem başlıyor’ başlıklı sunumlarını anlatacaklar. Konferansta yer alacak diğer isimler; Datalogic ADC – Türkiye’den Argun Erşen ‘OT/VT teknolojilerinin geleceği’ ve Krea Direct Genel Müdürü Aycan Ferik ‘Perakendecilikte dijital uygulamalar’ konularına değinecek.

Başarı Uzmanı Mümin Sekman Hayat boyu başarı için: “Her şey seninle başlar” sunumu ile kişisel başarı için gerekli motivasyon konusunda katılımcıları bilgilendirecek.